Summit EU musí dát zelenou mezinárodnímu vyjednávání o klimatu
19. 2. 2009 -, Glopolis/ Hnutí DUHA/ Centrum pro dopravu a energetiku
Zástupci českých nevládních ekologických a rozvojových organizací prostřednictvím otevřeného dopisu vyzývají předsedu vlády Mirka Topolánka k aktivní podpoře ambiciózní mezinárodní klimatické politiky. Obdobná výzva adresovaná čelním představitelům všech členských zemí EU vyjde tento týden v týdeníku The Economist. V České republice vyšla dnes ve formě inzerátu v deníku E15. Upozorňuje především na jarní summit EU a jeho význam pro přijetí klíčových bodů pozice EU pro důležitou konferenci OSN v v Kodani v prosinci 2009.Nevládní organizace připomínají, že „Kodaňská dohoda“ může významnou měrou přispět k ochraně lidí i ekonomik před důsledky klimatických změn. Evropskou unii vybízí, aby upřednostnila dlouhodobé cíle na globální úrovni namísto uspokojování krátkodobých potřeb. Finanční balíčky přijímané v současnosti vládami zemí EU, by neměly podporovat znečišťující průmysl založený na fosilních palivech. Tyto prostředky je naopak nutné investovat do environmentálně udržitelných odvětví a nastartovat tak „zelený nový úděl“. Průmyslově vyspělé země musí přijmout svůj díl zodpovědnosti za emise skleníkových plynů, a to ve formě finanční podpory (minimálně 35 miliard eur ročně) rozvojovým zemím jdoucí nad rámec oficiální rozvojové pomoci. Otázka financování je klíčová, a vyžaduje vytvoření klimatického finančního mechanismu určeného na podporu adaptačních opatření, čistých zdrojů energie a ochranu tropických lesů.
Vojtěch Kotecký, programový ředitel Hnutí Duha řekl: "Česká republika patří k evropským rekordmanům v exhalacích skleníkových plynů, takže má obzvláště velký díl odpovědnosti. Spolu s dalšími evropskými státy musíme nejen rozhýbat inovace a zelené hi-tech, abychom snížili exhalace. Musíme také solidními částkami pomoci nejchudším rozvojovým zemím, které budou nejhůř postiženy suchem."
Jiří Jeřábek z Centra pro dopravu a energetiku uvedl: „Ekonomickou krizi a globální klimatickou krizi je třeba řešit současně. Vlády by měli nastavit takové podmínky, aby byly podporovány investice do zelených technologií a zároveň by přístup k těmto technologiím měly umožnit i rozvojovým zemím.“