Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Týden pro klima probouzí Česko. Zahajovací akce nabídne slam poetry i debatu o systémových změnách

3.6.2024
PRAHA [Klimatická koalice]

Týden pro klima si od 3. od 9. června 2024 připomíná řada měst a obcí po celé České republice. Cílem akce, kterou zastřešují Klimatická koalice s Ekumenickou akademií, je rozvinout debatu o klimatické krizi a jejích dopadech na planetu a společnost. Týden pro klima nabízí více než sedmdesát přednášek, promítání, pikniků, swapů a dalších akcí.

„Týden pro klima představuje otevřenou platformu, do které se může s vlastní akcí zapojit každý. Jednotlivé akce pořádají jednotlivci, skupiny, místní spolky nebo organizace. Máme radost, že přibývá pořádajících z řad veřejných institucí, obcí nebo knihoven, které stav klimatu pálí,” uvádí o letošním pátém ročníku Týdne pro klima Tereza Fenclová Mašková z Klimatické koalice.

Letošní ročník zahájila 3. června dopolední online přednáška o lesní terapii s expertem Alešem Miklíkem, určená médiím a streamovaná z Petřínských sadů. Zahajovací večer v pražském Žižkostele nabídne slam poetry, projekci dokumentárního snímku Jiříkovo vidění a diskusi o systémových změnách při řešení klimatické krize – s analytičkou Romanou Jungwirth Březovskou z Asociace pro mezinárodní otázky a energetickým expertem Jiřím Koželouhem z Hnutí Duha.

Ve stejný den proběhne v Ústí nad Labem na Univerzitě J. E. Purkyně přednáška o problematice pěstování palmy olejné a likvidaci vzácných ekosystémů. V Brně se ve středu 5. června chystá benefiční folklorní bleší trh a v Plzni 6. června promítání dokumentu Slepice, virus a my. Kompletní program je k dispozici na webové stránce www.tydenproklima.cz/program2024.

„Zažíváme letní vedra na jaře. Podle zprávy programu Copernicus byl rok 2023 nejteplejším rokem za posledních 100 000 let. Většinu české politické reprezentace klimatický rozvrat nezajímá, někteří ho dokonce popírají. Jak ukázal průzkum České klima 2021, Češi a Češky cítí v souvislosti s klimatickou změnou povětšinou bezmoc, smutek a strach. Týden pro klima lidem umožňuje, aby své emoce přetavili do akcí, které tematizují urgenci klimatické krize či možnosti spravedlivé transformace,“ dodává Maroš Prčina z Ekumenické akademie.

Týden pro klima se letos uskuteční v týdnu, kdy probíhají volby do Evropského parlamentu. Ty představují jeden ze zásadních systémových nástrojů, kterými lze změnu klimatu ovlivnit. Pro orientaci v postoji kandidujících stran k otázkám ochrany klimatu a přírody, připravily členské organizace Klimatické koalice např. debatu s kandidáty a kandidátkami o environmentálních tématech, iniciativu Evropa pro zvířata, jejímž cílem je přijetí závazku k ochraně zvířat či kampaň Příroda nemůže jít volit, ale ty ano!na podporu volební účasti. Komplexně problematiku zpracovává tento web: https://volby2024.stuz.cz/


Kontakty:
Tereza Fenclová Mašková, Klimatická koalice, tereza.maskova@klimatickakoalice.cz, 773 727 888
Jolana Radinová, Ekumenická akademie,jolana.radinova@ekumakad.cz, 720 345 897

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz