Kontejnery k světu 2013 – víkend bude patřit Amnesty International
30. 5. 2013 -, Amnesty International Brno
Poslední květnový týden žijí brněnské parky kulturou - workshopy, instalacemi, promítáním filmů a večerními koncerty. O víkendu se kontejner v parku na Kolišti zaměří na lidská práva a Brněnská skupina Amnesty International zde poukáže na případy žen, kterým jsou práva upírána.Pod hlavičkou občanského sdružení K světu se v šesti skladových kontejnerech představí celorepublikový kulturně vzdělávací festival KONTEJNERY k světu 2013. Festival probíhá kromě Brna také v Praze, Plzni, Ostravě, Olomouci, Zlíně a Mariánských Lázních. V Brně jsou skladové kontejnery umístěny v Tyršově sadě, v Lužáneckém parku, v parku Koliště a v areálu Malé Ameriky.
O víkendu 1. - 2. června (10-19 hodin) bude kontejner v parku Koliště (za Domem umění) patřit lidským právům. „Akce spadá pod celoroční festival proti násilí na ženách, který nese název Čarokrásná a chtěli bychom ji věnovat především naší adoptované vězenkyni Čchen Čen-pching (Chen Zhenping),“ říká koordinátorka Brněnské skupiny Martina Čichoňová.
Na místě bude možné podepsat petici za těhotnou vojačku Kimberly Riveru odsouzenou v USA za to, že během nasazení v Iráku opustila z důvodů svědomí svou jednotku, zadržovanou súdánskou právničku a obhájkyni lidských práv Asmu Ahmed a čínskou vězeňkyni svědomí Čchen Čen-pching, která je zadržována kvůli praktikování duchovního cvičení Fa-lun-kung.
Návštěvníci budou mít možnost vytvořit vlastní pozdrav adresovaný této ženě nebo se nechat s výzvou „Free Chen“ napsanou na ruce vyfotit na fotopetici, přímo na místě budou fotografie vytištěny a podepsány. Dobrovolníci Brněnské skupiny připravili také plátno, na které budou moci návštěvníci přispět a společnými silami vytvořit mandalu, která bude odeslána čínskému velvyslanci a prezidentovi k podpoře „adoptované“ vězenkyně. Čchen podporu opravdu potřebuje, zatím poslední zprávy totiž nasvědčují tomu, že je ve věznici i nadála týrána a šikanována.
Součástí akce bude také prezentace příběhu Čchen Čen-pching a projekce dokumentu Slzy Konga, který poukazuje na dramatické příběhy žen a dětí roku 2008 v průběhu eskalace bojů v Demokratické republice Kongo. „V poskytnutém prostoru chceme zviditelnit kontrast mezi normálním životem každého z nás a příběhy lidí, kteří jsou od nás jen za tenkou zdí, a stejně o nich nevíme a jejich volání o pomoc neslyšíme,“ dodává Martina Čichoňová.