Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - životní prostředí
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Tiskové zprávy NNO

 

Vybrat6.6.2024 - PRAHA [MŽP ČR a Nadace Partnerství]
Ekolog mokřadů, aktivistka a dvě generace ochranářů. To je pestrost nových laureátů z vyhlášení Ceny Josefa Vavrouška

Dnes, 6. června, si v Senátu převzala ocenění čtveřice environmentálních osobností: ekolog mokřadů Jan Květ z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích si odnesl Cenu Josefa Vavrouška za dlouhodobý přínos. Za výjimečný počin ocenila porota Ceny Josefa Vavrouška pražskou političku a aktivistku Petru Kolínskou. Speciální ocenění putuje také dvěma ochráncům přírody: Ekozásek roku pro mladé do 26 let získal předseda spolku Pestré Polabí Martin Trávníček. Letošní novinku – Cenu ministra životního prostředí za mimořádný příspěvek ke komunikaci či vzdělávání v environmentální oblasti – obdržel Jiří Jiránek. Ten stál u zrodu Hnutí Brontosaurus nebo Ministerstva životního prostředí. Celý text ::životní prostředí::
 
 

Vybrat6.6.2024 - Strnady [Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i.]
Jak snížit riziko velkoplošných rozpadů porostů se smrkem?

Smrk ztepilý byl v hospodářských lesích střední Evropy rozšířen do širokého spektra přírodních podmínek. Často tak roste v polohách mimo jeho ekologické optimum s rizikem rozsáhlého poškození škodlivými abiotickými a biotickými faktory. V lokalitách s charakteristikami nejvíce vzdálenými (vyšší teploty, nižší srážky) od podmínek přirozených pro výskyt smrku je pak čas na změnu tohoto nepříznivého stavu v rámci adaptačních opatření relativně krátký.
Kromě velmi rychlého řešení, tj. změna druhové skladby pomocí holosečí a výsadby cílových nebo přípravných dřevin, se nabízí i další možný způsob využitelný zejména v mladších porostech se smrkem. Je jím podpora stability těchto porostů odpovídající výchovou a tím prodloužení doby využitelné k jejich přeměně. V takto připravených porostech se zvýšenou stabilitou se pak lépe realizují podsadby či podsíje cílových klimaxových dřevin (např. JD, BK) nebo další postupy nepasečných hospodářských způsobů.
Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat5.6.2024 - [Děti Země]
Miroslav Patrik: Třetí referendum

Článek předsedy Dětí Země Miroslava Patrika o dalším úsilí občanů Brna zachovat nádraží v centru města, který vyšel v časopise A2 (05.06.2024). Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat5.6.2024 - PRAHA [Klimatická koalice]
Klimatická koalice vnáší téma klimatické změny do českého zdravotnictví

Klimatická změna a s ní související ztráta biodiverzity a chemické znečištění jsou považovány za největší hrozbu pro lidské zdraví i zdravotnické systémy ve 21. století. Ve vzdělávání českých zdravotníků je ovšem problematika souvislostí zdraví a stavu životního prostředí zastoupena jen okrajově. Upozorňuje na to projekt Zdraví a klimatická změna, který koordinuje platforma Klimatická koalice a jehož první výstup představuje webinář Zdraví v době klimatické změny. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat4.6.2024 - BRNO [FSC ČR]
Vyfoť les a vyhraj zrcadlovku! FSC ČR spustilo jedenáctý ročník úspěšné fotosoutěže Mysli na lesy

FSC ČR dnes zahájilo jedenáctý ročník fotografické soutěže „Mysli na lesy“, která patří mezi největší environmentální fotosoutěže v ČR. Hlavním tématem letošního ročníku je podpora šetrné spotřeby výrobků ze dřeva a přírodě blízkého lesního
hospodaření. Každý z nás totiž může pomoci českým lesům, aby byly silnější a lépe odolaly negativním dopadům klimatické změny, například výběrem dřevěných výrobků z přírodě blízkých lesů, třeba těch s logem FSC® (Forest Stewardship Council). Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat4.6.2024 - Praha [Česká rozvojová agentura]
V Zambii podporuje ČRA projekt pomáhající farmářům adaptovat se na změny klimatu

Více než polovina obyvatel Zambie závisí na zemědělství. Výkyvy počasí a drastické sucho zde však často vedou k neúrodě a připravují místní farmáře o živobytí. Projekt podpořený Českou rozvojovou agenturou, kterou realizuje Charita ČR pomáhá zdejším farmářům přizpůsobit farmaření měnícímu se klimatu. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat4.6.2024 - [Děti Země]
„Obstrukce neděláme“

Rozhovor s předsedou Dětí Země Miroslav Patrikem o povolování a výstavbě dálnice D49 na Zlínsku, který vyšel v MF DNES (04.06.2024). Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat4.6.2024 - Praha [Ekologický institut Veronica]
Budoucnost klimatu v rukou mladých školáků: Závěrečná konference CO2 ligy zprostředkuje setkání žáků s politiky.

V Praze se uskuteční závěrečná konference CO2 ligy, kde mladí ambasadoři klimatické změny představí svá řešení a zapojí se do mezigeneračního dialogu o udržitelné budoucnosti.
Celý text ::občanský sektor, životní prostředí::
 

Vybrat3.6.2024 - PRAHA [Klimatická koalice]
Týden pro klima probouzí Česko. Zahajovací akce nabídne slam poetry i debatu o systémových změnách

Týden pro klima si od 3. od 9. června 2024 připomíná řada měst a obcí po celé České republice. Cílem akce, kterou zastřešují Klimatická koalice s Ekumenickou akademií, je rozvinout debatu o klimatické krizi a jejích dopadech na planetu a společnost. Týden pro klima nabízí více než sedmdesát přednášek, promítání, pikniků, swapů a dalších akcí. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat3.6.2024 - [Děti Země]
Hledají se kandidáti na Zelenou perlu

Ekologové přijímají nominace do ankety již po dvacáté deváté Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat3.6.2024 - Jihlava [Říční krajina z. s.]
Obnova drobných vodních toků a pramenišť na Čeřínku

V sobotu 4. května 2024 se po půl století vrátil život do potůčku na Dolních Hutích. Vodu do něj pomohli navrátit občanská sdružení Říční krajina z.s. a Hajnštejn z.s. ve spolupráci se správcem pozemků AP lesnická s.r.o. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat3.6.2024 - Jeseník [AOPK ČR]
Novinka na Ovčárně: kvůli vzácným rostlinám tu bude pást ovce pastevec s ovčáckými psy

Od června do září se na svazích mezi Ovčárnou a Petrovými kameny v národní přírodní rezervaci Praděd budou pást ovce. Novinkou je, že se jedná o volnou pastvu, stádo bude hlídat pastevec společně s ovčáckými psy. Přepásání horských holí pomůže zdejším vzácným rostlinám, jako je třeba zvonek vousatý, které odtud kvůli změnám v hospodaření téměř vymizely. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat30.5.2024 - MOST/LITVÍNOV [Hnutí DUHA, Greenpeace ČR a Limity jsme my]
Zítra končí většina pracovníků velkolomu ČSA. Je o ně zájem jinde, ale pomáhat musí i stát

Hnědouhelný velkolom Československé armády mezi Mostem a Litvínovem s koncem května pokračuje v roky plánovaném [1] ukončování těžby a propustí většinu pracovníků a pracovnic. Jak ukazuje například náborová reklama Dopravního podniku měst Most a Litvínov, o profese z velkolomu je zájem v jiných firmách [2]. Zároveň se stát zavázal vyplácet výsluhové příspěvky (nad rámec podpory v nezaměstnanosti či výplaty v novém zaměstnání), nyní je potřeba na ně uvolnit peníze. Těžba končí, neboť postup rypadel je omezen Územní limity těžby hnědého uhlí v severních Čechách, která stanovila vláda v roce 1991 a potvrdila v letech 2008 a 2015. Jednalo se o kompromis mezi plány těžby a ochranou domovů místních lidí. Limity zachránily před zničením zejména město Horní Jiřetína osadu Černice. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat27.5.2024 - LIBEREC [Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody]
Desítky tisíc listnáčů a jedlí obohatí místní lesy

Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody bude i v letošním roce pokračovat v ambiciózním projektu výsadeb druhově a věkově rozmanitých lesů na Liberecku. Projekt běží již desátým rokem a doposavad bylo vysázeno přes 375 tisíc sazenic převážně buků, dubů a jedlí. Cílem je, aby byly zdejší lesy zdravější, odolnější a dlouhodobě perspektivní. Jedině takový les má udržitelnou budoucnost a zároveň dokáže zadržovat daleko větší objem vody. Letos nechá nadace vysadit dalších téměř 60 tisíc sazenic a zároveň zajistí jejich ochranu před přemnoženou spárkatou zvěří. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat27.5.2024 - [Děti Země]
ŘSD prohrálo spor se státem, takže musí zaslat údaje o dálnici D8

Děti Země očekávají, že informace budou muset vymáhat exekučně Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat27.5.2024 - Praha [expertní skupina Frank Bold]
Jak udržitelně restartovat Česko? Druhý ročník konference Bold Future ukáže nezbytné kroky

Česko se nachází uprostřed klimatické i energetické krize za zády s válečným konfliktem na Ukrajině, který přímo ovlivňuje tuzemskou ekonomiku. Její transformace na udržitelnou nejen po environmentální, ale také po ekonomické a bezpečnostní stránce se stává nezbytnou. Cesty, jak toho docílit, budou hledat přední čeští experti, zástupci byznysu i veřejné správy na druhém ročníku největší podzimní konference o udržitelnosti Bold Future 2024, kterou pořádá expertní skupina Frank Bold už 12. listopadu 2024 v Kongresovém centru v Praze. Celý text ::životní prostředí::
 

Vybrat27.5.2024 - Praha [AOPK ČR]
Díky dělostřeleckému pluku se v Brdech daří tajemným listonohům letním. Právě se líhnou.

Právě v těchto dnech se v chráněné krajinné oblasti Brdy začínají líhnout listonozi letní. Tito vzácní lupenonožci na pohled připomínají trilobity z prvohorních moří. Vyvíjejí se z vajíček, která jsou velmi dobře přizpůsobena nepříznivým podmínkám, jako je sucho a mráz. Probudit se k životu dokážou i po několika letech vyschnutí. Z naší krajiny už téměř vymizeli. Celý text ::životní prostředí::
 
 

stránka   Předchozí | 1 | 2 | 3 | 4 | .. | 919 | Další

Nenašli jste tiskovou zprávu? Vyhledejte jí v archívu tiskových zpráv!

ZPRÁVY Z EkoListu (www.ekolist.cz)
18. 7. 20:02 [ČTK] - Slovensko zatím nevyužilo jednodušší pravidla pro likvidaci problémových medvědů
18. 7. 19:56 [ČTK] - České vrtulníky už bojují s požáry v Bulharsku, potvrdili hasiči
18. 7. 19:54 [ČTK] - Soud dal aktivistům nejvyšší trest za nenásilný protest v britské historii
18. 7. 10:36 [ČTK] - V řece na jihu Brazílie uhynuly tuny ryb, podle úřadů kvůli vypuštěnému odpadu
18. 7. 10:35 [ČTK] - Reuters: Čínské solární továrny v USA rostou, domácí výrobci zaostávají

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Zpravodajství Econnectu

EU finančně podpořila Evropská komise a Ministerstvo životního prostředí. Za obsah odpovídá občanské sdružení Econnect.

Tipy Econnectu pro oblast ŽP:

EkoLink: Katalog odkazů o životním prostředí (součást katalogu Kormidlo.cz)
Zelená seznamka s ekologickými organizacemi na
KOMU? KAM? PROČ?: Adresář NNO působících v oblasti životního prostředí
Zelený kruh: Servisní organizace pro NNO působící v ŽP a jejich Platformu.
Ekolist - deník o životním prostředí
EnviWeb - Server o životním prostředí
EcoMonitor: Databáze článků o ŽP
Hra o Zemi: Chcete něco udělat pro ŽP a nevíte jak? Víte, jaká je vaše Ekologická stopa?

Diskuse o životním prostředí a regionálním rozvoji

- E-mailové konference (pro další informace a přihlášení piště správci):
na serveru Zdravá města: Životní prostředí & Ekologie, Udržitelný rozvoj, Místní Agenda 21, Doprava, Energie, Zemědělství, EIA,...
Ekodům - diskusní konference
Regionální rozvoj - spravuje Econnect
Evropská unie a životní prostředí - spravuje Zelený kruh
Rozvojová a humanitární pomoc - spravuje Econnect

- Názory a komentáře:
Fórum EkoListu

vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz