Asociace občanských poraden u zrodu mezinárodní organizace
3. 6. 2004 -red- [Econnect / Asociace občanských poraden] -
Vzájemná podpora, propagace společných poradenských principů navenek, zvýraznění a hájení zájmů národních poradenských sítí u institucí EU – to jsou cíle transevropské organizace Citizens Advice International (CAI), kterou založily organizace zastřešující občanské poradny v Litvě, Rumunsku, Polsku, Irsku, Velké Británii a České republice. Tato mezinárodní organizace vznikla 31. března 2004 v Londýně a její sídlo je v Bruselu.
Bezplatné občanské poradenství nabývá na významu v celé Evropě
Citizens Advice International zdůrazňuje význam občanského poradenství v celoevropském prostoru a odráží skutečnost, že se občanské poradenství rozvíjí i v tak na první pohled rozdílných zemích, jako jsou například Litva a Velká Británie. Lidé mají své problémy všude a stále častěji se obracejí i na občanské poradny - v roce 2003 bylo v občanských poradnách české Asociace občanských poraden zodpovězeno 18 tisíc dotazů.
S rozšířením Evropské unie půjde ruku v ruce i rozšíření okruhu dotazů, se kterými lidé do občanských poraden přicházejí. Často souvisí například s volným pohybem osob v rámci EU. Citizens Advice International zprostředkuje prostor pro výměnu zkušeností v zemích, kde jednotlivé členské sítě působí, a zároveň pomůže zajistit pravidelné informování o dění v oblasti občanského poradenství v té které zemi, sdílení zkušeností a společný postup při jednání s institucemi EU.
Nejzkušenější je britská Citizens Advice, ale česká Asociace občanských poraden se také činí
Nejstarší a největší členskou organizací CAI jsou britští Citizens Avice, kteří existují od roku 1939 a mají přes 2800 poraden v Anglii, Walesu a Severním Irsku. Každý rok poradci Citizen Advice zodpoví přes 6 milionů dotazů. Za 65 let své existence má Citizens Advice prověřeny nejen způsoby poskytování poradenství, ale i s ním související provozní a metodické postupy.
Česká Asociace občanských poraden je o mnoho let mladší – existuje od roku 1997. Při svém vzniku však úzce spolupracovala s organizacemi z Velké Británie a získala cennou podporu při vytváření vlastního pojetí občanského poradenství. V současné době jezdí na stáže do České republiky například poradci z Rumunské National Association of Citizens Advice Bureaux. Přínosné zkušenosti má česká AOP zejména z oblastí rozvoje sítě, řízení kvality poskytovaných služeb nebo vytváření a aktualizace informačního zázemí pro občanské poradny. V současné době působí občanské poradny AOP ve 35 městech ČR.
Členové Citizens Advice International:
- National Association of Citizens Advice Bureaux Romania
- Union of Citizens Advice Bureaux Poland
- Citizens Advice England and Wales
- Lithuanian Citizens Advice Union
- National Association of Citizens Information Centres in Ireland
- Association of Citizens Advice Centres in the Czech Republic
- European Citizens Action Service (ECAS) Belgium
-red-
|