Barma dnes podstoupila Univerzální periodické hodnocení OSN na poli lidských práv
27. 1. 2011 -, Econnect/Člověk v tísni
V dnešních dopoledních hodinách se v Ženevě v Radě pro lidská práva OSN sešli zástupci členských států OSN, aby zhodnotili situaci lidských práv v Barmě (oficiálně nazývané Myanmar). Univerzální periodické hodnocení podstupují všechny členské státy OSN jednou za čtyři roky. Během něj musejí úvest, jakých způsobem se zasazují o dodržování lidských práv ve své zemi. Na druhé straně stojí zprávy agentur OSN a také další členské státy OSN, které také předkládají důkazy o stavu lidských práv v dané zemi.Vojenský režim této asijské země vyslal do Ženevy delegaci v čele s prokurátorem generálem Dr. Tun Shin, který kategoricky odmítal jakékoli porušování lidských práv v zemi. Během tříhodinového hodnocení mnohé státy vznesly námitky vůči zprávě sestavené barmskou vládou a byly prezentovány informace o politických vězních v Barmě, o pronásledování etnických skupin a beztrestnosti pro vládní složky, které se na porušování lidských práv podílejí. I přes jasné důkazy barmští představitelé popírali, že by teror přicházel z řad armády nebo že by v zemi existovala beztrestnost.
Barma se pohybuje na předních místech žebříčků jako jedna z nejhorších diktatur na světě. Podle zpráv organizací jako je Amnesty International, Human Rights Watch, ale také mnohých zpráv OSN v zemi systematicky porušují lidská práva právě armádní složky a vládní úřadníci. Nejčastěji jsou zmiňované věznění za politické názory, pronásledování etnických skupin, nucené práce, znásilňování ze strany barmských vojáků, konfiskace majetku a násilné vysídlování z etnických oblastí.
V Ženevě dnes dostaly slovo i barmské nezávislé organizace, které se zabývají monitorováním porušování lidských práv. Pro dané hodnocení OSN se seskupilo 14 organizací do sítě Barmské fórum pro Univerzální periodické hodnocení a společně připravili rozsáhlou zprávu o porušování lidských práv v Barmě. Tato zpráva je ke stažení na http://hreib.com/pdf/47-session-of-the-universal-periodic-review-working-group-of-the-un-human-rights-council-burmamyanmar-joint-submission. Současně Barmské fórum vydalo tiskovou zprávu o jejich účasti v Ženevě, ve kterém se dozvíte i více informací o celém dnešním dění.
"To, že vojenský režim odmítá jakoukoli kritiku v oblasti lidských práv a popírá svůj podíl na jejich porušování, poukazuje na potřebu ustavit mezinárodní nezávislé vyšetřování v oblasti zločinů proti lidskosti a válečných zločinů. Založení Vyšetřovací komise OSN pro tyto zločiny je důležitý první krok k ukočení beztrestnosti a zastavení masivního porušování lidských práv," pronesl Aung Myo Min, zástupce Barmského fora.