Takto si vážíme namáhavé práce krav – „dojnic“?
5. 11. 2009 - Dita Michaličková & Nikola Puková & Jaromíra Horáková, Společnost pro zvířata
Reakce Společnosti pro zvířata – z. o. ČSOP na nedávné vylévání mléka do polí v rámci prtestní akci zemědělců.Mléko tvoří mléčné žlázy samic savců primárně pro své mládě. Člověk je jediný živočišný druh, který konzumuje mléko po uplynutí doby kojení a ještě ke všemu využívá produkt jiných druhů. Vzhledem k tomu, že mu pro uspokojení jeho chutí dávno přestalo stačit původní množství mléka, které hospodářská zvířata vytvořila, zvyšuje toto množství šlechtěním a zneužíváním zvířat na úkor jejich zdraví a délky života (původní plemena dávala asi 1 – 8 l denně, dnešní „upravené“ dojnice 15 – 30 l někdy i více).
Mléko se matkám tvoří po porodu (u krávy otelení). Kráva vytvoří takové množství, aby nasytila své mládě. Protože však nehledíme na potřeby a touhy tohoto tvora a udělali jsme z něho stroj na mléko, není této matce dovoleno mateřství a teleti život u své matky a jsou krátce po porodu odloučeni, což je pro oba velice traumatizující zážitek. Někdy je krávě umožněno tele alespoň olízat od plodových obalů. Podpoří se tak krevní oběh a vzniká pouto matka – tele, což je v intenzivním zemědělství nežádoucí.
A tak kráva - opuštěná matka bez mláděte musí jen dojit, dojit, dojit.... s mnoha zdravotními následky a neuvěřitelně krátkým životem (6 - 8 let). V dobrých přirozených podmínkách může žít 20, i více let. Poté, co po několikátém umělém oplodnění, „doslouží“, je poslána na jatka. Tento dlouhý, namáhavý a bolestný proces předchází produktu zvanému mléko. A nyní je zbůhdarma vyléván výsledek této těžké práce do polí a kanálů… Takto si vážíme zvířat, jejichž těla a krev živí většinu národa? Není nám stydno?
Za Společnost pro zvířata – z. o. ČSOP:
Dita Michaličková
Nikola Puková
Jaromíra Horáková