Projděte se stezkami Ještědského hřbetu
16. 6. 2003 - Pavel Schneider, Jizersko-ještědský horský spolek / Econnect
V těchto dnech je dokončována nová naučná stezka Ještědské vápence. Pokrývá další zajímavá místa Ještědského hřbetu a logicky tak navazuje na naučnou stezku Terasy Ještědu - historicky první naučnou stezku v této oblasti z roku 2001. Obě stezky vybudoval Jizersko-ještědský horský spolek (JJHS). Stezka Ještědské vápence bude slavnostně otevřena tuto sobotu 21.6.Stezka je zaměřena na geologické zajímavosti v trase, především na vápencovou oblast Ještědu, krasové jevy a historii těžby vápenců. Dále seznámí návštěvníky s flórou a faunou této části Ještědského hřbetu, lidovou architekturou a národopisem Podještědí i historickými událostmi. Pozornost bude věnována rovněž vztahu některých míst k dílu K. Světlé.
Vybudováním této naučné stezky se zaplnila určitá mezera v nabídce poskytování bližších informací o území, které je po mnoha stránkách velice cenné a zajímavé a širokou veřejností značně navštěvované. Do roku 2001 nebyla na Ještědském hřbetu zřízena žádná naučná stezka. V roce 2001 byla členy JJHS připravena a vybudována historicky první naučná stezka na Ještědském hřbetu - Terasy Ještědu, která byla otevřena v prosinci 200l.
Trasa začíná na železniční zastávce Pilínkov, dále vede údolím Plátenického potoka k Panskému lomu na Pláně. Odtud stezka pokračuje přes Vápenici a Velkou Basu do Padouchova a dále přes Skalákovnu do Rozstání, kde u autobusové zastávky končí. Má deset zastávek s informačními panely a dva panely se vstupními informacemi a mapou.
Slavnostní otevření této stezky proběhne v sobotu 21. června 2003 v 16.00 na železniční zastávce Pilínkov. Poté si mohou návštěvníci projít první části stezky vedoucí na Pláně a vyslechnout odborný výklad ke každé zastávce. Večer pak budou mít možnost zúčastnit se Slavností slunovratu s posezením u vatry na Pláních.
Podrobné informace o naučných stezkách na Ještědském hřbetu je možno nalézt na internetových stránkách JJHS - http://horskyspolek.ecn.cz.