Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Česká rozvojová agentura pokračovala v sanaci znečištěných lokalit v okolí letiště Mărculeşti v Moldavsku také v roce 2022

31.1.2023
Praha [Česká rozvojová agentura]
Autor: Filip Šebek

Projekt realizovaný Českou republikou prostřednictvím České rozvojové agentury v rámci Programu zahraniční rozvojové spolupráce ČR s názvem „Průzkum a sanace lokalit znečištěných ropnými látkami v obcích Lunga a Mărculeşti v Moldavsku IV“ byl realizován od dubna 2022 a závěrečné práce probíhají v těchto dnech.

Projekt realizovaný Českou republikou prostřednictvím České rozvojové agentury v rámci Programu zahraniční rozvojové spolupráce ČR s názvem „Průzkum a sanace lokalit znečištěných ropnými látkami v obcích Lunga a Mărculeşti v Moldavsku IV“ byl realizován od dubna 2022 a závěrečné práce probíhají v těchto dnech.

Projekt řeší závažnou kontaminaci vodních zdrojů v severním Moldavsku, v regionu Floreşti. V těsném sousedství obcí Lunga a Mărculeşti fungovalo od roku 1957 do počátku devadesátých let sovětské vojenské letiště. Nedostatečné zajištění při nakládání s pohonnými hmotami a nevhodná manipulace způsobily jejich rozsáhlé úniky a následně poškození zdrojů pitné vody v okolí, což nyní představuje nepřípustné riziko pro zdraví obyvatel a životní prostředí.

Projekt je čtvrtou fází dlouhodobé intervence české zahraniční rozvojové spolupráce v katastru obcí Lunga a Mărculeşti, kde je provozováno čerpání kontaminovaných vod a odlučování ropného produktu v sanačních stanicích, vybudovaných během předchozích etap. Celkem bylo doposud sanačním zásahem odstraněno přes 50 tun ropného produktu. Sanační aktivity také přispěly k zabránění dalšímu šíření ropných látek zejména do řeky Raut, jednoho z přítoků Dněstru.

Hlavním výstupem čtvrté etapy bylo ověření účinnosti inovativní sanační technologie (hydraulické štěpení) pro možné zefektivnění dalších sanačních prací. Projekt potvrdil vhodnost této metody pro sanovanou lokalitu a její aplikace by mohla výrazně zintenzivnit, a tedy i zkrátit sanační zásah, což by zároveň vedlo k výrazné úspoře finančních prostředků na sanaci. Součástí projektu bylo vypracování studie dalšího využití odloučeného ropného produktu a zpracování návrhu dalších sanačních prací pomocí metody hydraulického štěpení.

Veškeré činnosti byly doprovázeny aktivitami vedoucími k posílení znalostí, kapacit a schopností zaměstnanců moldavských partnerů, které budou zodpovědné za pokračování sanačního zásahu po skončení projektu.

Partnery projektu na moldavské straně jsou Ministerstvo životního prostředí, jeho resortní instituce Státní geologická služba EHGeoM, Agentura pro geologii a nerostné zdroje AGRM a také Mezinárodní letiště Mărculeşti.

Projekt je realizován českou společností DEKONTA, a.s.

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz