Nejzelenějším poslancem byl Mlynář, následují Ambrozek a Holáň
6. 5. 2002 -, Zelený kruh
Poslanci ODS nejméně prospěli životnímu prostředí během uplynulého volebního období. Naopak mezi nejvíce ekologické poslance se zařadili Vladimír Mlynář z US či Libor Ambrozek a Vilém Holáň z KDU-ČSL. Vyplývá to ze studie, kterou nyní publikovala nevládní organizace Zelený kruh pod názvem Pověz mi, kdo je nejkrásnější.„Pro hodnocení jsme vybrali 38 hlasování o pozměňovacích návrzích, případně hlasování o zákonu jako celku, u nichž se dalo jednoznačně určit, zda postoj pro nebo proti je nebo není ve prospěch životního prostředí,“ uvedla jedna ze spoluautorek textu Lucie Peláková. Hlasování se týkala 23 významných zákonů v oblasti životního prostředí a jedné mezinárodní smlouvy.
Období 1998 – 2002 bylo na počet nově přijatých zákonů v této oblasti plodné. Podle Zeleného kruhu však poslanci nevyužili příležitost prosadit do novel zákonů nové trendy v ochraně životního prostředí, které prosazuje Evropská unie a s nimiž mají zkušenosti progresivnější země. Zákony sice splnily kritéria pro hodnocení Evropskou komisí, ale nekladou důraz na účinnější, integrovanou ochranu životního prostředí, na prevenci a šetření přírodních zdrojů.
Zelený kruh zařadil do brožury přehled jednotlivých hlasování i tabulku prospěšnosti pro životní prostředí. V ní se na prvních místech objevovali většinou poslanci KDU-ČSL, US a ČSSD, na posledních poslanci ODS. V hodnocení stran jako celku dopadla nejlépe KDU-ČSL s více než 60%ním využitím hlasů ve prospěch životního prostředí, zatímco ODS využila své hlasy u vybraných 38 hlasování pouze z 18 % ve prospěch ochrany životního prostředí. Z grafu podobnosti hlasování vyplynulo, že v oblasti životního prostředí se k sobě nejvíce přibližují postoje lidovců a Unie svobody, zatímco občanští demokraté jsou s nimi většinou v rozporu.
„Činnost parlamentu pravidelně monitorujeme a podobnou brožuru již vydáváme počtvrté,“ uvedla ředitelka Zeleného kruhu a spoluautorka publikace Zuzana Drhová. „Chceme dát najevo politikům, že jejich práci pozorně sledujeme a srovnáváme jejich postoje s tím, co strany slibovaly ve svých volebních programech. Voličům pak chceme poskytnout přehled o tom, jak která strana i konkrétní politik hlasovali ve prospěch zákonů chránících čistý vzduch, českou krajinu nebo třeba přístup občanů k ekologickým informacícm.“
Kontakt:
Zelený kruh, Lublaňská 18 120 00 Praha 2
tel.: (+420 2) 22517143, (+420 2) 22518320, fax: (+420 2) 22518319, e-mail: zk@ecn.cz