Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - kultura
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Na hradě Šelmberk se první červnový víkend představí stará řemesla

28.5.2024
Mladá Vožice [Danar z.s.]
Autor: Eva Nová, tel: 605 453 045

O víkendu 1. a 2. června proběhne na hradě Šelmberk u Mladé Vožice tradiční Festival historických řemesel a technologií. Návštěvníky čekají jedinečné ukázky více než 20 řemeslných dílen, doprovodné přednášky o historii vybraných řemesel a příslušných výrobních postupů a další zajímavý program.
„V rámci této tradiční dvoudenní akce je pro návštěvníky připraveno přes dvacet oživených řemeslných dílen, ve kterých budou mít jedinečnou možnost nahlédnout nejen do historie vybraných řemesel, ale také poznat vlastnosti jednotlivých výrobních materiálů, stovky kusů nářadí a další vybavení dílen zvyky jednotlivých řemeslníků - kovářů, bednářů, hrnčířů, přadlen a tkalců, písařů, tesařů, soustružníků, brnířů, platnéřů, ševců a řady dalších. Děti i dospělí si mohou poslechnout tematické přednášky v jednotlivých řemeslných dílnách nebo si užít další doprovodný program – v sobotu proběhne například ukázka pálení keramiky ve středověké hrnčířské peci nebo experimentální tavba železné rudy v kusové peci, tzv. dýmačce,“ přiblížil náplň akce Aleš Nový z pořádajícího spolku Danar. Některá řemesla si návštěvníci budou moct částečně vyzkoušet vlastníma rukama, připravena je i hravá vědomostní soutěž. Oživením letošního ročníku bude přítomnost královské lovecké družiny ze 14. století s ukázkami sokolnicky cvičených dravců a historických plemen loveckých psů. Chybět nebude ani obchůdek s originálními výrobky účinkujících řemeslníků a odbornou historickou a řemeslnou literaturou.
Festival historických řemesel a technologií na Šelmberku u Mladé Vožice bude probíhat první červnový víkend vždy od 10 do 17 hodin po oba dny. „Konání festivalu není financováno žádnou dotací. Všichni prezentující se vzdali svých honorářů ve prospěch akce a případný výtěžek bude použit pro další rozvoj místního Historicko řemeslně vzdělávacího centra, které se prostřednictvím řady různých programů dlouhodobě snaží o uchovávání a předávání odkazu našich předků dětem i dospělým. Proto děkujeme všem, kteří k nám o víkendu zavítají a náš projekt tím podpoří,“ doplnil Aleš Nový. Podrobnější informace o programu festivalu i dalších akcích najdou zájemci na internetových stránkách www.centrumselmberk.cz nebo na facebookovém profilu centra.


DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz