Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - životní prostředí
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Do 5. ročníku DOBROudržitelné konference se zapojilo 38 osobností z environmentu i dobrovolnictví

10.6.2024
Online [Edufórum]
Autor: Irena Pajerová, tel: 724706165

Letos se přihlásilo 118 účastnic a účastníků k aktivnímu zapojení do konference, videa ale také měli možnost zhlédnout bývalí účastníci, a to celkem přes 570 lidí. Akce se už jako tradičně konala v rámci celorepublikového Týdne pro klima, které letos připadlo na 3.-6. června. A témata jednotlivých dní byla rozmanitá – od zdravého jídla přes udržitelné neziskové organizace i firmy až k udržitelnému pořádání akcí i cestování.

Velký ohlas měly rozhovory s hosty ohledně zodpovědného nakládání s potravinami a zdravého způsobu stravování. Pavel Ovesný z Vegmania.cz se podělil o své dlouholeté zkušenosti s veganstvím, poradil také, jak na rostlinnou stranu přejít a na co si dát pozor. Denisa Šimlová, známá jako Divoženka v kuchyni, ukázala svoje kvašené poklady a prozradila, jak jednoduše s fermentováním začít, také si účastníci mohli stáhnout skripta se sepsanými základy kvašení. Tereza Modlová ze Zachraň jídlo shrnula statistiky plýtvání jídlem v restauracích i školních jídelnách i v domácnostech, zároveň se také podělila o svoje tipy, jak nakupovat a skladovat potraviny a jak vařit, když nám zbyde jídlo z předchozího dne. Na jejich webu jsou k dispozici jednoduché video recepty.

Jako už tradičně byly součástí konference rozhovory se zástupci ziskových i neziskových projektů, firem, startupů a neziskových organizací o tom, jak jsou ve své práci udržitelní z pohledu environmentálního, ale i ekonomického nebo společenského. Velkým objevem byli mladí startupisté Marek Svitek a Tadeáš Bíbr, kteří ještě na střední škole založili ReKrabici. Jejich byznys model je založený na zajišťování speciálně vyrobených krabic na zboží pro e-shopy, které se znovu vrátí do oběhu a ušetří tak běžné, papírové krabice, které by byly použity jednorázově.

O svých začátcích v podnikání v nakladatelství promluvil Tomáš Hajzler z Peoplecomm, který rovněž v Česku zpopularizoval téma svobody v práci a založil Slušnou firmu, svépomocnou komunitu firem a neziskových organizací. Petr Kovařík z čokoládovny Steiner a Kovařík podrobně vysvětlil, jak funguje celosvětový byznys s čokoládou a jaké jsou výhody bean-to-bar čokolády oproti chemicky zpracované. Jan Čillík, ředitel firmy Tierra Verde, popovídal o prevenci odpadu a opakovaném používání obalů při výrobě drogerie i o tom, jak je aktuálně složité nabízet zákazníkům drogistické zboží do jejich vlastních obalů, příp. kanystry sbírat a používat znovu, ale že tohle úsilí má velký smysl.

Lucie Moravcová, aktivní dobrovolnice z Mladiinfo Brno, se inspirovala konceptem ze zahraničí a v Brně vede Knihovnu věcí, kde si kdokoliv za malý poplatek může půjčit stan, batoh, kytaru nebo třeba vrtačku. V rozhovoru mluvila mj. i o tom, jak je jednoduché podobnou knihovnu věcí založit, pokud máte vhodné prostory a komunitu lidí okolo. Kamila Montoya z Ekodomova mluvila o tom, jak v programu Malý průzkumník přírody vedou dětí k lásce přírodě, ale také o tom, kolik se toho sama učí od dětí. Alena Malíková pak poutavě promluvila o důležitosti půdy a příběhu Nadace pro půdu, kterou spoluzaložila s cílem půdu chránit, protože podle jejích slov půdu nám propůjčili naše děti a je na nás, kolik a v jaké stavu jí zbyde pro další generace.

Ústředním tématem letošního ročníku byla krajina okolo nás, kde zaznělo 5 rozhovorů o klimatu, o půdě, o stromech i o přístupech propojení přírody a lidí. Martin Čech z NaZemi shrnul základní principy demokratického nerůstového hnutí, Hana Tesák Vrtala mluvila o natáčení podcastů Fakta o klimatu a Podcast 2050 i o tom, jak popularizovat vědecké poznatky k široké veřejnosti, Vladimír Lobotka z bratislavského Inštitút Gaia ukázal principy regenerativních kultur a jak je možné skrze vědomé vzdělávání a kulturu neztratit dětskou citlivost k planetě, také nadšeně sdílel možnost pro školy a volnočasová zařízení zapojit se do hry o světový mír, Zbyněk Janoušek z Výzkumného ústavu meliorací a ochrany půdy ukázal praktické půdoochranné prvky, které je možné využít i v konvenčním zemědělství a představil jejich unikátní geoportál s mnoha aplikacemi pro zemědělce, obce i jednotlivce a Michal Polanský, zakladatel neziskové organizace ClimaCare a spoluautor projektu Zalejme.cz nadšeně vyprávěl, jak si každý z nás skrze jejich webovou aplikaci může adoptovat strom a pravidelně ho zalévat, ale i jak můžeme ušetřit v domácnostech litry vody denně.

Konferenci pak zakončily dny s tématy pořádání udržitelných akcí, praktické tipy na udržitelný domov i jak cestovat minimalisticky i odpovědněji. Veronika Procházková, zakladatelka a výkonná ředitelka neziskové organizace HERO CLAN sdílela jejich dobrou praxi s pořádáním dobrovolnických víkendovek, Kateřina Růžičková z Hnutí Brontosaurus poradila tipy na zelený provoz táborů i zážitkových akcí, Libuše Kadlec Latrová z oddílu Poutníci zavzpomínala na začátky komunitního centra Neobyčejná klubovna, mj. doporučila spolupráci s městskou částí Praha 10 a také doporučila shánění peněz od drobných dárců na startovac.cz.

Oblíbené se staly také praktické rozhovory k tématu udržitelné domácnosti a domova. Bylinkářka a lékárnice Karolína Romášková prozradila, které bylinky léčí samy o sobě a které jsou vhodné jako doplněk k lékům, nabídla i kalendář sběru. Kristýna Holubová, spoluzakladatelka Swap Prague, hodnotila jejich práci s více jak 40 tis. příznivci vyměňování věcí v Praze, i jak se mění spotřební zvyky lidí ohledně nakupování. Tomáš Shejbal inspiroval svou postupnou cestou webového designera k zero waste domácnosti, řekl mj., že tři největší průšvihy domácností jsou ve velkém množství plastových obalů, vyhazování bioopadu do směsného místo kompostování a v nastavení mysli. Tomáš vydává pravidelně newsletter Bejkův mls s tipy na bezodpadovou domácnost i nabídl zdama ke stažení návod na výrobu rostlinného mléka.

Součástí konference byl i neformální networking pozvaných hostů, který se uskutečnil ve čtvrtek 6. června jak jinak než právě v prostorách Neobyčejné klubovny. V neformální atmosféře jsme probrali, co se daří, i jaké řešíme výzvy, navzájem jsme se podpořili sdílením i konkrétní radou.

DOBROudržitelnou konferenci už 5. rokem hrdě pořádá komunitní vzdělávací platforma Dobrovolnická akademie, nezisková organizace RespON a seberozvojová platforma Rise and Shine v rámci celorepublikového Týdne pro klima. Networking hrdě spolupořádala EduFórum, networkingová platforma pro inovátory ve vzdělávání.

Vybrané rozhovory budou po dohodě s hosty postupně zveřejněny, aby se i nadále mohly šířit. Už teď na Youtube kanálu najdete debaty Jak (se) vzdělávat o životním prostředí, Cestuj minimalisticky i rozhovory Jak si vyrábět doma drogerii i kosmetiku bez chemie, Jak na neziskové konference i Jak připravit odpovědnější akce.

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz