Ochrana odumřelých a doupných stromů
5. 9. 2007 -, ČSO/BirdLife
Státní podnik Lesy České republiky a Pobočka České společnosti ornitologické na Vysočině podepíší ve středu 5. září 2007 smlouvu o spolupráci v oblasti ochrany přírody. Jedná se o první vzájemnou smlouvu na konkrétním projektu, který navazuje na uzavřenou "Deklaraci o spolupráci v oblasti ochrany přírody a krajiny".Tato deklarace byla podepsána mezi LČR, s. p., a Českou společností ornitologickou dne 30. srpna 2007. Spolupráce se bude týkat zejména praktických opatření na ochranu vzácných a ohrožených druhů ptáků vázaných na lesní ekosystémy.
Podpis deklarace mezi lesníky a ornitology je formálním stvrzením dosavadní vzájemné spolupráce v péči o lesní ptactvo. Jedná se o první známou oficiální dohodu tohoto druhu mezi lesníky a ornitology v zemích EU, deklarující společný zájem a úsilí o ochranu evropsky významných druhů ptáků.
Ochrana odumřelých a doupných stromů
V rámci tohoto projektu bude realizováno vyhledávání a značení odumřelých a doupných stromů na lesních pozemcích s právem hospodařit LČR v kraji Vysočina. Budou vyznačovány odumřelé stromy resp. jejich pahýly, dále prokazatelně doupné stromy a stromy s výskytem význačných druhů ptáků. Označené stromy, v předem dohodnutém počtu na hektar lesa, budou ponechány v porostech k přirozenému dožití a následnému úplnému rozpadu.
Lesní ekosystém
Lesy jsou jednou ze základních složek životního prostředí v České republice. Ovlivňují a zlepšují podnebí, vodní a půdní poměry, brání erozi půdy, mají estetický význam a jsou též místem rekreace obyvatelstva. Lesy představují životní prostředí pro mnohé druhy rostlin a živočichů a jejich společenstva. Lesy jsou samozřejmě také zdrojem důležité obnovitelné suroviny – dřeva. Za veřejný zájem je prohlašováno trvalé a vyrovnané využívání všech funkcí lesa a prosazování polyfunkčně zaměřeného hospodaření v lesích. V současné době je většina lesních pozemků na území České republiky v majetku státu, což je považováno za dobrý předpoklad prosazování veřejného zájmu.
Lesy jsou prostředím, které je méně ovlivňováno člověkem, než je tomu v zemědělsky obhospodařovaném území. V důsledku organizovaného lesnického hospodaření a dalších faktorů v minulých dvou stoletích nedošlo na českém území k velkoplošnému nevratnému odlesnění, jako je tomu například místy ve Středomoří nebo na britských ostrovech. Lesnictví, vzhledem ke svému dlouhodobému pohledu, stálo u formování pojmu trvalé udržitelnosti. Někteří lesníci byli také u zrodu našich nejstarších chráněných území (např. lesmistr Josef John – Boubínský prales).
Význam starých a přestárlých stromů
Usychající i suché kmeny stromů jsou hnízdištěm mnoha druhů ptáků nebo útočištěm pro různé druhy savců a především velké množství bezobratlých, ale i lišejníků apod. Jejich odstranění ovlivní mnohé druhy, neboť tím ztrácejí místo pro úkryt a rozmnožování. Zároveň se ochuzuje i půdotvorný proces. Vhodné by proto bylo i v hospodářských lesích ponechávat alespoň malé skupinky stromů na dožití a samovolnému rozpadu. Projekt na ochranu odumřelých a doupných stromů bude proto přínosem nejen pro ptáky, ale i pro řadu dalších druhů a vůbec pro celý ekosystém lesa.