Tisková zpráva ke 46. výročí tibetského povstání
21. 2. 2005 - www.lungta.cz , Občanské sdružení Lungta
Česká republika si 10. března připomene 46. výročí povstání Tibeťanů proti čínské okupaci. Dne 10. března 2005 budou v rámci mezinárodní akce Vlajka pro Tibet na radnicích a úřadech českých měst a vesnic vlát tibetské vlajky jako symbol podpory nenásilného boje Tibeťanů za svá práva a snahu o zachování národní identity.V roce 1996 se k akci poprvé připojila čtyři česká města (Litoměřice, Horní Planá, Praha 3, Hradec Králové), v loňském roce akci Vlajka pro Tibet podpořilo 239 zástupců měst, obcí a krajů. Občanskému sdružení Lungta, které v ČR organizuje akci Vlajka pro TIBET, zatím potvrdili zástupci 101 úřadů, že 10. března 2005 vztyčí tibetskou vlajku. Předpokládáme, že v roce 2005 bude na radnicích vyvěšeno přibližně stejné množství vlajek jako v loňském roce. Vůbec poprvé se k akci Vlajka pro Tibet připojí například obce Pasohlávky, Vidov, Horní Věstonice a Hrádek nebo úřad městské části Praha – Lipence a Praha - Běchovice. Úplný seznam měst najdete na TIBINFO na http://www.tibinfo.cz/clanek.php?id=456. Tibetská vlajka bude vyset i na dalších místech a budovách, např. na faře Církve československé husitské v Přelouči.
V roce 1950 obsadila území Tibetu armáda Čínské lidové republiky. V roce 1951 byla podepsána dohoda, která Tibetu přiznávala vnitřní autonomii, ale nebyla nikdy dodržena. Omezení základního práva Tibeťanů na svobodu vyjadřování a pohybu, ničení klášterů a národních památek, přeměna Tibetu na vojenskou základnu, strach o život Jeho Svatosti dalajlamy a zejména násilně vedená protitibetská komunistická politika Číňanů vedla Tibeťany k lidovému povstání, které vypuklo ve Lhase 10. března 1959. 80 000 Tibeťanů bylo zabito, mnoho dalších uvězněno nebo přemístěno do pracovních táborů. Současná situace Tibetu je kritická. Tibeťané se stali menšinou ve vlastní zemi. V průběhu několika desítek let zemřel milion Tibeťanů ve věznicích, pracovních táborech nebo v důsledku hladomoru. Političtí vězni jsou zavíráni bez soudů a ve věznicích mučeni, ženy jsou nuceny ke sterilizacím, dětem je odpíráno právo na vzdělání ve vlastním jazyce. 120 000 tibetských uprchlíků naznačuje, že konstruktivní dialog mezi tibetskou exilovou a čínskou vládou se zatím nepodařilo zahájit.
Ľubomír Sklenka, předseda
Lungta,
Dlouhá 33, 110 00 Praha 1
tel. 604 614 577
lungta@centrum.cz
www.lungta.cz nebo www.tibinfo.cz
Občanské sdružení Lungta je nevládní neziskové sdružení občanů, kteří se zajímají o Tibet, tibetskou kulturu nebo tibetský buddhismus. Základním cílem sdružení je získávat a zveřejňovat pravdivé informace o unikátní tibetské kultuře, tibetském buddhismu a situaci v Tibetu, a tím působit na českou společnost, zejména mládež, vést ji nejen k respektování tibetské kultury, ale i k úctě k občanským a lidským právům obecně, k toleranci a snaze pochopit odlišné kultury a způsoby života ve světě i v ČR.