Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - lidská práva
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > komentáře
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Názory, komentáře, publicistika

Vybrat8. 12. 2008 - Stop neonacismu a rasismu. Posviťme si na neonacisty!

František Valeš , Český helsinský výbor
V říjnu a listopadu 2008 došlo na sídlišti v Janově ke zlomovému okamžiku: s útoky neonacistů poprvé otevřeně sympatizovali i místní lidé. Není nám lhostejné, že zde opakovaně dochází k problémům, avšak násilí není řešením. Myslíme si, že je na občanech České republiky, aby ukázali, na kterou stranu se přikloní. Buď na stranu pasivní, uzavřené a snadno manipulovatelné společnosti, kterou chtějí neonacisté, anebo na stranu společnosti demokratické, ve které probíhá otevřená diskuse a problémy se řeší společně, s přihlédnutím k potřebám všech zainteresovaných skupin. Z těchto důvodů jsme se rozhodli svolat na 10. prosince 2008 demonstraci, kde lidé dostanou příležitost vyjádřit nesouhlas s rasismem, neonacismem a lhostejností.
 

Vybrat21. 10. 2008 - Prohlášení k sobotním nepokojům vyvolaným militantní neonacistickou scénou

Ondřej Cakl, Klára Kalibová, František Valeš, Tolerance a občanská společnost, Český helsinský výbor
V sobotu 18. října 2008 organizoval Národní odpor a členové Dělnické strany demonstraci v Litvínově. Záměrně neohlášené shromáždění směřovalo proti romské menšině obývající sídliště Janov. Jednalo se o provokativní akci vedenou militantními neonacisty, jejímž cílem bylo vyvolat násilné střety s Romy. Bezpečnostní složky státu musely vědět, že se jedná o jedno z nejrizikovějších shromáždění letošního roku, přesto přípravu podcenily a následně na místě proti neonacistům nezasáhly takovým způsobem, který by byl v demokratické společnosti adekvátní.
 

Vybrat25. 5. 2008 - Cyklon Nargis: Přírodní katastrofa a spoluvina barmského režimu

-foto-Christoph Amthor, Barmské centrum Praha
Situace po běsnění cyklonu je hrozivá: více než sto tisíc Barmánců zahynulo důsledkem cyklonu a jeden a půl miliónu je ohroženo smrtí kvůli blokování pomoci režimem. To, že je katastrofa tak rozsáhlá, je vina nejenom barmských generálů, ale také těch vlád a nadnárodních společností, které stále ještě podporují tamnější režim.
 

Vybrat20. 3. 2008 - Myslete na budoucnost - dekriminalizujte konopí!

-foto-Bushka Bryndová
Minulý týden ve sněmovně parlamentu proběhlo první čtení vládního návrhu nového trestního zákoníku. Jeho součástí je i právní úprava, která by měla dekriminalizovat držení a pěstování netechnického konopí (marihuany) pro vlastní potřebu. Pokud tento návrh projde, nemělo by již být považováno za trestný čin jako dosud, ale postihováno pouze pokutou coby přestupek. Ve sněmovně je již také pozměňovací návrh, kterým by se mělo dekriminalizovat i pěstování a držení konopí pro léčebné účely – při dodržení zákonem stanovených omezení by tak nemělo být postihováno vůbec žádnými sankcemi.
 

Vybrat30. 1. 2008 - Radar a česká občanská společnost – aneb Účet bez hostinského

-foto-Karel Dolejší
Odpor proti plánovanému umístění amerického radaru v Brdech je ze strany propagátorů vládního stanoviska standardně očerňován. Nejenže padají slova o komunistech, trockistech atp.; jen co došlo k ustavení brdské Ligy starostů, objevilo se obvinění, že odpor je organizován ze zahraničí. Rekapitulace postupného vzniku či zapojování různých subjektů, které teprve ve svém souhrnu a vzájemných – často komplikovaných - vztazích reprezentují odpor proti radaru, ovšem podobný výklad činí nevěrohodným. Právě tomu věnuji následující text, psaný nejvýše tři měsíce před parlamentním hlasováním o smlouvě s USA.
 

Vybrat11. 1. 2008 - Pokrok v Iráku?

Ashley Smith, E-žurnál
Zdá se, že z Iráku chodí konečně dobré zprávy: násilí je na ústupu, počet obětí klesá. Ashley Smith se v Z magazínu zajímá o to, zda je to obraz realistický – případně, zda je taková realita udržitelná.
 

Vybrat9. 11. 2007 - Kosovo neexistuje ve vakuu - co sousedé očekávají od nezávislosti?

-foto-Kateřina Manová
Více než měsíc nás dělí od dlouho očekávaného okamžiku, kdy autonomní provincie Kosovo oficiálně vyhlásí samostatnost na Srbsku. 10. prosinec je vskutku symbolické datum. Nejen že byla před 59 lety podepsána Všeobecná deklarace lidských práv a svobod, ale zároveň je tento den i mezinárodním dnem lidských práv. Jakoby Kosovo doufalo, že toto magické datum zažene vše zlé.
 

Vybrat9. 10. 2007 - Nedopusťme, aby barmští generálové zvítězili!

-foto-Christoph Amthor - autor je spoluzakladatel sdružení Barmské centrum Praha
Tvář barmské "šafránové revoluce" se během jednoho týdne změnila k nepoznání: tam kde se před nedávnem modlily dlouhé zástupy mnichů, dnes vládne znepokojivý klid. Armáda prohlašuje, že má barmská města pod kontrolou a četnost zpráv o Barmě ve světových médiích vede k úsudku, že její vliv sahá zřejmě až do redakcí světa.
 

Vybrat10. 9. 2007 - Rozruch kolem radaru

Josef Kubeczka, Radio Praha
O případném umístění radarové základny americké protiraketové obrany na území Česka ještě není rozhodnuto, ale rozruchu kolem tohoto projektu je více než dost. Starostové obcí v okolí vojenského prostoru Brdy, kde by radar měl zřejmě stát, minulou středu založili Ligu starostů nesouhlasících s umístěním radaru USA v České republice. Je to krok správným směrem, nebo jen volání do tmy? S touto otázkou jsem se obrátil na politoložku Vladimíru Dvořákovou z Vysoké školy ekonomické v Praze.
 

Vybrat21. 3. 2007 - Cizinci, našinci a média – mapování mediálního obrazu uprchlíků a menšin

-foto-Jiří Salik Sláma
Kniha, kterou vydalo na počátku letošního roku Multikulturní centrum Praha obsahuje mediální analýzy vzniklé v rámci projektu Diskriminace a média. Cílem publikace s názvem Cizinci, našinci a média bylo „systematicky sledovat, jakým způsobem a v jakých souvislostech se v celostátním a regionálním tisku píše o cizincích a příslušnících národnostních, etnických a náboženských menšin, popřípadě poukazovat na jejich zjednodušující, zavádějící či stereotypní zobrazování.“
 

Vybrat2. 2. 2007 - Kdo je kdo na české pravicové extrémistické scéně

-Foto wolf.n.cz-Petr Weber
Následující text je volným pokračováním přednášky z února 2006, proslovené v diskusním pořadu „Izrael a my – staronová šance“, v brněnském sídle ombudsmana. Úvodem budiž oficiální www.mvcr.cz/dokument/2006/extrem05.pdf zpráva ministerstva vnitra za rok 2005. Pravicovou scénu dělí na neonacistickou a nacionalistickou. V první upozorňuje na stále výrazně aktivní hnutí Národní odpor (NO) a na do pozadí ustupující Bohemia Hammer Skins (BHS) a Pravou Alternativu (PA). V druhé skupině je monitorována mezi jinými Národní strana (NS), Národní sjednocení (NSJ) a Vlastenecká fronta (VF). Povšimněme si blíže některých z těchto uskupení, případně dalších příbuzných.
 

Vybrat10. 1. 2007 - Nápadně nenápadný neznaboh

-Autor: Václav Vašků-Miroslav Patrik, Konec konců
Jeden z nejznámějších nositelů Nobelovy ceny míru přijel do Prahy již po šesté. Opět se zde účastnil řady setkání s veřejností. Velký zájem o Něho byl samozřejmě také na desátém ročníku mezinárodní konference Forum 2000 ve dnech 8.-10. října 2006 na pražském Žofině tentokrát pod názvem "Dilemata globálního soužití".
 

stránka   Předchozí | 1 | 2 | 3 | 4 | .. | 9 | Další

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Zpravodajství Econnectu

EU finančně podpořila Evropská komise a Ministerstvo životního prostředí. Za obsah odpovídá občanské sdružení Econnect.

Tipy Econnectu pro oblast Lidská práva

Lidská práva v katalogu odkazů občanské společnosti KORMIDLO.cz
Infoservis společnosti Člověk v tísni
Infoservis
Migrace on line - vše o mezinárodní migraci
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz