Libčice se přimlouvaly za mír na Středním východě
21. 6. 2006 -, Econnect
-foto-
Festival zahájila ekumenická bohoslužba v katolickém kostele Sv. Bartoloměje. Před lavicemi plnými věřících různých vyznání ji odsloužili duchovní římskokatolické církve, církve českobratrské evangelické, církve československé husitské a židovské obce. Mši doprovázel spirituály vokální soubor Geshem a židovskou píseň zazpívala Máša Kubátová.
„Pokoj ve Svaté zemi nebude bez spravedlnosti, se kterou musíme začít každý sám u sebe,“ dalo by se parafrázovat základní poselství kázání evangelického duchovního Petra Slámy. Ve své řeči na něj plynule navázal Jaroslav Achab Haidler, který varoval, že spravedlnosti v sobě samých se jen ztěží můžeme dobrat, aniž bychom přestali tolerovat polopravdy ve světě kolem nás i v našem vlastním nitru.
Po bohoslužbě patřila až do pozdního večera farní zahrada římskokatolické farnosti koncertu a společnému setkávání lidí. Na koncertě se představili převážně folkové kapely a písničkáři jako třeba Vladimír Merta, který zahrál sólově, avšak jinak již řadu let společně s Janou Lewitovou interpretuje židovské sefardské písně.
Kromě něj se na scéně objevili také další známí písničkáři Vlasta Třešňák a Karel Diepold. Jedním z vrcholů hudebního večera bylo vystoupení písničkářky Dáši Andrtové-Voňkové, která je více známá na mezinárodní scéně world music, než na tuzemské folkové scéně. Dáša Andrtová-Voňková si získala posluchače svým charakteristickým expresivním hlasovým projevem a meditativní tvorbou vycházející z lidové tradice.
Kromě vystoupení písničkářů se na scéně také objevila bývalá česká konzulka v Izraeli a společně v rozhovoru s katolickým knězem Petrem M. Bubeníčkem vzpomínala na svoji misi v Izraeli.
V nedalekém evangelickém kostele se konaly workshopy jako například workshop židovské písně či přednášky. Svým strhujícím projevem zaujal Jaroslav Achab Haidler, který hovořil na téma křesťansko-židovský dialog v současné době. Na městském úřadě byly ke spatření fotografie Anny Rývové, která zde vystavovala své snímky ze židovských hřbitovů v celých Čechách.
Plejádu folkových hvězd na farní zahradě katolického kostela doplnila skupina Ruah, Slávek Klecandr ze skupiny Oboroh, Máša Kubátová, skupina Klec a se soumrakem koncertní večer uzavřela skupina Korach. Festival pořádaly Římskokatolická farnost Libčice, Evangelický sbor Libčice, Společnost křesťanů a Židů, Město Libčice nad Vltavou a Společenství sv. Ludmily.
V regionu Povltaví, kde se nachází i obec Libčice nad Vltavou, v posledních letech ožívají nejrůznější občanská sdružení. Od roku 1997 působí v Roztokách dobrovolný spolek dospělých a dětí Roztoč. Sdružení se snaží oslovovat rodiny všech sociálních vrstev včetně romské komunity, přijímá všechny děti nejen talentované, a navazuje na jejich přirozenou chuť vyjadřovat se pomocí tvorby.
V nedalekých Úněticích zase působí občanské sdružení Kravín, které bylo založeno jako platforma pro podporu a rozvoj nekomerční autorské tvorby. Sdružení dává prostor začínajícím autorům, sociálně slabším skupinám, národnostním menšinám a především mladým lidem pocházejícím z rizikových skupin.