Starostové se zapojí do ochrany řek
17. 4. 2007 -, Arnika/Econnect
-foto-
„Na semináři se bude diskutovat o budoucí podobě řek především v Jihočeském kraji, i o problémech s povodněmi a konkrétních opatřeních na řekách a v krajině, řekla vedoucí Programu Ochrana přírody sdružení Arnika Kateřina Hlavatá. Původně plán hlavních povodí předpokládal jenom v povodí Horní Vltavy 23 míst, kde by se potenciálně mohly stavět přehradní nádrže. Tento návrh nakonec zpracovatelé stáhli a předložili nový dokument, který podle Arniky více zohledňuje komplexní přístup k vodě v krajině. "Nyní se připravují podrobnější plány jednotlivých povodí. Právě ty určí, zda se budou řeky navracet do přírodě blízkého stavu, nebo zda budeme dál budovat mrtvé kanály, případně jak bude řešena protipovodňová ochrana,“ vysvětlila Kateřina Hlavatá.
Do roku 2009 musí Povodí Vltavy zpracovat plány pro oblasti povodí Vltavy a Berounky. „Obyvatelé Jihočeského se mohou do příprav plánů aktivně zapojit. Lidé mohou požadovat, aby se potoky či řeky v okolí jejich domova zbytečně nebetonovaly, a správci povodí uplatňovali citlivý přístup, zohledňující přírodní procesy, které mohou pomoci při zvládání extrémních výkyvů počasí,“ uvedla Jitka Straková z českobudějovické pobočky sdružení Arnika. Evropská Rámcová směrnice o vodách předpokládá aktivní účast veřejnosti jako klíčovou součást vodního plánování. "Chceme povzbudit místní občanská sdružení a obce, aby se zajímaly o to, jak budou jednotlivé řeky vypadat. Právě díky aktivitě obcí i jednotlivých občanů se loni podařilo odmítnout seznam dvou set nových přehrad. Nyní je potřeba sledovat, jaká opatření se plánují v našem kraji,“ doplnila Straková.
Na semináři Arniky přednesou své příspěvky k plánům povodí RNDr. Petr Kubala z Povodí Vltavy a Ing. Vladimír Šámal z českobudějovického střediska Agentury ochrany přírody a krajiny. Seminář tak představí různé pohledy na správu vodních toků.
Seminář se koná ve čtvrtek 19. dubna v Kulturním domě Metropol v Českých Budějovicích.