Tiskové zprávy NNO
V České republice přibývá v posledních letech certifikovaných lesů, ve kterých se hospodaří odpovědně podle pravidel Českého standardu FSC. Od začátku roku 2019 přibylo dohromady 40 nových českých FSC certifikovaných vlastníků lesů a jejich počet se tak více než zdvojnásobil. Za poslední 4 roky vzrostla plocha FSC certifikovaných lesů v Česku o 150 % (z 53 tis. ha na 136 tis. ha) což představuje 5 % českých lesů.
::životní prostředí::
Po delší přestávce se bude opět konat vigil (pietní akt) před jatkami, na kterém se lidé rozloučí se zvířaty chvíli před jejich zabitím.
::životní prostředí::
31. prosince 2022 končí české předsednictví v Radě Evropské unie. Během půlročního předsednictví se České republice dařilo posouvat kupředu důležitou evropskou agendu. Česko přispělo k dosažení shody na velké části klimatického legislativního balíčku Fit for 55 a představilo řadu návrhů na řešení aktuálních výzev, se kterými se EU momentálně potýká.
::životní prostředí::
Podle expertů a expertek sociálních a ekologických organizací, které v rámci společné kampaně Energie lidem! představily vlastní komplexní balíček 11 systémových opatření pro řešení a předcházení dopadů energetické krize a prevenci energetické chudoby [1], se zatím státu nepodařilo plně realizovat žádné ze stěžejních opatření, naopak více než jen první kroky vláda udělala ve 4 z 11 opatření.
::životní prostředí::
Obnova přírody a úspěšné schválení Globálního rámce pro biodiverzitu z Montrealu byly ústředními tématy zasedaní ministrů životního prostředí dnes v Bruselu. Šlo o poslední zasedání Rady EU během historicky druhého předsednictví České republiky. Pomyslnou štafetu převezme od ledna Švédsko. Ministr Marian Jurečka (KDU-ČSL) při té příležitosti předal švédské ministryni životního prostředí Romině Pourmokhtariové dary - kromě tradičního českého skla také originální udržitelné boby na sníh.
::životní prostředí::
Evropští energetičtí ministři včetně ministra Jozefa Síkely včera formálně přijali požadavek na nové “hodnocení dopadů” navrhované legislativy pro omezení pesticidů. [1] Kvůli potřebnému času na zpracování tak hrozí, že se návrh nařízení “o udržitelném používání prostředků na ochranu rostlin” nestihne projednat do dalších evropských voleb a spadne pod stůl. Jsou tím ohroženy stěžejní cíle Zelené dohody pro Evropu v oblasti ochrany půdy a biodiverzity. Požadavek byl schválen navzdory výzvě více než 700 evropských vědců [2] i iniciativě Zachraňme včely a farmáře, kterou podepsalo přes milion evropských občanů. [3] Zásadní požadavek vzhledem k zemědělství schvalovali energetičtí ministři kvůli neobvyklému postupu zvolenému ministrem Zdeňkem Nekulou.
::životní prostředí::
V České republice jsou lesy dlouhodobě ve špatném stavu, který se v posledních letech ještě zhoršil v důsledku působení změny klimatu. Jednou z možností, jak zlepšit hospodaření a stav českých lesů je certifikace dle pravidel FSC, které zaručují environmentálně šetrné, sociálně prospěšné a ekonomicky životaschopné obhospodařování lesů. Veřejnost (a další zájmové skupiny) má v tomto systému důležitou roli a také možnosti jak hospodaření v certifikovaných lesích kontrolovat a ovlivnit. Proto organizace FSC ČR představila webinář, který přináší veřejnosti potřebné informace k zapojení se do tohoto procesu a také brožuru, která přehledným způsobem shrnuje co je certifikace FSC, jaká je její struktura a výhody a také více vyjasňuje možnou roli veřejnosti při certifikaci a následné kontrole hospodaření v lesích.
::životní prostředí::
Záchranná stanice, jež pečuje o poraněné volně žijící živočichy z regionu Třeboňska a Jindřichohradecka, zve všechny své příznivce na tradiční setkání. Ptačí krmítková dílnička a teplý punč na zahřátí pro všechny budou připraveny v sobotu 24. prosince od 10:00 do 15:00 hodin. Zvířátkům mohou lidé na přilepšenou donést oříšky, ovesné vločky, kočičí konzervy, semena pro ptáky či hobliny na podestýlku. Přispět lze na místě i finančně do kasičky veřejné sbírky Zvíře v nouzi.
::životní prostředí::
Ekologické nevládní organizace v otevřeném dopise vyzvaly ministra zemědělství Zdeňka Nekulu, aby zajistil transparentní dohled nad více než 140 miliardami korun z veřejných zemědělských dotací ze Společné zemědělské politiky. [1] Vytýkají mu, že sestavení Monitorovacího výboru (hlavní kontrolní orgán pro novou SZP), který se dnes poprvé schází, proběhlo zcela netransparentně a v rozporu s evropskou legislativou i vládní metodikou. Žádají ho proto o nápravu. Zástupci Zeleného kruhu (hlavní střešní asociace ekologických organizací), kteří se dlouhodobě zemědělským dotacím věnují, nemají ve výboru zastoupení a složení zástupců tak negarantuje účinný veřejný dohled nad dotacemi. Dotace přitom mohou v dalších 5 letech doznat významných změn.
::životní prostředí::
|

Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz
- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -
ke kterým se můžete připojit
Zpravodajství Econnectu
 finančně
podpořila Evropská komise a Ministerstvo životního prostředí. Za obsah
odpovídá občanské sdružení Econnect.
Tipy Econnectu pro oblast ŽP:
Významné kauzy ekologického hnutí
Seriál kauz, které ovlivnily vývoj ekologického hnutí v ČR připravil v roce 2003 časopis Sedmá generace, autor Martin Ander.
Diskuse o životním prostředí a regionálním rozvoji
- E-mailové konference
(pro další informace a přihlášení piště správci):
- Názory a komentáře:
vytisknout
|