Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > komentáře
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Česká republika řekla jasné ano ochraně velryb

24. 6. 2005 - Zbyněk Havránek, Greenpeace

Česká republika se na letošním zasedání Mezinárodní velrybářské komise jasně přidala k zemím, které zastávají politiku aktivní ochrany velryb.

„Greenpeace vítá aktivní politiku ochrany velryb, kterou Česká republika prosazovala na letošním zasedání Mezinárodní velrybářské komise. Bez její účasti by budoucnost těchto mořských savců byla ještě více ohrožena, než je dnes,” řekl Marek Tomin, nezávislý odborník na ochranu kytovců a spolupracovník Greenpeace.

Česká republika například hlasovala proti japonskému návrhu, který požadoval zavedení nového systému řízení lovu velryb a znamenal by okamžité zrušení moratoria na veškerý komerční lov velryb.

“Ačkoli nemáme moře, česká veřejnost výrazně podporuje ochranu velryb,” řekla na počátku letošní schůze Mezinárodní velrybářské komise (IWC) Dr. Pavla Hýčová, delegátka za Českou republiku.

Na druhé straně Češi podpořili australskou rezoluci, odsuzující japonský lov velryb ve vodách kolem Antarktidy. Japonci tvrdí, že tento lov provádějí pro vědecké účely.

„Japonský vědecký lov je jen skrytá forma komerčního lovu. Údaje získané zabíjením velryb již nejsou potřebné. Navíc dnes existuje řada nenásilných metod výzkumu. Toto stanovisko zastává i Vědecký výbor Mezinárodní velrybářské komise, který japonský lov každoročně odsuzuje“ uvedl Tomin.

Japonsko na letošním zasedání oficiálně oznámilo, že hodlá zdvojnásobit počet plejtváků malých, které v antarktických vodách loví pod rouškou vědeckého výzkumu, na více než 800. Maso z takto ulovených velryb se prodává na japonském trhu za desítky milionů USD ročně. Japonští velrybáři zároveň chtějí lovit i několik desítek ohrožených keporkaků a plejtváků myšok, což nejvíce popudilo Austrálii a Nový Zéland. Pozorování velryb je v těchto zemích velice populární formou turistiky.

„Jsme nadšeni účastí a hlasováním Čechů na letošním zasedání,“ prohlásil Sir Geoffrey Palmer, komisař IWC za Nový Zéland, který společně s Austrálii, Británií a USA vede ochranářský tábor v IWC.

Japonsko v posledních patnácti letech ulovilo ve jménu vědy více než 5 000 velryb. Letos jich japonští velrybáři celkem míní ulovit více než 1300.


Další informace:

Marek Tomin, nezávislý konzultant pro otázky ochrany oceánů a poradce Greenpeace ČR,
tel: +82 10 3146 1817, e-mail: marek.tomin@volny.cz

http://www.greenpeace.cz/velryby

DISKUSE - KOMENTÁŘE:

Související články

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz