Econnect - zpravodajství

Tiskové zprávy

Noví experti nám poradí, jak šetřit energii, peníze i životní prostředí

8.10.2007 - PRAHA (Národní síť Zdravých měst ČR ) - V prostorách Středočeského vysokoškolského institutu v Kladně dnes odstartoval dlouhodobý kurz, jehož cílem je vyškolit experty na udržitelnou spotřebu a výrobu. Úspěšní absolventi kurzu budou schopni např. analyzovat, jak v podniku či veřejné instituci efektivněji využívat energii a spotřebovávat nejrůznější materiály a kolik je možné tímto způsobem ušetřit peněz. Manažeři udržitelné spotřeby a výroby budou ale také školit další uchazeče o tuto problematiku a rozšiřovat tak v soukromém i veřejném sektoru povědomí o tom, jak dosáhnout větší efektivnosti při výrobě i spotřebě zboží a služeb.

Dlouhodobý kurz je součástí projektu Partnerství pro udržitelnou spotřebu a výrobu (USV), jehož úkolem je motivovat firmy, veřejnou správu i jednotlivce k hledání inovativních postupů a vhodných nástrojů šetrnějších k životnímu prostředí, které jsou navíc také ekonomicky výhodné. Jedná se o jeden z největších projektů zaměřených na změnu chování spotřebitelů a výrobců vůbec.

Cílem dlouhodobého kurzu je vyškolit manažery a lektory udržitelné spotřeby a výroby v cílových regionech, kterými jsou např. ústecký, karlovarský nebo středočeský kraj. „Vyškolení manažeři budou podávat návrhy projektů inovací a úspor např. na nový design výrobků, redukci spotřeby vody a chemikálií v procesech výroby, snižování energetické náročnosti budov a zařízení nebo zlepšování vztahů se zájmovými skupinami“ upřesňuje konkrétní výstupy kurzu Ing. Vavřínek, jeden z hlavních odborných lektorů.

Celý kurz potrvá čtyři měsíce a je rozdělen do celkem tří výukových bloků. Během nich pracovní skupiny složené ze zástupců vybraných podniků, příp. municipalit, studentů a konzultantů zpracují projekty hodnocení možností USV, které zakončí obhajobou závěrečné zprávy v únoru 2008. „Unikátnost tohoto postupu je především v propojení teorie a praxe. Na základě dlouhodobé práce v terénu jsme vybrali vhodné organizace, kde si budou účastníci moci v reálném prostředí vyzkoušet, co se při výuce naučili. Svůj postup pak budou muset obhájit při závěrečných zkouškách, které jsou podmínkou udělení certifikátu“, sděluje další z lektorů Ing. Dobeš.

Kurz je součástí úsilí o celkové lepší využívání přírodních zdrojů a energií či o minimalizaci vzniků odpadů, včetně těch nebezpečných. Přispívá tak v širším kontextu k úspoře značných finančních prostředků jak v soukromých podnicích, tak např. budovách vlastněných městy a kraji, i k ochraně životního prostředí. Služby informačních center pak poskytují rady a pomoc také široké veřejnosti.

Více informací k aktivitám projektu a proběhnuvším akcím naleznete na www.cenia.cz/usv.

Projekt „Partnerství pro udržitelnou spotřebu a výrobu“ je jedním z doposud největších projektů zaměřených na změnu chování jak na straně spotřebitelů, tak i výrobců. Pracovníci v soukromém i veřejném sektoru se dozvědí, jaké jsou praktické podoby udržitelné spotřeby a výroby a jak ji mohou sami aktivně ovlivňovat s cílem dosáhnout tzv. dvojího zisku. Významnou součástí projektu je vytvoření pěti nových informačních center v kraji Karlovarském, Ústeckém, Středočeském, Olomouckém a Vysočina a odborné proškolení jejich pracovníků, a dále také zpracování pilotních projektů k USV ve vybraných podnicích a municipalitách, a sběr a prezentace příkladů dobré praxe k tomuto tématu, které je možné nalézt na www.dobrapraxe.cz/usv.

• Koordinátor projektu: CENIA, česká informační agentura životního prostředí

• Partneři projektu: SITA CZ a.s. (www.sita.cz), Enviros, s.r.o. (www.enviros.cz), Národní síť Zdravých měst ČR (www.nszm.cz), Středočeský vysokoškolský institut, s.r.o. (www.svikladno.cz)

Kontakt pro další informace: Ing. Zuzana Kozielová, manažer projektu, CENIA, česká informační agentura životního prostředí, Litevská 8, 100 05 Praha 10, T: +420 267 225 213, W: www.cenia.cz/usv, E: usv@cenia.cz


Grafická verze tohoto článku