Sdružení Pernula pomáhá mladým i starším udržovat aktivní přístup k životu
8. 8. 2006 -, Econnect
Třebíčské občanské sdružení Pernula vzniklo na konci roku 1999 jako sdružení odborníků z řad umělců a pedagogů, kteří se zabývají tvořivým vzděláváním v oblasti estetické výchovy. Sdružení se mimo jiné snaží do Třebíče přivádět nové aktivity – umělecké ateliéry, které propojují jednotlivá umění, zážitkové dílny, krajské přehlídky dětských skupin scénického tance a vzdělávání seniorů v práci s výpočetní technikou. Pernula tedy nabízí zajímavé volnočasové aktivity všem generacím a jen málokteré občanské sdružení dokáže nabídnout zájemcům tak širokou paletu možných činností.Člověka, který o Pernule dosud nikdy neslyšel, asi nejprve napadne, co vlastně znamená poněkud záhadné slovo tvořící zároveň název sdružení. Jen málokdo by uhodnul, že pernula je latinský výraz pro české slovo perla. Proč si ale sdružení zvolilo právě tento název vysvětluje blíže jeho předsedkyně paní Dana Kratochvílová: „Perla pro nás symbolizuje tvořivý přístup, vznik nových možností a cest. Název jsme si vybrali i proto, že my nechceme někoho něco pasivně naučit. Snažíme se vychovávat samostatné osobnosti, které jsou schopny samy tvořit.“
Pernulu mohli zájemci o její činnost blíže poznat především letos v dubnu, kdy se uskutečnil víkendový festival autorské tvorby Roztančená Třebíč. Pernula svoji činnost zaměřuje na všechny věkové kategorie. Zatímco nejdříve se pracovalo jen se školními dětmi, za nedlouho do kurzů docházela i starší mládež, maminky na mateřské dovolené a později také senioři. A aby toho nebylo málo, tak se sdružení věnuje také práci s mentálně postiženými. Hlavní cíl činnosti popisuje dále podrobněji Dana Kratochvílová: „Snažíme se, aby všechny naše aktivity spojoval osobitý a citlivý přístup k jednotlivým skupinám tak, abychom dokázali vystihnout jejich potřeby.“
Pro aktivní seniory v Třebíči sdružení organizuje vzdělávací programy, hlavně pak v oblasti informačních technologií. Na rozdíl od podobných služeb v Třebíči, které se zaměřují spíše na méně soběstačné seniory, se však Pernula zaměřuje na ty starší věkem ale mladé duchem. „Je tady spousta starších lidí, kteří se chtějí stále nějak vzdělávat, a to i co se týče moderní techniky. Popud vyšel právě od nich, sami nás oslovili, zda by s námi nemohli spolupracovat. Nakonec to dospělo k tomu, že si sami připravují besedy a přednášky,“ dodává dále předsedkyně Kratochvílová. Tak vznikl projekt Kavárnička, díky kterému se senioři mohli začít scházet, vyměňovat si různé zážitky, názory či třeba recepty.
Sdružení tak bylo jedním z prvních v Třebíči, které se starší občany snažilo vzdělávat v oblasti počítačů. „Senioři stále chodili a říkali: „Teď se dělá všechno přes počítače, nemohli byste nás to naučit?“ Vyšli jsme jim vstříc a připravili projekt Vzdělávání seniorů v nových IT. Do této doby bylo proškoleno asi 40 začátečníků a 20 mírně pokročilých. V současné době mohou senioři využívat volného přístupu na internet v počítačové učebně naší pobočky. Zde je s nimi vždy asistent, který jim pomáhá. Už máme první úspěchy v tom, že starší lidé, kteří zde s námi začínali, si domů pořídili počítače, sami si brouzdají po internetu a čile si dopisují s vnoučaty,“ uzavírá předsedkyně Pernuly. Sdružení dokazuje, že je možné i s málem prostředků podporovat staré lidi v aktivním přístupu k životu a samozřejmě nejen je.