Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > komentáře
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Genetické manipulace jsou prý hrozbou pro ekologické zemědělce

21. 3. 2002 -, EkoList

Zejména šíření pylu v době květu plodin, kterým byla pozměněna genetická výbava, ale i například šíření jejich semen ptáky a dalšími živočichy, se mohou stát vážným nebezpečím ekologickým farmářům. Pravidla ekologického zemědělství v Česku, ale ani v žádné z evropských zemích totiž netolerují nejenom pěstování GM plodin, ale ani žádné, byť sebemenší procento geneticky pozměněné příměsi v osivu.

Právě poletující pyl nebo semena roznášená ptáky mohou ale farmářům bez jejich vlastního přičinění řádně "zamíchat kartami". "Takový člověk potom může velmi snadno přijít o certifikát ekologického hospodaření a může to znamenat i krach jeho farmy," souhlasí ing. Roman Rozsypal z oddělení pro vědu a výzkum společnosti KEZ. Ta má v Česku za úkol provádět pravidelné kontroly ekologického hospodaření a rozhoduje o přidělování certifikátu BIO - produkt ekologického zemědělství. "Už jsme přitom zachytili jeden případ GM sóji v krmné směsi," argumentuje Rozsypal. Kontaminace pylem z pokusných polí je podle něj velmi závažný problém. "Myslím, že je to záležitost, která byv blízké době mohla skončit u Ústavního soudu," dodává. Postižení ekologičtí hospodáři totiž u nás nemají prakticky žádnou možnost žádat o náhradu škody.

Podobné je to ale i v členských státech Evropské unie (EU). Alespoň to tvrdí dr. Erik Millstone z Univerzity v Sussexu. "Britská vláda i Evropská komise (EK) se s tím ani nesnaží nic dělat. Spíš tlačí na certifikační společnosti, aby byly tolerantnější a alespoň určité procento GM příměsí pro ekologické zemědělství povolily," tvrdí Erik Millstone.

Proti polním pokusům v ČR vystupuje velmi razantně česká pobočka ekologické organizace Greenpeace. Kromě obavy o bezpečnost a zdraví spotřebitelů je k tomu vede, podle slov vedoucí genetické kampaně českých Greenpeace ing. Zuzany Piknové, i strach z kontaminace životního prostředí GM organismy. "Problém je v tom, že dosud neexistují žádné seriózní vědecky podložené studie, které by možná rizika vyvrátily," říká Piknová. Její slova potvrzuje i britský profesor Millstone: "Dosud vlastně neexistuje jediný seriózní test, který by ukázal, co GM plodiny udělají v přirozeném, mimolaboratorním, prostředí," říká dr. Millstone.

Jakub Kašpar

DISKUSE - KOMENTÁŘE:

1. 4. 2002

O Autorech

Jakub Kašpar

Šéfredaktor tištěného EkoListu.

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz