|
|
Názory, komentáře, publicistika11. 2. 2004 - Tak to máme za sebou aneb vleklá kauza novelizace zákona na ochranu zvířat proti týráníRomana Šonková
Po více než ročním maratónu usilovných snah prosadit pozitivní změny v novele zákona na ochranu zvířat proti týrání je konečně rozhodnuto. Podoba dosud nejrozsáhlejší novely se rodila těžce a komplikovaně. Jaký byl proces příprav a schvalování a jaký je výsledek?
9. 2. 2004 - Chceme je?Marek Šálek, BBC
Za kolik budou pleny? Zlevní telefon, zato ta voda! A jak podraží guláš v hospodě Na růžku? Z debat o čerstvě ohlášené daňové reformě se nám zavírají peněženky hrůzou v kapse, vzduchem létají miliardy korun ze státního rozpočtu. ... Nemá cenu se proto divit, že k nám v tom fiskálním shonu nepronikla jiná zajímavá novinka ze světa daní. Přesto stojí za to ji připomenout. Na svou cestu k veřejnosti je již několik měsíců připraven návrh zákona o daňových asignacích. O čem že?
15. 1. 2004 - Názor jasný ...Miroslav Patrik, Občanské noviny
Prezident Václav Klaus přednesl prvního ledna "naživo a ve stoje" svůj první novoroční projev, který z hlediska jeho struktury byl jistě bezchybný. Co se týče jeho obsahu, nijak svým důrazem na politiku, politické strany a vůbec státní zájmy nevybočil ze svého myšlenkového prostředí.
12. 1. 2004 - Projev Václava Havla při převzetí Mírové ceny Máhátmy GándhíhoVáclav Havel
"... Všichni víme, jak nezvratně ničí naše civilizace ovzduší, jak vykolejuje celou planetu z jejího stovky tisíc let se ustalujícího způsobu existence, jak bezhlavě drancuje její nerostné zdroje, jak svým zbrklým samospádem - aniž chce a aniž musí - prohlubuje ohromné sociální propasti mezi svými jednotlivými okruhy, jak tupě unifikuje život národů a kultur, velmi nenápadně jim všem nabízejíc tytéž svůdné a zároveň ničivé životní způsoby. ..."
2. 1. 2004 - Proč by nás i Vás měla zajímat Stockholmská úmluvaJindřich Petrlík, Arnika
Žijeme-li svůj každodenní život, zákony nás většinou začnou zajímat až v momentě, kdy se nás bezprostředně dotýkají. Mezinárodní úmluvy jsou na tom ještě hůře, většinou se nám zdá, že jde o záležitost vysoké politiky na hony vzdálenou a neužitečnou pro každodenní život. Pokud se potýkáte s nějakým problémem, který se týká životního prostředí ve vašem okolí, pak vězte, že by vás právě mezinárodní úmluvy měly nadmíru zajímat. Už proto, že jsou ještě nad českými zákony a často proto pokrokovější. Stockholmská úmluva by nám mohla pomoci zbavit se řady problémů se znečištěním životního prostředí v České republice...
15. 12. 2003 - Neznámé BoleticeVít Grulich
Jen málokdo dnes ví, že uprostřed lidmi podmaněné krajiny se najde kus země, v němž příroda a přírodní hodnoty nad lidskými aktivitami stále ještě převládají. Je jím Vojenský výcvikový prostor (VVP) Boletice na Českokrumlovsku. Pod zorným úhlem skutečností o zachovalé přírodě a krajině by nemělo překvapit, že nejlepším způsobem zachování dosavadního stavu jsou současné vojenské aktivity. Budoucnost však má nyní dvě možné varianty. Na jedné straně stolu leží návrh na vyhlášení tzv. ptačího území v rámci evropské soustavy chráněných území Natura 2000, na straně druhé záměr zrušit nebo alespoň omezit vojenský újezd a v okolí Chlumu vybudovat obrovské středisko zimních sportů…
9. 12. 2003 - Humanita za mřížemi paragrafů?Lubor Kysučan
"... Válka proti terorismu představuje pro ruskou vládu podobně jako i pro jiné autoritářské režimy kdekoliv na světě vítanou záminku k "utažení šroubu" a přitvrzení represí proti všem nevítaným oponentům. Málokdo však již v současném Rusku přemýšlí o tom, že je to právě utahování šroubu a nesmyslná plošná šikana celého čečenského etnika, co jen přilévá olej do ohně fundamentalistických nálad a vhání zoufalé lidi, kteří již nemají co ztratit, do náručí teroristických skupin."
3. 12. 2003 - Kjótský protokol je mrtvý – vydechněte si!Steven Guilbeault, Greenpeace International
Těžko spočítat, kolikrát už byl za posledních deset let prohlášen Kjótský protokol za mrtvý. Mezinárodní dohoda, která se snaží čelit globálním změnám klimatu tím, že požaduje po vyspělých státech snížení množství jimi vypouštěných škodlivých emisí, a která ovšem stále není platná, již přežila několik předčasných nekrologů.
3. 12. 2003 - Alijev & syn. Práce všeho druhu.Pozorovatelé OBSE
Většina nezávislých pozorovatelů, kteří se účastnili prezidentských voleb v Ázerbajdžánu, čekala, že bude snaha volby zmanipulovat. Ale to, jakým způsobem a v jakém rozsahu se tak dělo, vyrazilo drtivé většině pozorovatelů dech. A to někteří z nich už zažili leccos. Oficiální výsledky říkají, že Ilcham Alijev dostal od voličů asi 79 % hlasů a Isa Gambar pouze jedenáct procent. To, jak volby skutečně probíhaly a jak Alijev dosáhl vítězství, se pokusí přiblížit čtveřice z devatenáctičlenné české skupiny pozorovatelů, kteří pracovali s mandátem od OBSE (Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě).
21. 11. 2003 - Dar je darMarek Šálek, BBC
Odpovědnost přináší úspěch, úspěch přináší odpovědnost. Pod tímto sloganem se začátkem týdne v budově Senátu odehrála konference o firemní filantropii. Setkání odráželo radostnou změnu v české charitě: zájem o dobročinnost začínají projevovat i ty nejdravější štiky tuzemského byznysu.
20. 11. 2003 - Ekofilm devětadvacátý – pesimistickýJaroslava Brožová, Občanské noviny
Následujcí text se věnuje příčinám a okolnostem velmi malého zájmu veřejnoti o 29. ročník festivalu Ekofilm 2003, jehož část se letos poprvé konala vedle českého Krumlova také v univerzitním městě Českých Budějovicích. Autorka také naráží na problém dnešního vnímání člověka a celé společnosti přírody a krajiny a zacházení s krajinou. Uvádí jej na příkladech dnešních úprav vodních toků či instalace některých obnovitelných zdrojů energie.
19. 11. 2003 - Ministerstvo podlehlo politickému a komerčnímu tlaku a omezilo účast veřejnostiPetr Bittner
Ministerstvo životního prostředí v kauze odstraňování popovodňových náplav v řece Berounce odejmulo odkladný účinek odvolání ve správním řízení, čímž omezilo práva účastníků řízení a umožnilo Povodí Vltavy s.p. začít s bezodkladnou těžbou štěrkopísků. Podlehlo tak zřejmě politickému tlaku a zájmům komerční lobby na úkor ochrany životního prostředí. Argumenty občanských sdružení, že se nejedná o odstraňování povodňových škod, ale o komerční těžbu, nevyslyšelo.
|