DiscoveryNews: Znečištěné ovzduší ohrožuje plíce nejmenších dětí
18. 11. 2009 - Dominika Patrovská , EcoMonitor
Vystavení dětí znečištěnému ovzduší oslabuje jejich imunitní systém a zvyšuje riziko onemocnění, píše server DiscoveryNews.Výsledky studie publikované v časopise American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine potvrdily, že dlouhodobé vystavení dětí znečištěnému ovzduší u nich zvyšuje pravděpodobnost na rozvoj bronchitidy.
Jde o plicní infekci, která je nejčastější příčinou hospitalizace v prvním roce života. „Na snížení negativního vlivu dopravy a dalších zdrojů znečišťujících ovzduší na zdraví kojenců musejí spolupracovat rodiče i pediatři," říká autorka studie Catherine Karr, vědecká pediatrická lékařka z University ve Washington v Seattle. To prý platí bez ohledu na to, kde zrovna rodina žije.
Bronchiolitis je zánět malé části plic. Nejvhodnější podmínky pro nákazu jsou na podzim a v zimě. Nejkrizovější věk je u dětí mezi 3 a 6 měsíci. Nejčastější příčinou infekce je virus nazývaný RSV, ale vyvolat ji může i chřipkový nebo jiný vir. U dospělých a většiny mládeže, která chytí virus, ustoupí problémy s příznaky nachlazení obvykle do týdne. U malých dětí se mohou rozvinout komplikace v podobě obtížného dýchání, těžkého kašle a promodralé kůže.
Podle článku Emily Sohn 'Air pollution a toll on young loung' vydaného 11. 11. 2009 na DiscoveryNews.