Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Greenpeace vyzývá ministryni zdravotnictví, aby se vyjádřila k rizikovým hračkám z měkčeného PVC

6.5.1998
BRUSEL [Greenpeace]

Greenpeace dnes vyzvalo komisaře Evropské unie pro průmysl Martina Bangemanna a Ministerstvo obchodu USA, aby zastavili blokování evropských snah o okamžitý zakáz hraček z měkčeného PVC. Mezitím Vědecká komise EU znovu potvrdila nebezpečí, jež hračky z měkčeného PVC představují. Česká pobočka Greenpeace dnes na ministerstvu zdravotnictví předala petici adresovanou ministryni zdravotnictví Zuzaně Roithové s 2182 podpisy občanů. Ti požádují, aby se pro žádné dětské hračky nepoužívalo PVC obsahující nebezpečné chemikálie, které děti cucáním nebo žvýkáním mohou vstřebávat do svého organismu.

Vědecká komise EU pro otázky toxicity, ekotoxicity a životního prostředí ve svém doposud nepublikovaném stanovisku uvedla, že hračky pro nejmenší děti vyrobené z polyvinylchloridu (PVC) vyluhují až desetkrát více změkčovadel známých pod pojmem ftaláty než je přípustné. Martin Bangemann, evropský komisař pro průmysl ale tvrdí, že okamžitá akce není nutná ani odůvodněná. Rovněž USA lobují proti rozhodnutí o zákazu.

Greenpeace nedávno získalo kopie dopisu zaslaného americkým velvyslancem v Bruselu A. Vernonen Weaverem adresovaný Hansi Beselerovi, generálnímu řediteli Evropské komise zodpovědnému za vnější záležitosti, a rovněž kopie interních tzv. "akčních telegramů" zaslaných jednotlivým americkým velvyslanectvím v Evropě.(1)

Tyto oběžníky naléhají na vládní představitele USA, aby okamžitě "zavedly mechanismy rušící zákazy a upozornění EU týkající se těchto a dalších výrobků z měkčeného PVC" a argumentují tím, že "zákaz v Evropě podkopává cíle volného obchodu" a mohl by vést k "obrovským ztrátám v prodeji těchto a podobných výrobků".

Oběžníky rovněž navrhují, aby "se zatím nedělala žádná rozhodnutí o omezení hraček z PVC, dokud nebudou k dispozici další vědecké údaje", protože "diskuse o zákazu vychází spíše z hypotéz než z vědeckých důkazů".

"Zatímco vlády evropských států, spotřebitelé a rodiče, opírající se o množství vědeckých důkazů, volají po urychleném zákazu s cílem chránit zdraví svých dětí, USA chtějí pouze chránit zájmy amerických hračkářských firem, jako je Mattel nebo Hasbro," řekla dnes Madeleine Cobbingová z Greenpeace International. "Pan Bangemann se musí rozhodnout, koho chce chránit. Zda Evropské děti před zbytečným stykem s nebezpečnými chemikáliemi, nebo zisk hračkářského průmyslu získaný prodejem nebezpečných dětských hraček?"

Změkčovadla DINP a DEHP, označená Vědeckou komisí EU za překračující hranici bezpečnosti, patří k těm, která byla podle zjištění Greenpeace(2) nejčastěji používaná v hračkách z měkčeného PVC. Hračky obsahují těchto látek 10 až 40 procent. Jak se ukázalo, ftaláty mají rozhodující účinky na játra a na reprodukční systém.

Legislativní zákaz hraček z měkčeného PVC byl již schválen v Rakousku, zdravotnické orgány v Dánsku, Holandsku, Německu a Belgii doporučují dobrovolné stažení těchto hraček z trhu. V březnu 1998 španělská vláda požádala Vědeckou komisi, aby v rámci EU podnikla důrazné kroky proti nebezpečí plynoucímu z hraček z měkčeného PVC.

V dubnu 1998 Evropská organizace spotřebitelů BEUC (Bureau Europeen des Unions de Consommateurs) vyzvala tutéž omisi, aby urychleně zakázala hračky z měkčeného PVC s obsahem ftalátů.

"Byl by to hezký dárek ke Dni matek, kdyby také naše ministryně Roithová následovala pozitivního příkladu svých kolegů - ministrů v zemích EU a učinila kroky ke stažení rizikových PVC hraček z trhu," řekla Dr. Zdeňka Bubeníková, vedoucí toxické kampaně Greenpeace v ČR.

Celý cyklus výroby a spotřeby PVC je proces velmi znečišťující životní prostředí. K výrobě PVC se používají vysoce toxické prekurzory, přičemž se vytvářejí nebezpečné emise a odpad. Při spalování, ať už při požárech nebo ve spalovnách odpadu, je PVC významným zdrojem dioxinů a vedlejšího nebezpečného odpadu.

Václav Vašků,
tiskový mluvčí Greenpeace ČR


(1) Kopie dopisů je možno obdržet od Greenpeace International
(2) "Determination of the Composition and Quantities of Phthalate Ester Additives in PVC Children's Toys", Greenpeace Research Laboratories, University of Exeter, Department of Biological Sciences, August 1997.

Další informace:

Axel Singhofen, Greenpeace International
tel.: 00 32 2 280 1987
Madeline Cobbing, Greenpeace International
tel.: 00 44 1453 753 988
Luisa Colasimone, Greenpeace Communications
mobil : 00 31 6 53 66 29 70
Rick Hind, Greenpeace USA
tel.: 001 202 319 2505

Greenpeace ČR:
tel.: 02/24 31 96 67
fax: 02/311 22 89
mobil: 0603/414 739
e-mail: vvasku@diala.greenpeace.org

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz