Econnect - zpravodajství

Tiskové zprávy

Životní prostředí můžeme ovlivnit i způsobem nakupování

4.6.2003 - PRAHA (Zelený kruh ) - 5. červen - Světový den životního prostředí
Přístup k pitné vodě pro všechny obyvatele Země a šetrný přístup ke spotřebě jsou hlavními tématy letošního Světového dne životního prostředí, kterým je už od roku 1972 podle vyhlášení Valným shromážděním OSN 5. červen. Zatímco problémy se zásobami pitné vody se týkají především rozvojových zemí, obyvatelé vyspělých států by měli uvažovat nad svým spotřebitelským chováním. I to, jak a co nakupujeme, má totiž velký vliv na stav životního prostředí.

Spotřebitelé mohou svou volbou při nakupování ovlivnit, jaké budou na trhu výrobky. Mohou si zvolit, zda dají přednost těm, které co nejméně zatěžují životní prostředí (například mají recyklovatelné obaly, malou spotřebu energie, nejsou testovány na zvířatech, neobsahují geneticky modifikované organismy atd.). V zemích západní Evropy i v USA se spotřebitelé o tyto údaje o výrobcích zajímají, sledují informace na obalech, u spotřebičů požadují štítky s údaji o spotřebě. V zemích bývalého východního bloku se tomu lidé teprve učí, protože v době totalitních režimů se k nim takové údaje o výrobcích nedostávaly.

Počet lidí, které zajímá, jak jimi kupované výrobky zatěžují životní prostředí, stoupá i v České republice. Zkušenosti s tím má například nevládní organizace Zelený kruh, která provozuje telefonickou poradní Ekolinku. „Lidé se nejčastěji ptají, které prací prášky si mají koupit, aby vypouštěli do odpadních vod co nejméně škodlivin, zajímají se o likvidaci a třídění odpadů, o biopotraviny,“ říká Kateřina Kociánová ze Zeleného kruhu. Zelený kruh také pořádá setkání spotřebitelů s výrobci i se zástupci nevládních organizací, které se spotřebitelství věnují. Podobná setkání jsou běžná i v jiných zemích, pořádá je například UNEP (program OSN na ochranu životního prostředí) pod heslem „Nakupováním za lepší svět“.

Podle mezinárodního průzkumu firmy Price Waterhouse z roku 2000 chce být 64 % spotřebitelů informováno o způsobech a metodách výroby zboží, které kupují, 73 % lidí se nechá ovlivnit štítky ukazujícími sociální a ekonomické dopady výrobku.

Občané České republiky, kteří chtějí změnou svých spotřebitelských návyků přispět ke zlepšení životního prostředí, se mohou pro informace obrátit na řadu nevládních organizací. Telefonovat mohou na Ekolinku s pražským telefonním číslem 222 518 352, na internetu najdou stránky pro ekologické spotřebitele na adrese www.ecn.cz/spotrebitel, seznam testovaných a netestovaných výrobků na zvířatech je na stránkách organizace Different Life (www.differentlife.cz). Dále doporučujeme www.kosa.cz (Koalice občanských spotřebitelských aktivit), www.spotrebitele.cz (rady pro spotřebitele) nebo www.kez.cz (Kontrola ekologického zemědělství – osvědčování a kontrola výrobků).

Lucie Peláková
Zelený kruh
Tel. 604 162 176


Grafická verze tohoto článku