Econnect - zpravodajství

Tiskové zprávy

Free Tibet!

8.3.2004 - BEROUN (Dobročinný spolek Lomikámen ) - Tak jako každý rok i letos si desátého března připomeneme již čtyřicáté páté výročí krvavého potlačení tibetského povstání ve Lhase v roce 1959. K tomuto nejvýznamnějšímu novodobému tibetskému výročí proběhnou v celém světě i v České republice akce vyjadřující solidaritu se zemí, v níž jsou již padesát let porušována lidská práva a kde je neustále násilně potlačována svoboda a touha po národní svébytnosti.

Tradiční akcí rozšířenou po celém světě, která vznikla v polovině devadesátých let v západní Evropě jako symbolická připomínka násilného potlačení tibetského povstání, je Vlajka pro Tibet. V roce 1996 se do této akce zapojila první čtyři města v České republice a v loňském roce vyvěsilo 10. března tibetskou vlajku již 184 radnic. Mezi nimi byla zastoupena také berounská radnice, která se k této symbolické podpoře tibetského lidu připojila na základě iniciativy Dobročinného spolku Lomikámen poprvé v historii města.

A jaké jsou vyhlídky pro letošní výročí? „Byli jsme velice potěšeni, když se nám v minulých dnech radnice Města Beroun sama ozvala se zájmem tibetskou vlajku opět vyvěsit,“ uvedl Tomáš Sklenička, člen DS Lomikámen.

„Naše občanské sdružení na měsíc březen navíc připravilo další doprovodný program týkající se Tibetu. V rámci tohoto bloku mohou lidé shlédnout čtyři filmové dokumenty, které jsou výpověďmi z různých oblastí života Tibeťanů. Nejzajímavější akcí bude dle mého názoru přednáška Ľubomíra Sklenky z občanského sdružení Lungta, které se již několik let angažuje v oblasti práv a svobod tibetského lidu a to nejen osvětovou činností, ale také aktivním zapojením přímo v tibetských klášterech,“ dodal Sklenička.

Vysvětlení symboliky tibetské národní vlajky

Bílá zasněžená hora uprostřed symbolizuje Tibet, často nazývaný země obklopená zasněženými horami. Přes tmavě modré nebe se rozprostírá šest červených pásů, které zastupují šest původních kmenů (rodů, národů), které žily na území dnešního Tibetu a jsou považovány za předky Tibeťanů. Kombinace šesti červených pásů kmenů a šesti tmavě modrých pásů nebe symbolizuje nepřetržitou ochranu duchovních nauk a světského života. Na vrcholku hory je slunce, které symbolizuje radost ze svobody, duchovní a materiální štěstí a blahobyt všech bytostí žijících v Tibetu.

Vpředu na svahu hory stojí pár sněžných lvů s plápolající hřívou, kteří představují sjednocení duchovního a světského života. Krásný a zářící tříbarevný drahokam, který drží sněžní lvi, představuje tři buddhistické klenoty Buddhu, Dharmu a Sanghu. Červenomodrý drahokam ležící u nohou lvů představuje správné etické chování, které je založeno na deseti buddhistických ctnostech a šestnácti způsobech lidského chování.

Žlutý lem na obvodu vlajky představuje čisté zlato jako symbol Buddhova učení zářící do všech světových stran a všech dob.


Grafická verze tohoto článku