Econnect - zpravodajství

Tiskové zprávy

Nevládní organizace navrhují zkvalitnit vládní návrh antidiskriminačního zákona

24.9.2007 - BRNO (EPS ) - Více než padesát nevládních organizací se připojilo ke Stanovisku programu GARDE Ekologického právního servisu a Ligy lidských práv k návrhu antidiskriminačního zákona. Nevládní organizace ve Stanovisku, které předaly poslancům Parlamentu ČR, navrhují, aby byly do návrhu zákona přidány instituty, které zajistí efektivnější vymáhání práv a přístup ke spravedlnosti obětem diskriminace. Vládní návrh zákona totiž takové instituty postrádá. Poslanci Parlamentu budou o zákonu jednat v týdnu od 24. 9. 2007. O návrhu antidiskriminačního zákona bude s nevládními organizacemi diskutovat ve dnech 25. 9. a 26. 9. 2007 také Veřejný ochráncem práv JUDr. Otakar Motejl a ministryně pro lidská práva a národnostní menšiny MUDr. Džamila Stehlíková na semináři pořádaném Poradnou pro občanství/ Občanská a lidská práva.

Více než padesát nevládních organizací se připojilo ke Stanovisku programu GARDE Ekologického právního servisu a Ligy lidských práv k návrhu antidiskriminačního zákona. Nevládní organizace ve Stanovisku, které předaly poslancům Parlamentu ČR, navrhují, aby byly do návrhu zákona přidány instituty, které zajistí efektivnější vymáhání práv a přístup ke spravedlnosti obětem diskriminace. Vládní návrh zákona totiž takové instituty postrádá. Poslanci Parlamentu budou o zákonu jednat v týdnu od 24. 9. 2007. O návrhu antidiskriminačního zákona bude s nevládními organizacemi diskutovat ve dnech 25. 9. a 26. 9. 2007 také Veřejný ochráncem práv JUDr. Otakar Motejl a ministryně pro lidská práva a národnostní menšiny MUDr. Džamila Stehlíková na semináři pořádaném Poradnou pro občanství/ Občanská a lidská práva.

Přesto že nevládní organizace vítají přijetí antidiskriminačního zákona do českého právního řádu, doporučují poslancům Parlamentu ČR, aby vládní návrh zákona doplnili o instituty, které zajistí skutečnou ochranu před diskriminací. Takovými instituty jsou podle nevládních organizací zejména možnost právnických osob zabývajících se ochranou před diskriminací zahájit soudní nebo správní řízení na podporu obětí diskriminace, právní zakotvení mediace,[1] jako možného způsobu řešení sporů v oblasti diskriminace mimosoudní cestou a vytvoření uceleného systému státem zajišťované bezplatné právní pomoci.

„Požadavek zakotvení možnosti zahájení soudního řízení nevládní organizací na podporu obětí diskriminace je přitom výslovně uveden v antidiskriminačních směrnicích EU a hraje významnou roli v efektivním vymáhání práv v oblasti diskriminace, jelikož dává možnost těmto organizacím zahájit soudní řízení tam, kde je diskriminací ohrožena celá skupina osob, nebo tam, kde se oběť obává hájit svá práva sama např. z důvodů vysokých nákladů na soudní řízení,“ [2] popsala situaci právnička programu GARDE Jana Koukalová.

Z obdobných důvodu je v oblasti diskriminace nenahraditelná možnost využití mimosoudního řešení sporu pomocí mediace, která je zpravidla výrazně levnější a kratší alternativou k soudnímu sporu. Antidiskriminační směrnice EU přitom předpokládají podporu dialogu mezi sociálními partnery a s nevládními organizacemi za účelem řešení jednotlivých forem diskriminace na pracovišti a boje proti nim. „Mediace je ideálním nástrojem pro vedení efektivního dialogu a vzdělávání porušovatelů zákazu diskriminace,“ komentuje nedostatek návrhu antidiskriminačního zákona právník Ligy lidských práv Robert Cholenský.

Dostupnost bezplatné právní pomoci je v oblasti diskriminace velice důležitá, jelikož oběti diskriminace se často nachází v tíživé sociální situaci, kdy nemají dostatek finančních prostředků k zaplacení právního zástupce pro soudní spor. V České republice je sice bezplatná právní pomoc v určitých oblastech poskytována neziskovými organizacemi či státními institucemi, neexistuje však systémová úprava poskytování bezplatné právní pomoci, v důsledku čehož nemají oběti diskriminace jistotu, že se efektivně domohou svých práv. Právě z toho důvodu by bylo vhodné, aby návrh antidiskriminačního zákona tuto situaci reflektoval a obětem diskriminace nabídl stabilní systém bezplatné právní pomoci.

Z výše zmíněných důvodů nevládní organizace předložily své stanovisko poslancům Parlamentu ČR a požádaly je, aby při projednávání návrhu antidiskriminačního zákona otevřeli diskusi o doplnění návrhu zákona o zmíněné právní instituty zajišťující efektivní ochranu před diskriminací.

V návaznosti na probíhající legislativní proces přijímání antidiskriminačního zákona pořádá Poradna pro občanství/Občanská a lidská práva v rámci Vládní kampaně na podporu rovných příležitostí pro všechny v ČR ve dnech 25.-26. září 2007 v Břevnovském klášteře seminář na téma „Naplní antidiskriminační zákon očekávání?“ Za přítomnosti ministryně pro lidská práva a národnostní menšiny MUDr. Džamily Stehlíkové a Veřejného ochránce práv JUDr. Otakara Motejla budou zástupci nevládních organizací na semináři diskutovat o stávajícím návrhu antidiskriminačního zákona, jeho skutečném přínosu pro oběti diskriminace, jakož i o postavení úřadu Veřejného ochránce práv jako orgánu, jenž by měl být v České republice pověřen bojem proti diskriminaci.

Poznámky:
[1] mediací se rozumí mimosoudní zprostředkování za účelem řešení sporu mezi spornými stranami a činnost směřující k urovnání konfliktního stavu.

[2] viz např. Směrnice Rady 2000/78/ES, kterou se stanoví obecný rámec pro rovné zacházení v zaměstnání a povolání
čl. 9 odst. 2
„Členské státy zajistí, aby sdružení, organizace nebo právnické osoby, které mají v souladu s kritérii stanovenými jejich vnitrostátními právními předpisy oprávněný zájem na zajištění dodržování této směrnice, mohly ve prospěch nebo na podporu žalobce s jeho souhlasem zahájit jakékoli soudní nebo správní řízení určené pro vymáhání plnění povinností podle této směrnice.



Příloha:
Stanovisko nevládních neziskových organizací k návrhu zákona o rovném zacházení a o právních prostředcích ochrany před diskriminací (antidiskriminační zákon) (Stanovisko lze stáhnout jako přílohu této tiskové zprávy na stránkách www.eps.cz)

Kontakt:
Jana Koukalová, mobil: 775 154 084
program GARDE
Ekologický právní servis
Dvořákova 13, 602 00 Brno
tel: 545 575 229, fax: 542 213 373
e-mail: jana.koukalova@eps.cz
www.eps.cz, www.responsibility.cz


Martina Štěpánková, mobil: 774 358 568
Poradna pro občanství/Občanská a lidská práva
Petrská 29, 110 00 Praha
tel: 222 809 406, fax: 222 809 364
e-mail: martinastepankova@diskriminace.org
www.diskriminace.cz, www.poradna-prava.cz




Aktivity programu GARDE - EPS byly podpořeny ze zdrojů Evropské unie v rámci projektu NROS „Transition Facility 2005“.


Grafická verze tohoto článku