Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > komentáře
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Potvrzeno: Kontrola bezpečnosti GMO nefunguje

13. 3. 2007 - Karel Dolejší, Greenpeace

Studie odhalila, že v EU byla povolena zdraví škodlivá geneticky modifikovaná kukuřice


Studie, jež dnes vyšla v prestižním odborném časopise „Archives of Environmental Contamination and Toxicology“(1) potvrzuje, že Evropská komise vpustila na trh geneticky modifikovanou kukuřici vykazující u pokusných zvířat známky toxicity. Jedná se o geneticky modifikovanou kukuřici MON 863 firmy Monsanto (2). Potvrdilo se tak podezření, že nezávislá kontrola GMO v Evropské unii nefunguje.

Studie analyzuje výsledky bezpečnostních testů, které firma Monsanto předložila Evropské komisi s cílem obdržet povolení GM kukuřice MON 863 pro trh v EU. Laboratorní testy ukázaly, že potkani krmení touto kukuřicí vykazují známky toxických účinků. Jedná se o vůbec první případ, kdy bylo prokázáno, že geneticky modifikovaný produkt schválený k použití jako potravina i krmivo má toxické účinky na vnitřní orgány.

Greenpeace v této souvislosti požaduje okamžité a úplné stažení GM kukuřice MON 863 firmy Monsanto ze světového trhu a vyzývá státy, aby provedly důkladnou rizikovou analýzu všech ostatních schválených GM produktů a přísné vyhodnocení testovacích metod.

Vědecká studie byla zpracována na základě vlastních dat firmy Monsanto. Ty společnost předložila správním úřadům s cílem získat povolení k uvedení tohoto produktu na trh EU. Evropská komise pak povolení v roce 2006 skutečně vydala.(3)

Údaje, na jejichž základě vydala Evropská komise souhlas s uvedením MON 863 na trh, obdrželo Greenpeace až na základě rozhodnutí soudu (4) a předalo je k vyhodnocení týmu odborníků v čele s profesorem Gillem Erikem Séralinim, vládním expertem v oboru biotechnologií na univerzitě v Caen. (5) Ten analyzoval laboratorní testy a zjistil, že u potkanů krmených GM kukuřicí MON 863 firmy Monsanto byly prokázány známky toxicity (u vnitřních orgánů jako jsou játra a ledviny).

Na společné tiskové konferenci s Greenpeace profesor Séralini dnes v Hamburku řekl: „Analýzy Monsanta nevyhovují požadavkům přísného vědeckého zkoumání, např. jejich statistické záznamy (protokoly) jsou velmi pochybné. Ještě horší je, že společnost neprovedla analýzu váhových rozdílů u zvířat. Klíčové údaje z testů moči byly ve vlastních publikacích Monsanta zatajeny.“

„Již dlouho víme, že kontrola a povolovací systém GM produktů v EU nefungují, jak by měly. Avšak dnes máme nezvratný důkaz, že systém určený k ochraně zdraví lidí i zvířat bez problémů propustil na trh vysoce rizikový produkt, ačkoliv existovaly důkazy o jeho nebezpečí. Je třeba stáhnout z trhu všechny GM produkty a okamžitě opustit tuto defektní schvalovací proceduru,“ řekla konzultantka genetické kampaně Greenpeace ČR Magdalena Klimovičová. „Jedná se o naléhavou mezinárodní výzvu, vyžadující okamžitou reakci. Pouze úplné stažení ze všech trhů může snížit možné škody,“ dodala Klimovičová.

Zmiňované údaje byly předmětem prudké diskuse již od roku 2003, kdy se v krvi testovaných zvířat krmených MON 863 objevily významné změny. Kukuřice MON 863 byla navzdory obavám většiny členských států Evropskou komisí schválena. Analýza profesora Séraliniho nyní tyto obavy potvrdila a uvádí, že „ze současných dat lze vyvodit, že GM kukuřice není bezpečný produkt.“ Přesto byla MON 863 kromě EU povolena také pro trh v Austrálii, Kanadě, Číně, Japonsku, Mexiku, na Filipínách a v USA.


Poznámky:


1. Článek bude v několika dnech publikován online na adrese amerického odborného časopisu Archives of Environmental Contamination and Toxikology: http://www.springerlink.com/content/?k=1432-0703; tištěná verze bude k dispozici v květnu. Na vyžádání Vám jej obratem zašleme e-mailem. Zpráva Greenpeace o studii je k disposici na adrese: http://www.greenpeace.org/international/press/reports/gp_briefing_seralini_study

2. Testovaná GM kukuřice MON 863 vyrábí vlastní insekticid zvaný „modifikovaný Cry3Bb1“, který zabíjí půdního hmyzího škůdce (bázlivec kukuřičný, Diabrotica virgifera). Tato kukuřice obsahuje též gen pro resistenci vůči antibiotikům.

3. Evropská komise udělila GM kukuřici MON 863 povolení k použití jako krmiva v srpnu 2005 a následně ji schválila jako potravinu pro lidskou spotřebu v lednu 2006.

4. Dokument Greenpeace: „Případ MON 863, kronika systematického podvodu.“ http://www.greenpeace.org/international/press/reports/mon863_chronicle_of_deception

5. Tým, který provedl analýzu, řídil profesor Séralini působící na univerzitě v Caen a zahrnoval odborníky z nezávislé francouzské vědecké organisace CRIIGEN


Kontakt:


RNDr. Magdalena Klimovičová, konzultantka genetické kampaně Greenpeace ČR

tel.: 224 320 448

e-mail: mklimovi@cz.greenpeace.org


Mgr. Karel Dolejší, tiskový mluvčí Greenpeace ČR

tel.: 606 175 602

e-mail: karel.dolejsi@cz.greenpeace.org


Prof. Gilles-Eric Séralini, CRIIGEN : +33 231 56 56 84, criigen@unicaen.fr

DISKUSE - KOMENTÁŘE:

Související články

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz