Projekt ENVIC pokračuje přednáškou v Domažlicích a představí se také v německém Chamu
5. 11. 2007 -, Econnect
ENVIC je síť informačních center v oblasti životního prostředí, které provozuje stejnojmenné občanské sdružení. Informační centra sítě ENVIC se nacházejí v každém okrese Plzeňského kraje. 8. listopadu se v Domažlicích uskuteční další z pravidelných přednášek a 10. a 11. listopadu bude projekt prezentován v rámci přeshraničních Dnů životního prostředí v německém Chamu.Dvěma hlavními pilíři projektu ENVIC je informační a poradenská činnost v problematice životního prostředí a vzdělávání v hlavních tématech životního prostředí. Děje se tak především díky síti informačních center, které lze najít ve všech okresech Plzeňského kraje.
Na téma Krajina a my bude ve čtvrtek 8. listopadu v jídelně domažlického gymnázia od 17 hodin přednášet Jiří Hladík, ředitel Výzkumného ústavu meliorací a ochrany půdy. Návštěvníci přednášky se seznámí s problémy v rámci tématu Krajina v současnosti. Jednotlivými body budou například: jak se lze úspěšně bránit erozi půdy, co je biokoridor nebo zasakovací pás.
Projekt ENVIC se představí také za hranicemi
Bude to v rámci Dnů životního prostředí, které připravuje okresní skupina z Bund Naturschutz (Svazu ochrany přírody), největší a nejstarší ochranářské organizace v Bavorsku, ve spolupráci s Občanským sdružením Ametyst, jež se věnuje ochraně přírody a ekologické výchově v Plzeňském a Karlovarském kraji.
„Myšlenka spolupráce při přípravě této akce vznikla na podzim minulého roku.V rámci projektu ENVIC se snažíme práci celé sítě propagovat na mnoha místech a při řadě příležitostí. Tou nejbližší bude právě výstava přeshraniční Dny životního prostředí (Grenzüberschreitende UmweltTage - GUT), kde představíme projekt ENVIC prostřednictvím informačního stánku a prezentace v bloku, který je věnován přednáškám a diskusím,“ říká Tomáš Popp, z občanského sdružení ENVIC.
Dny životního prostředí budou probíhat 10. a 11. listopadu v městské hale v Chamu
Půjde o výstavu se zaměřením na biopotraviny, alternativní zdroje energie, šetrnou turistiku, řemesla, regionální rozvoj a přeshraniční spolupráci, zejména v oblasti ekologie. V Bavorsku má tato výstava již svou dlouholetou tradici. Letos poprvé se jí budou účastnit i vystavovatelé z české strany hranice. Tato spolupráce má sloužit k rozšíření trhu s ekologicky šetrnými produkty a službami na obou stranách hranice.
Během výstavy bude návštěvníkům nabídnuta celá řada doprovodných aktivit. Základem jsou odborné přednášky k aktuálním tématům z oblasti ekologie. Pro děti má být připravena soutěž v malování, tvorba přírodní mozaiky a další hry, které napomáhají vytváření kladného vztahu k přírodě a poskytují informace o uvědomělém chování.
Dny životního prostředí mají přispět ke spolupráci české a německé strany v oblasti ochrany přírody a ekologické výchovy. Cílem celé akce je poskytnout návštěvníkům dostatek informací o producentech ekologicky šetrných výrobků a poskytovatelích služeb, aby tak získali možnost svým spotřebitelským chováním podpořit ochranu životního prostředí na obou stranách česko-německé hranice.