Sdružení Vysočan udržuje v živé podobě horácký folklor
6. 9. 2007 -, Econnect
Jihlavský soubor Vysočan existuje již více než 50 let. Podílí se tedy již více než půl století na uchovávání horáckého folkloru v živé podobě. Sdružení mimo jiné pracuje i s dětskými soubory a pravidelně se účastní i zahraničních vystoupení.Horácký region i dnes udržuje své pestré folklorní tradice. Mezi ně patří nepochybně také lidový tanec a tradiční písně a zvyky. Tradice horáckého folkloru je tak díky nemnoha nadšencům stále živá. Ti se ve svém volném čase snaží, aby regionální kultura mající kořeny často až ve středověku nevymizela z povědomí této ani budoucí generace. Vysočanu se opravdu podařilo obnovit to, co vytvořili naši předkové a uchovat jak pro současnost, tak i pro budoucnost.
Sdružení občanů Horácký soubor písní a tanců Vysočan Jihlava – tak zní oficiální název, má v současné době celkem 136 členů zabývajících se zpracováváním tanců, písní a zvyků z Horácka. „Ve sdružení nyní pracuje celkem pět souborů – Vysočan, Pramínek, Dřeváček, Šípek a Jeřabinka. Pravidelně vystupujeme například na festivalech v Telči, Světlé nad Sázavou či při dnes již tradiční přehlídce přímo u nás v Jihlavě v rámci Jihlavského folklorního léta, letos v červnu se konal již šestý ročník této akce,“ uvádí předseda sdružení Jan Havel.
Zájem o folklor u nás roste
Soubor má v současné době aktuálně i akutní nedostatek hudebníků. Tuto věc ovšem jeho vedení řeší a jisté pokroky jsou v tomto ohledu také již viditelné. Sdružení spolupracuje se všemi soubory v regionu, které jsou sdruženy v rámci HORFOS (Horácké folklorní sdružení). V poslední době je ale mimo jiné zaznamenáván čím dál větší zájem o folklorní vystoupení a Vysočan musí řadu pozvánek bohužel odmítat.
„Největší nynější problém je v nutném omlazení souboru i členské základny. Při práci na domácím festivalu v Jihlavě je každý rok zatím hospodářský výsledek v záporných číslech. Nemůžeme proto zvát více než jen dva zahraniční soubory, což bychom samozřejmě rádi změnili. Vyvstává i nutnost postupné obnovy našich lidových krojů. Nutno ale dodat, že ještě před několika lety jsme měli ještě větší problémy než dnes,“ dodává Jan Havel.