Econnect - zpravodajství

Tiskové zprávy

Proběhla konference Evropské společnosti pro environmentální historii "Potýkání se s rozmanitostí"

16.9.2003 - PRAHA (Evropská společnost pro environmentální historii ) - Ve dnech 3. až 7. září 2003 se v Praze konala 2. mezinárodní konference Evropské společnosti pro environmentální dějiny (European Society for Environmental History). Místem jednání konference byla hlavní budova Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy na Albertově (Praha 2), organizátorem katedra sociální geografie a regionálního rozvoje. Konference se konala pod záštitou děkana PřF UK Prof. RNDr. Pavla Kováře, CSc.

ESEH byla jako interdisciplinární vědecká organizace sdružující odborníky z řady oborů založena v roce 1999 a má asi 200 členů. Hlavními cíli ESEH je:
· Podporovat srovnávací výzkum environmentálních dějin Evropy
· Rozvíjet komunikaci mezi historiky environmentálních dějin v Evropě a s kolegy mimo ni
· Podporovat vývoj výuky environmentálních dějin a její institucionální zabezpečení na středních a vysokých školách
· Podporovat výzkum a aplikaci environmentálních dějin v základním výzkumu.
· Posilovat interakce mezi environmentálními dějinami, politikou a obecně veřejností vůbec.

Činnost ESEH subvencuje soustavně německá nadace Breuninger Stiftung. První konference ESEH se konala v roce 2001 na universitě ve skotském městě St Andrews. Na té byla zvolena rada ESEH a její výkonný výbor. Presidentkou ESEH je Doc. Dr. Ing. Verena Winiwarter z Vídeňské university, vice-presidentem Prof. Christian Pfister (Bernská univerzity, Švýcarsko). Pražské konference se zúčastnilo 250 vědců. Z nich z Evropy asi 200 (80 %), v tom 28 z Německa, 26 z Česka, 18 z Velké Británie, 14 z Francie, 13 ze Švýcarska, po 12 z Rakouska a Švýcarska, 11 z Itálie, 10 z Nizozemska. Konference se zúčastnili i vědci z mimoevropských států: z nich přijelo z USA 33, mezi nimi také prezident American Society for Environmental History Prof. D. Weiner (Univ. of Arizona), která byla založena již v roce 1976, nebo prezident U.S. Forest History Society Prof. Steven Anderson (Duke University). Z dalších mimoevropských států to jsou Kanada se 4 účastníky - tj. spolu s USA 15 % účastníků, Republika Jižní Afrika je zastoupena také 4 účastníky, menším počtem země jako Japonsko, Austrálie, Nový Zéland, Nigerie, Argentina.

Na konferenci byly projednány a schváleny i důležité organizační materiály, např. definitivní stanovy ESEH, provázanější součinnost výše uvedených vědeckých společností apod.

Vědecký program konference probíhal ve třech plenárních a jedenácti paralelních tématických sekcích. V jejich rámci se uskutečnilo více než 50 panelů. Vědecký program konference obnášel téměř 190 prezentací.

Konference ESEH jsou v důsledku interdisciplinarity environmentálních dějin specifické ve srovnáními s jinými vědeckým akcemi, protože jsou otevřeny všem vědcům, jakýmkoliv vědeckým oborů a disciplinám. Témata konferencí ESEH (tento rok je to "Potýkání se s rozmanitostí") jsou stanovována na základě návrhů členů ESEH předkládaných programovému výboru konference. Nikoliv tedy jako v jiných vědeckých organizacích, kdy jsou témata konferencí a kongresů určována jejich vedením. Program konference prezentuje současné vědecké zájmy badatelské komunity. ED mají výrazně interdisciplinární charakter. Mj. se zabývají řešením problémů přírodních a kulturních dějin míst či regionů, to se projevilo účastí značného počtu klimatologů a jiných badatelů v oborech zkoumajících klima a počasí. Video film o povodních v Čechách předvedený při zahajovacím zasedání přitáhl naši pozornost k významu výše uvedených analýz. Jsme rádi, že historická klimatologie je na této konferenci v programu konference silně zastoupena. Osm zasedání jednalo na téma "Klima a katastrofy". Na konferenci byla také silně zastoupena témata "Vodní prostředí" včetně četných referátů k tématu "Námořní environmetální dějiny", jež bylo po dlouhou dobu na okraji vědeckého zájmu evropských badatelů. Téma "Středověk" je jedinečné v lidských dějinách. Jsme proto obzvláště rádi, že v programu konference byla tři zasedání o environmentálních dějinách středověku, jiné z tématik, jež se v poslední době silně rozvíjejí. Z dalších je to i výzkum dlouhodobých změn ve využití půdy a krajinného pokryvu, kterým se značně zabývá i geografie. Tyto změny jsou výsledkem interakcí přírody a společnosti v jejich vývoji a indikují i proměny životního prostředí a krajiny. Významných výsledků zde dosáhli čeští a slovenští badatelé, stejně tak jako v oblasti historické klimatologie. Ty byly prezentovány na tzv. národní sekci konference.

Veškerý tento výzkum je založen na přesvědčení, že pohledy (reflexe minulosti) zpět do minulosti nabízejí současné společnosti poučení pro budoucnost, poučení, která budou potřebná k tomu (zamyšlení nad dalším směřováním civilizace), abychom utvořili více udržitelný život společnosti.

Ne všechny specializované přednášky toto poučení dokládají bezprostředně, ale celkově řečeno, vědci, kteří se zde sešli, věří v sílu (potenciál) historiografie a v jiných oborech historického přístupu pomoci společnosti v řešení současných problémů. Téma konference "Potýkání se s rozmanitostí" vyjadřuje dva aspekty jejího programu. Jedním je význam biologické rozmanitosti všeho druhu pro fungování ekosystémů, druhým metodologická, pojmová a politická diverzita vědecké komunity, kterou se musíme zabývat.

Většina referátů vyšla v den zahájení konference ve zvláštní publikaci, "Dealing with Diversity - Proceedings of the 2nd IC ESEH", kterou je možné zakoupit u organizátorů konference. Součástí konference byly vedle společenského programu i odborné exkurze do různých oblastí středních Čech, příp. Prahy.

Environmentální dějiny jsou samostatnou interdisciplinární vědeckou disciplínou, v níž se prolínají vědy o společnosti a přírodě. V současném pojetí se zformovaly v 70. letech 20. stol. v USA v reakci na narůstající environmentální problémy post-industriální společnosti USA a světa a rovněž v návaznosti na tradice ochrany přírody, zejména divočiny amerického Západu a jeho osvojování, a výrazně na vývoj environmentalismu jako společenského hnutí. Méně jsou doposud rozvinuty v západoevropské historiografii, v české i východoevropské jsou v počátcích. Environmentální dějiny pojímají dějiny lidské společnosti v jednotě s dějinami přírody. Nejobecněji řečeno, zkoumají: a) vývoj a proměny přírody zejména v historickém období s cílem poznat jejich trendy, zákonitosti a prognózy, podíl vlivu člověka a přírody na tyto změny atd.; b) vzájemné vztahy přírody a společnosti v dějinách a jejich důsledky pro vývoj obou sfér, vývoj ekonomické produkce a spotřeby člověka, jako procesy závislé na přírodních zdrojích a na přírodu působící; c) odraz vývoje těchto vztahů v lidské kultuře, tj. v myšlení a mentalitě lidí, vědě a umění, ideologii, právu a politice (dějiny environmentalismu, environmentálních hnutí atd.). Poznatky historických zkušeností z vývoje interakcí člověka s přírodou v čase jsou užitečné nejen pro řadu přírodovědných a společenskovědních oborů, ale i k utváření environmentální politiky státu, pro environmentalistická hnutí, o zvyšování environmentální gramotnosti občanů nemluvě.

Environmentální dějiny jsou v Evropě, zejména postkomunistické, ve srovnání se situací v USA velmi mladou vědeckou disciplínou, v níž se zatím historické obce jak u nás, tak v jiných post-komunistických státech příliš neangažují. V Česku jsou to hlavně geografové, historičtí geografové, klimatologové, krajinní ekologové, geobotanici, aj.

RNDr. Leoš Jeleček, CSc.
předseda organizačního výboru
IC ESEH 2003

Doc. RNDr. Ivan Bičík, CSc.
předseda Poradního výboru
LOC IC ESEH 2003

Kontakty:
tel. 221 951 888, 221 951 889 (Mgr. Pavel Chromý) nebo 221 951 382 (dr. H. Janů), e-mail: jelecek@natur.cuni.cz a iceseh2003@ natur.cuni.cz

Grafická verze tohoto článku