Srbsko: Násilí proti menšinám přetrvává
8. 11. 2005 -, Econnect/Human Rights Watch
-foto-
Zpráva nazvaná “Dangerous Indifference: Violence Against Minorities in Serbia” dokumentuje zločiny proti menšinám od roku 2003, včetně fyzického násilí, útoky na náboženské a kulturní instituce a znesvěcování hřbitovů. Reakce srbské vlády na tyto útoky byla neadekvátní. Úřady se snažily co nejvíce minimalizovat incidenty, policie občas nezvládla chránit mešity a firmy vlastněné menšinami před útoky, justice byla pomalá při vyšetřování útoků a odsouzení byli často potrestáni podmíněnými tresty či malými pokutami.
„Násilí proti menšinám je dnes v Srbsku stále větším problémem,“ řekl Holly Cartner, ředitel pobočky HRW pro Evropu a střední Asii. „Srbsko nemůže pomýšlet na větší sblížení s EU, pokud se těmito útoky nezačne vážně zabývat.“ Komisař pro rozšíření EU Olli Rehn navštívil Bělehrad, aby zahájil vyjednávání se srbskou vládou ohledně dohody o přidružení. Ochrana menšin v Srbsku patří mezi důležité standardy při rozšiřování EU.
Vlažná reakce srbské vlády v poslední roce a půl podpořila srbské extremisty. V březnu 2004 srbští ultranacionalisté v Bělehradě a i jinde v zemi reagovali s rozhořčením na zprávy o násilí proti Srbům v etnicky převážně albánské provincii Kosovo. Skupiny Albánců, muslimů a Romů se staly několikrát terčem obzvlášť násilných útoků.
Často také dochází k útokům na etnické Maďary a Chorvaty v provincii Vojvodina. V roce 2004 byly skupiny Slováků a Rusínů ve Vojvodině terčem zastrašování a násilí poprvé po mnoha letech. V letošním roce došlo k poklesu etnicky motivovaných útoků ve Vojvodině, avšak zvýšily se v jiných částech Srbska, často ve formě antisemitských a antimuslimských graffiti a také fyzických útoků na Romy.
Členové menšin, kteří byli oběťmi či svědky útoků ve Vojvodině a jiných částech země, sdělili HRW, že v některých případech etnicky motivovaného násilí policie zasahovala pomalu, umožnila útočníkům odejít či dokonce vyjádřila souhlas s útokem. V březnu 2004 např. demonstranti prorazili slabý policejní kordón a zapálili jedinou mešitu v Bělehradě. Příkaz nepoužívat sílu proti demonstrantům tak přispěl k neúspěchu policejní ochrany.
„Vláda musí ukázat jak pachatelům tak obětem, že násilí proti menšinám nebu tolerováno,“ řekl Cartner. „Odsouzení etnicky motivovaných útoků a jejich soudní vyřešení je naprosto nezbytné.“
Zpráva HRW zahrnuje doporučení srbské vládě, aby učinila politické a legislativní změny, které by zastavily násilí proti minoritám. To by mělo zahrnovat rychlé a jednoznačné vládní odsouzení útoků proti menšinám, novou legislativa, začlenění příslušníků menšin do policejního sboru a rozsáhlejší implementaci stávajících zákonů.