POTVRZENO: Recyklovat je výhodnější než stavět spalovnu v Opatovicích
5. 1. 2004 - Jana Ulbrychová, Strana zelených
Pod petici Strany zelených a Českého svazu ochránců přírody proti výstavbě spalovny odpadů v Opatovicích se podepsalo už víc než patnáct set lidí. Petice je k dispozici na adrese www.hnutiduha.cz/opatovice. Argumenty Strany zelených proti výstavbě spalovny nyní podporuje i oficiální plán odpadového hospodářství Pardubického kraje. Příloha tohoto plánu totiž obsahuje detailní popis nespalovací možnosti nakládání s odpady. Údaje, které jsou veřejnosti k dispozici pouze v písemné formě na úřadech Hradeckého a Pardubického kraje, hovoří jasně: mechanicko-biologickou úpravou (MBÚ) odpadů je možné překročit padesátiprocentní míru recyklace! Tato forma zacházení s odpady je přitom třikrát levnější a vytváří více pracovních míst než spalovna.Představitelé Pardubického i Hradeckého kraje přesto používají už rok stále stejné argumenty: neexistuje prý jiná možnost než v areálu elektrárny Opatovice spalovnu odpadů postavit. Příloha odpadového plánu Pardubického kraje, kterou mají radní k dispozici, ale říká opak. Obsahuje orientační nabídku na generální dodávku pro zpracování netříděného tuhého komunálního odpadu (TKO) mechanicko-biologickou úpravou. V nabídce je jasně psáno: zařízení pro mechanicko-biologickou úpravu o stejné kapacitě jako plánovaná spalovna lze pořídit za třetinu ceny spalovny: 710 milionů korun za MBÚ proti 2,55 miliard korun za spalovnu.
Předseda odpadové sekce Strany zelených Ivo Kropáček k tomu řekl: „Zelení považují spalovny odpadů za nevhodné řešení a usilují o to, aby se už žádné nestavěly. Podporujeme ekologické využití odpadních surovin: recyklaci, kompostování či biodegradaci. Proto jsme i proti výstavbě spalovny v Opatovících. Z plánu odpadového hospodářství Pardubického kraje navíc jasně vyplývá, že použití MBÚ technologie je lepší a lacinější. Prezentovaná čísla jsou natolik výmluvná, že nerozumím tomu, proč firma ISES a radní z Unie svobody Pardubického a Hradeckého kraje stále prosazují výstavbu spalovny komunálních odpadů. Důvody si můžeme pouze domýšlet, pro pány radní však nejsou příliš lichotivé.“
Použití technologie MBÚ navíc umožní dosáhnout do roku 2010 padesátiprocentní míru recyklace, což požaduje vládní Plán odpadového hospodářství (POH ČR). Samotná mechanicko-biologická úprava totiž dokáže recyklovat více než polovinu tuhého komunálního odpadu.
Vrcholem absurdnosti je, že zařízení na mechanicko-biologickou úpravu odpadu produkuje méně odpadu než klasická spalovna. Zatímco množství produkovaného odpadu z klasických spaloven TKO v České republice se pohybuje kolem 33% z původního množství zpracovávaného odpadu, zbytky z MBÚ dosahují pouhých 25%. Použitím machanicko-biologické úpravy bude tedy skládkováno méně a recyklováno více odpadu - to vše za méně peněz, více pracovních míst a vyšší ochranu životního prostředí!
Tabulka porovnávající vstupy a výstupy MBÚ a spalovny TKO
MBÚ Spalovna TKO Náklady 850 mil. Kč 2 550 mil. Kč Pracovních míst 85 40 Kapacita 150 tis. t/rok 100% 100 tis. t/rok 100% Recyklováno a kompostováno 76 tis. t/rok 50% 4 tis. t/rok (kovy) 4% Spalováno 40 tis. t/rok 26% 96 tis. t/rok 96% Skládkováno více než 36 tis.t/rok 24% 33 tis. t/rok 33%
Kontakt: Jana Ulbrychová, místopředsedkyně SZ pro média, tel.: 605 338 040 Ivo Kropáček, předseda odpadové sekce SZ, tel.: 604 348 765