Ekologická poradna Veronica nabízí nové služby
14. 6. 2007 -, Econnect/Veronica
-foto-
Hliník, zbytečný odpad
Recyklace hliníku ušetří 90 až 95 % energie, která by byla potřeba na jeho výrobu z bauxitu. Nejen o tom se můžete dočíst v brožuře nazvané „Hliník, zbytečný odpad“. „Hlavním cílem tohoto textu je srozumitelnou a zajímavou formou seznámit spotřebitele s fakty spojenými s problematikou hliníku a motivovat je tak k uvědomělému chování,“ řekla k účelu publikace jedna z autorek, Lenka Parkánová. V případech, kdy se hliníku nelze vyhnout, je namístě jej třídit a následně recyklovat. Praktickým radám zaměřeným na správné třídění hliníku se věnuje velká část textu brožury. Spotřebitelé získají informace nejen o tom, jak hliník odlišit od ostatních na pohled podobných materiálů, ale také o sběrných místech, na nichž mohou správně vytříděný kov odložit.
Přírodní zahrady na CD
Jak pečovat o zahrádku bez chemie, jak správně kompostovat a využít plevele jako užitkové rostliny? Toto a spoustu dalších zajímavých věcí si můžou zájemci přečíst na nově vydaném CD Abeceda přírodní zahrady. CD je doplňkem k publikaci Zdravá zahrada, která vyšla na konci roku 2006 ve vydavatelství ERA. Napsala ji Ing. Helena Vlašínová. Na CD naleznete mimo jiné odpovědi na otázky, co to je ačokča a o jejím využití na zahradě. Pod heslem plži autorka radí: „Tito živočichové nemusí být jen pohromou zahrady, ale pomáhají nám podobně jako žížaly.“ Také si můžete přečíst, jak využít bršlici kozí nohu do různých jídel a další zajímavé věci.
Zelený telefon města Brna - o prázdninách nechoďte, spíše volejte nebo pište
Dům ochránců přírody na Panské ulici č.p.9 bude během prázdnin rekonstruován. V domě sídlí Ekologická poradna Veronica, která provozuje pro město Brno službu Zelený telefon města Brna. Z důvodu dovolených a rekonstrukce bude služba omezena. „Doporučujeme zájemcům o informace z oblasti životního prostředí, aby pro dotazy využili linku 542 422 750 nebo email veronica@veronica.cz. Rekonstrukce proběhne zejména v přízemí domu, kde ekologičtí poradci a poradkyně již 15let poskytují informace každý pracovní den. Z důvodu rekonstrukce budou pracovat v patře a průchod staveništěm může být pro naše klienty komplikovaný,“ upřesnila vedoucí ekologické poradny Hana Chalupská. Během prázdnin budou poradci k dispozici v úterý a ve čtvrtek od 9 do 14h a ve středu od 13 do 18h.
Přihlaste svoji diplomku nebo bakalářku do soutěže!
Jihomoravský kraj ve spolupráci s Ekologickým institutem Veronica vyhlásili V. ročník Soutěže diplomových prací s tématikou životního prostředí a ekologie se vztahem k území Jihomoravského kraje. Nejlepší diplomové práce budou oceněny finanční i věcnou odměnou. Ceny předá hejtman Jihomoravského kraje na studentské konferenci v listopadu 2007. Obhájené diplomové práce je třeba doručit v tištěné a elektronické podobě spolu s jednostránkovou anotací (minimálně 3000 znaků) v elektronické podobě, kopií posudku vedoucího diplomové práce a oponenta a svým kontaktem (jméno, adresa, tel., e-mail) do 30.června 2007 do Domu ochránců přírody na Panské 9 v Brně.
Není rajče jako rajče
Není zvláštní, že si můžete koupit zralé ovoce a zeleninu v kteroukoli roční dobu? Jenže není rajče jako rajče. Ovoce a zelenina dovezené z daleka mají na svědomí negativní vlivy transportu na životní prostředí, navíc jsou obvykle trhány před optimálním obdobím zralosti, což s sebou nese nejen horší chuť, ale také nižší obsah vitaminů a jiných důležitých látek. Chcete tedy konzumovat maximálně čerstvé ovoce a zeleninu s nezaměnitelnou chutí? To vám poskytnou české sezónní produkty. Pro snazší posouzení jejich sezónnosti vydal Ekologický institut Veronica Jihomoravského kraje kalendář, kde naleznete přehled o době zralosti a skladování českého ovoce a zeleniny. S jeho pomocí budete vědět, ve kterém období je možné běžně sehnat na tržnici nebo v zelinářství ovoce nebo zeleninu, kvůli kterým nemusíte mít špatné svědomí. „Vydáním tohoto sezónního kalendáře jsme chtěli vyjít vstříc sílícímu trendu poptávky po čerstvém ovoci a zelenině pocházející z domácích zdrojů tím, že lidem usnadníme orientaci v sezónnosti jednotlivých druhů ovoce a zeleniny,“ říká autor kalendáře Vilém Řiháček.
Chování úřadů může šetřit životní prostředí, finance i zdraví zaměstnanců
Zelené úřadování je zkrácený název pro environmentálně příznivé chování institucí financovaných z veřejných prostředků, jako jsou např. obecní, městské či krajské úřady, školy, školky, domy s pečovatelskou službou či knihovny. Zahrnuje jak systémová opatření zaměřená zejména na provoz a chování, tak nakupování. Zelené nakupování je takový způsob nákupu či zásobování, při kterém je brán ohled na dopad vybraného zboží a služeb na životní prostředí. Vybírají se produkty, jejichž negativní dopad na životní prostředí je co nejnižší. Kritéria, která se při tom berou v úvahu, jsou například recyklovatelnost, biologická rozložitelnost, materiální a energetická ná-ročnost výroby, zdravotní nezávadnost, transportní vzdálenost od výrobce ke spotřebiteli atd. „Pomocí publikace lze udělat vstupní audit v oblasti zeleného úřadování, stanovit si úroveň zeleného úřadování v instituci či monitorovat dopady zavedených opatření a zlepšovat je“, říká Petr Ledvina, z Ekologického institutu Veronica. To, že se úřad chová ekologicky, lze také využít pro mediální propagaci.