Ve slovenské státní správě sílí odpor kvůli těžbě v Tatrách
4. 5. 2007 -, Econnect
Nejprve sedm pracovníků Správy TANAP vyzvalo svého ředitele k odstoupení, protože nerespektoval koncepci národního parku. Včera již 126 pracovníků státní ochrany přírody vyzývalo k vyvození osobní odpovědnosti za neuvážené zásahy do biotopů Tiché a Koprové doliny. Kvůli nátlaku a obavám z vyslovení svého odborného názoru se řada pracovníků státní ochrany přírody obrátila na Trasparency International, která jim přislíbila podporu a bezplatnou právní pomoc.Minulý týden obdržel ředitel Tatranského národního parku od sedmi svých zaměstnanců otevřenou výzvu ve věci postupu sanací kalamitního dřeva v národní rezervaci. Postavili se tak za dříve odvolaného ředitele Tomáše Vačuru. "Nesplnili ste sľuby, ktoré ste nám dali. Týmto Vás v mene našom aj v mene tatranskej prírody vyzývame, aby ste odstúpili," uvádí se v závěru výzvy. Správa TANAPu na výzvu oficiálně nereagovala, ostatně jako celý dosavadní průběh sporu.
Ve středu zveřenilo výzvu přibližně čtyřicet pracovníků slovenské státní ochrany přírody a jejich počet se do druhého dne zvýšil na 126. Popisují dramatickou situaci a potlačování odborných přístupů ve své práci. "Neriešenie zásadných problémov od roku 1989 vyústilo do najhlbšej krízy ochrany prírody na Slovensku," uvádějí signátaři a kritiku směřují proti celému vedení Štátnej ochrany prírody SR.
Po celou dobu otevřeného sporu o smysl zásahů v Tiché dolině upozorňují zainteresovaní na značný nátlak a zastrašování. Slovenská pobočka mezinárodní organizace Trasparency International dnes oznámila , že se na ní v této věci obrátila řada pracovníků státní správy. Organizace nabídla pomoc všem pracovníkům státní ochrany přírody, kteří předloží důkazy o nátlaku ze strany zaměstnavatele. Trasparency současně upozornilo, že podle slovenské legislativy má být chráněný každý, kdo podá stížnost na zaměstnavatele nebo jiného zaměstnance.