Ministr Bursík podpořil energetickou revoluci Greenpeace
2. 2. 2007 -, Econnect/Greenpeace/MŽP
-foto-
„Je to zajímavá vize, která by mohla být realizovatelná, bude-li dostatek politické vůle,“ komentoval místopředseda vlády a ministr životního prostředí Martin Bursík globální energetický scénář. „V českém kontextu to odpovídá politice, kterou se budu snažit ve vládě v oblasti energetiky prosazovat,“ dodal vicepremiér Bursík. Připomněl, že návrhy v oblasti úspor a obnovitelných zdrojů korespondují také s návrhem nové energetické politiky EU, který předložila před třemi týdny Evropská komise. Návrh Komise počítá se závazkem EU-27 snížit emise skleníkových plynů o 20 % do roku 2020 oproti roku 1990 s dlouhodobým cílem snížení celosvětových emisí o 50 % do roku 2050.
Ve čtvrtek 25. ledna vznikla česká komise pro výzkum budoucího vývoje energetiky, kterou vede předseda Akademie věd Václav Pačes. Tato komise se má primárně zabývat otázkami energetické bezpečnosti a bude mimo jiné posuzovat budoucnost jaderné energetiky v ČR. Greenpeace chce zprávu "Energetická (r)evoluce" nabídnout všem kompetentním institucím české republiky, včetně nově zřízené komise.
Materiál klade několik podmínek, bez jejichž naplnění se těchto cílů dosáhnout nedá:
1) Odstranění přímých i nepřímých dotací pro fosilní a jaderná paliva a důsledné uplatňování principu „znečišťovatel platí“. Do cen je nutné zahrnout veškeré vedlejší náklady – na životní prostředí, lidské zdraví či bezpečnost.
2) Stanovení právně závazných cílů pro energii z obnovitelných zdrojů.
3) Vytvoření stabilního prostředí pro investory (např. dlouhodobou garancí výkupních cen, jako je tomu v ČR).
4) Garance prioritního přístupu do přenosové soustavy.
5) Přísné standardy energetické účinnosti pro všechna zařízení, spotřebovávající energii, domy i dopravní prostředky.