Econnect - zpravodajství

Tiskové zprávy

Vyhlášení výsledků Ceny zdraví a bezpečného životního prostředí 2004

26.4.2005 - PRAHA (Business Leaders Forum ) - V úterý 26. dubna 2005 byly v pražském hotelu Diplomat vyhlášeny výsledky soutěže „Cena zdraví a bezpečného životního prostředí 2004“, čímž byl úspěšně završen již čtrnáctý ročník soutěže, kterou každoročně vyhlašuje asociace českých a mezinárodních společností Business Leaders Forum. Cenu každoročně získává společnost nebo organizace, která svou činností přispěje k nejlepšímu měřitelnému zlepšení životního prostředí, zdraví zaměstnanců či obyvatel v okolí svého působiště. Z rukou ministra životního prostředí Libora Amrozka a britské velvyslankyně Lindy Duffield převzaly toho prestižní dvě společnosti. Wiegel žárové zinkování Česká republika a JUWITAL. Zvláštní ocenění za své projekty obdržely společnosti Tarmac CZ a.s., Mucos Pharma a Středočeské sběrné suroviny a.s.

Mezinárodní soutěž „Cena zdraví a bezpečného životního prostředí“ je tradičním projektem Business Leaders Fora, který probíhá od počátku s podporou a záštitou Ministerstva životního prostředí. Její již 14. ročník ukazuje, že stále více firem se přiklání ke společné zodpovědnosti jak za stav životního prostředí tak i za zdraví svých zaměstnanců a obyvatel měst a obcí. Takovéto aktivity podporuje i Evropská unie, která v lednu loňského roku zveřejnila Akční plán environmentálních technologií. Ministerstvo životního prostředí spolu s dalšími resorty připravuje „Program podpory environmentálních technologií v České republice“, jehož cílem je využít potenciálu, který nabízí rozšíření a používání environmentálních technologií, ke snížení zátěže životního prostředí, zlepšení kvality života obyvatel a podpoře ekonomického růstu. Věřím, že stejný zájem sdílí i všichni soutěžící a budou nám pomáhat přesvědčovat o jeho nezbytnosti i ostatní.
Libor Ambrozek, ministr životního prostředí ČR

Vítězné projekty
Vítězem 14. ročníku „Ceny zdraví a bezpečného životního prostředí“ v kategorii „Bezpečné životní prostředí“ se stala společnost Wiegel žárové zinkování Česká republika. Velkopozinkovna, kterou tato společnost v roce 2004 vybudovala ve Velkém Meziříčí, je vyjímečná přítomností zcela nové koncepce uměle řízeného klimatu v prostoru pracoviště chemické předúpravy. Na rozdíl od běžného uspořádání výroby umožňuje tato koncepce bezezbytkové zachycení emisí v izolovaném prostoru chemické předúpravy. Pracovní prostředí není zatíženo žádnými škodlivinami unikajícími z technologie a také se prodlužuje životnost objektu, ve kterém se výroba uskutečňuje. Další významnou hodnotou je skutečný objem emisí vypouštěných do ovzduší, který tvoří zlomek limitu stanoveného zákonem. Pozitivní dopad má také instalace speciálních zinkovacích van s neomezenou životností a zařazení rekuperátoru odpadního tepla, které do technologie vrací až 1000 GJ tepla ročně.

„Součástí současného trendu v ochraně životního prostředí je postupná proměna rostoucího počtu průmyslových podniků z „nepřátel“ ve „spojence“, stávají se advokáty snah o zlepšení prostředí. Průmysl, který donedávna byl (a ovšem mnohdy dosud je) součástí „problému“, se naopak stává stále významnější součástí „řešení“. Zejména se o to přičiňují moderní technologie, méně náročné na materiály a energie, omezující emise do ovzduší či produkci jiných odpadů a vylučující nebo významně omezující jakékoliv používání toxických a jinak nebezpečných látek i produkci takovýchto odpadů. Naše soutěž byla vždy zaměřena na originální progresivní technologie tohoto typu a jsem rád, že letos získal nejvyšší ocenění podnik, který právě takové postupy úspěšně uplatnil.“
Prof. Bedřich Moldan, Centrum pro otázky životního prostředí UK a předseda poroty

Společností, která byla ohodnocena jako vítěz kategorie „Zdraví“, je JUWITAL, s.r.o.. Produkt Antisept Juwimgel, vyvinutý v roce 2004 eliminuje potenciální infekci klíšťové encefalitidy a borrelliozy. Společnost JUWITAL vyvinula preparát, který může významně snížit nemocnost, obtíže i náklady s tím spojené.

Čtrnáctiletá historie Ceny zdraví bezpečného životního prostředí zná vítěze a oceněné projekty z různých oblastí ochrany zdraví či životního prostředí. Letos snad poprvé se mezi finalisty dostal tak výrazný projekt, kterým je produkt chránící lidské zdraví ve venkovním prostředí. Proto porota doporučila vyhlašovateli ceny udělit firmě Juwital specifické ocenění za ovlast zdraví, za nově vyvinutý preparát Antisept Juwimgel.

Porota neoceňuje konkrétní léčebné a preventivní účinky tohoto preparátu, ale přístup podniku ke specifické oblasti chorob přenášených klíšťaty a bodavým hmyzem, jež vlivem klimatiských změn rozšiřují svá teritoria.
Roman Vyhnánek, Národní vzdělávací fond a člen poroty

Zvláštní cena za příkladný čin
Zvláštní cena na příkladný čin byla udělena společnosti TARMAC CZ a.s., která i v letošním roce navázala na své činnosti zaměřené na bezpečnost dětí. Společnost zdarma poskytla celkem 314,4 tun zdravotně nezávadného písku šedesáti mateřským školám, které takto získaly vhodný písek pro svá hřiště a ušetřily za nezbytný hygienický rozbor písku.

„Rostoucí zájem o životní prostředí a sociální odpovědnost podniků se stal významnou součástí činnosti našich firem.Tarmac CZ se aktivně věnuje projektům , jejichž úspěšné výsledky přispívají ke zdraví a bezpečnosti dětí mateřských školek. Společnost se rozhodla pomoci desítkám školek, a místo rozborů kvality písku v
jednotlivých pískovištích jej rovnou na své náklady vyměnila ověřeným zdravotně nezávadným pískem z lomu společnosti a ušetřila jim tak celkově významnou částku.“
František Dobeš, nezávislý konzultant a člen poroty

Zvláštní cena za přínos ke zdraví
Generálnímu partnerovi občanského sdružení Audabiac společnosi MUCOS Pharma CZ, s.r.o. byla udělena Zvláštní cena za přínos ke zdraví za projekt „Uměním ke Svobodě“. V rámci projektu, který je zaměřen na celkový rozvoj osobnosti i zlepšení zdraví dětí z dětských domovů, mají děti mimojiné možnost strávit měsíc tvůrčích aktivit ve francouzské Provence.

„Zvláště poslední ročníky 13leté historie soutěže „Cena zdraví a bezpečného životního prostředí“ zaznamenaly zvýšený počet příspěvků, které reagují na širokou problematiku ochrany zdraví a bezpečnosti při práci.
Projekt „Uměním ke svobodě“, který přihlásila do letošní soutěže společnost MUCOS Pharma CZ, s.r.o., jde však ještě dál a přináší mimořádný všeobecný užitek.

Společným úsilím občanského sdružení Audabiac a MUCOS Pharma CZ, s.r.o. je zajišťován prázdninový pobyt dětí ze dvou dětských domovů. Unikátní je, že dočasný domov poskytuje dětem historické místo v jižní Francii a spolu s dětmi zde žijí a tvoří čeští umělci. Děti jsou vtahovány do vlastní tvůrčí činnosti a aktivně se podílejí na utváření atmosféry duševní svobody. Kontakt umělců a dalších spolupracovníků na projektu s dětmi pokračuje i po návratu do ČR a hlavně v prvních letech jejich samostatného života. Přínos pro příznivé ovlivnění zdraví a psychického vývoje dětí z dětských domovů je jedním slovem blahodárný.“
Vladimír Machek, Unipetrol Trade a.s. a člen poroty

Zvláštní cena za ekologickou výchovu
Za pořádání ekologické sběrové soutěže pro základní, speciální a mateřské školy již od roku 1994 byla Zvláštní cena za ekologickou výchovu udělena Středočeským sběrným surovinám. Cílem projektu je osvojení správných ekologických návyků, především třídění odpadu a jeho recyklace. Společnost se snaží poukázat na důležitost sběrových surovin. V loňském roce se podařilo do projektu zapojit celkem 194 škol, což je téměř 55 tisíc žáků.

Nominace projektů do Evropské ceny
Soutěž o „Cenu zdraví a bezpečného životního prostředí“ poskytuje českým subjektům možnost porovnávat svoje přístupy s okolím včetně dalších kandidátských zemí.

» Pro Business Leaders Forum je velkým oceněním, že prostřednictvím Ceny zdraví a bezpečného životního prostředí je od roku 2001 národním nominátorem do evropské soutěže „European Awards for The Environment“, kterou jednou za dva roky pořádá Evropská unie.«
Tomáš Nejedlo, výkonný ředitel Business Leaders Forum

V letošním roce porota do „European Awards for The Environment“ nominovala tyto společnosti a projekty :
v kategorii „Produkt“
• Kappa Morava Paper (Tetrapak)
• JUWITAL (Antisept Juwimgel)

v kategorii „Proces (Technologie)“
• Kovohutě Příbram, a.s (Odparné chlazení šachtové pece)
• Wiegel CZ žárové zinkování s.r.o. (Stavba žárové zinkovny ve Velkém Meziříčí)

Za rok 2003 byly do „European Awards for The Environment“ nominovány tyto projekty:
v kategorii „Management“
• Glaverbel Czech a.s. (Integrovaný systém managementu jakosti, životního prostředí a bezpečnosti a ochrany zdraví při práci)

v kategorii „Proces (Technologie)“
• Metrostav a.s. (Vysouvané tunely metra pod Vltavou)

v kategorii „Produkt“
• Počítačový Servis s.r.o. (Adriana řada 2 – tiché počítače)
• Skanska CZ a.s. (Zachycení odpadu při broušení betonových ploch)

Cena je vyhlašována jednou za dva roky. Vyhlášení výsledků evropské ceny proběhne na jaře 2006 v Bruselu.

Business Leaders Forum
„Cena zdraví a bezpečného životního prostředí“ je tradičním projektem Business Leaders Fora. Business Leaders Forum je zájmové sdružení českých a mezinárodních firem, které svým příkladem usilují o rozvoj zdravého podnikatelského prostředí v České republice a úzce spolupracuje s partnerskou organizací The Prince of Wales International Business Leaders Forum a CSR Europe. Svojí činností Business Leaders Forum podporuje partnerství a spolupráci napříč sektory. Klíčovými oblastmi je životní prostředí, vzdělávání a sociální sféra. Tyto aktivity lze shrnout pod jednoznačným termínem -Společenská odpovědnost firem.

V případě zájmu o bližší informace kontaktujte prosím:
Business Leaders Forum
Ing. Tomáš Nejedlo
Palác Lucerna, Štěpánská 61, 116 02 Praha 1
Tel: 224 216 275, Fax: 224 213 957
http://www.blf.cz
e-mail: blf@blf.cz

Příloha č. 1

Finalisté „Ceny zdraví a bezpečného životního prostředí 2004“

Společnost projekt
AMFORA - Marketing s.r.o SmokerPoint
Associated Consultants Revitalizace pozemku v chráněné oblasti velkého Kosíře
JENA První ekologická kompostárna pro Prahu vybudovaná po roce 1989
JUWITAL Antisept Juwimgel
Kappa Morava Paper Tetrapak
Kovohutě Příbram, a.s. Odparné chlazení šachtové pece
MUCOS Pharma CZ, s.r.o. Uměním ke svobodě
Papos Zřízení likvidační linky autovraků)
Siemens Výstavba lakovacích kabin
Skanska CZ a.s. Zlepšení ekologických a hydrologických podmínek na Ohři a Labi
Středočeské sběrné suroviny a.s. Ekologické sběrové soutěže
TARMAC CZ a.s. Zdravotně nezávadný písek pro dětská pískoviště
Wiegel CZ žárové zinkování s.r.o. Stavba žárové zinkovny ve Velkém Meziříčí
Zentiva Spalovna odpadů - zařízení pro zachycování dioxinů a furanů


Příloha č. 2
Co je „Cena zdraví a bezpečného životního prostředí“?

Cena zdraví a bezpečného životního prostředí je tradičním projektem Business Leaders Fora.

„Smyslem pořádání „Ceny zdraví a bezpečného životního prostředí“ je nalézt takové projekty, které jsou zajímavé, přináší zlepšení kvality života a mohou být poučením pro další organizace k následování. Snažíme se nalézt a symbolicky odměnit organizace, které jsou svým chováním odpovědné společnosti. V dnešní terminologii se takové firmy označují jako společensky odpovědné.“
Ing.Tomáš Nejedlo, výkonný ředitel, BLF.

Důvodem pro vyhlášení této soutěže byl základní cíl BLF – „šířit a podporovat myšlenku společensky odpovědného chování podniků (Corporate Social Responsibility - CSR)“, pod který spadá i ochrana životního prostředí, problematika bezpečnosti práce a podpora vzdělávání v oblasti ekologie.

Cílem této prestižní soutěže je ovlivnit ekologické myšlení ve firmách, organizacích a dalších institucích. Ocenění je příležitostí pro ty z nich, které v daném roce uskutečnily projekt vedoucí k výraznému zlepšení životního prostředí, bezpečnosti práce a zdraví zaměstnanců a obyvatel v místě působení.

Kritéria výběru Vítězný projekt je každoročně vybrán nezávislou komisí složenou z odborníků v oblasti životního prostředí. Porota vybírá z přihlášených projektů, v nichž jsou popsány konkrétní měřitelné výsledky včetně finančních nákladů vynaložených na zlepšení životního prostředí. Projekty se hodnotí především na základě těchto kritérií: komplexnost, dobrovolnost, finanční objem, originalita, environmentální priority, konkrétní přínos, šíře záběru, charakteristika podniku a sociální dopad.

Komise V jejím čele je prof. Bedřich Moldan z centra pro ekologické otázky Univerzity Karlovy. Dalšími nezávislými porotci jsou Roman Vyhnánek (NVF), František Dobeš (nezávislý konzultant), Pavel Policar (Utilities & Infrastructure) a Vladimír Machek (Unipetrol Trade).

Mezi firmy, které doposud získaly ocenění, patří Komtesa Kutná Hora, Třinecké železárny, Fiomo Praha, Synthesia Pardubice, Vítkovice, Barum Continental Otrokovice, Kovohutě Příbram, Česká rafinérská, Elektrárny Opatovice, Komutex, Tesla Sezam, Metrostav a TC MACH. Zvláštní ocenění obdržela ZŠ Molákova, Škola Mesit a Karviná 2000, Městský úřad Frýdlant nad Ostravicí, Veskom spolu s Obecním úřadem Borová Lada, Diakonie Broumov, Městský úřad Holešov, Obec Vrutice, Městský úřad Litoměřice a 6.mateřské škole Plzeň.


Grafická verze tohoto článku