Příroda pod útokem: Bernská úmluva oslabuje ochranu vlků
5.12.2024
ŠTRASBURK [Hnutí DUHA Šelmy]
Hnutí DUHA Šelmy je jednou z více než 300 organizací [1], které se společně postavily proti tomuto kroku. Ve výzvě požadovaly, aby členské státy EU odmítly návrh Evropské komise na snížení ochrany vlků podle Bernské úmluvy. Místo oslabování ochrany vyzvaly k posílení úsilí o podporu soužití s velkými šelmami.
Tento krok je výsledkem politických tlaků, přičemž na rozhodnutí měl výrazný vliv i incident z roku 2022, kdy vlk zabil poníka předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyen. Rozhodnutí zcela ignoruje dlouhodobé úsilí o obnovu vlčí populace, která se teprve začala zotavovat po předchozím vyhubení ve velké části Evropy. Stejně tak zcela přehlíží výsledky evropských projektů zaměřených na zlepšení soužití, které přinesly a v praxi ověřily vhodná a účinná opatření ke zmírnění konfliktů mezi velkými šelmami a lidmi.
Evropská legislativa již nyní umožňuje odpovědný vlčí management, který v odůvodněných případech povoluje i odstranění problematických jedinců. Přesto se rozhodla Evropská komise navrhnout oslabení ochrany vlků pod záminkou škod na hospodářských zvířatech, což nepotvrdily ani odborné studie, [2] ani vlastní analýza Evropské komise. Snížení ochrany nedoporučila ani expertní skupina IUCN Large Carnivore Initiative for Europe. [3]
Snížení stupně ochrany vlků může mít vážné důsledky pro biodiverzitu a pro obnovu vlčí populace v Evropě. Zároveň hrozí, že místo podpory konstruktivních řešení, navržených v řadě evropských projektů zaměřených na soužití s vlky, dojde k prohloubení společenského rozdělení a polarizace.
Toto rozhodnutí v současné fázi nemá zásadní vliv na ochranu vlka v České republice. Stále platí, že národní legislativu si státy nastavují samostatně. Právě proto bude nyní důležité apelovat na rozhodovací orgány na národní úrovni v ČR, aby se řídily především vědeckými daty a pečlivě zvážily případnou změnu legislativy v oblasti ochrany vlka. Rozšíření populace vlků v ČR může naznačovat, že je populace stabilní a plná ochrana již není nezbytná. Nicméně je třeba stále brát v úvahu rizika plynoucí z úbytku populace způsobeného také pytláctvím nebo úmrtností na silnicích.
Michal Feller, koordinátor Hnutí DUHA Šelmy, k tomu dodává: „Oslabení ochrany vlků je krokem zpět v ochraně evropské přírody. Zatímco se vlčí populace teprve zotavuje po dlouhých letech útlaku, toto rozhodnutí může zcela ohrozit její budoucnost. Jsme hluboce znepokojeni tím, že populismus a osobní zájmy opět převažují nad vědeckými důkazy a že politická rozhodnutí o ochraně přírody jsou přijímána bez ohledu na odborné analýzy.“
Hnutí DUHA Šelmy, stejně jako další organizace, vyzývá Bernskou úmluvu a Evropskou unii, aby upřednostnili vědecký přístup při rozhodování o ochraně přírody.
Kontakt:
Michal Feller - koordinátor Hnutí DUHA Šelmy, email: michal.feller@hnutiduha.cz, tel.: 603 113 048
Romana Uhrinová - manažerka Hnutí DUHA Šelmy, email: romana.uhrinova@hnutiduha.cz, tel.: 734 886 618
Poznámky:
[1] https://www.selmy.cz/clanky/chrante-uspechy-v-ochrane-eu-zachovejte-silnou-ochranu-vlka-posilte-usili-o-koexistenci/
[2] https://www.selmy.cz/clanky/podle-odborniku-nemel-lov-vlku-na-slovensku-vliv-na-skody-na-hospodarskych-zviratech/
[3] https://lciepub.nina.no/pdf/638670498186284408_LCIE%20-%20statement%20on%20wolf%20downlisting%20proposal.pdf