Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - životní prostředí
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > komentáře
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Cyklojízda – na straně chodců a cyklistů

21. 9. 2005 - Jan Bouchal (Auto*Mat), Auto*Mat

I přes sliby radnice je Praha stále spíše město automobilů, namísto upřednostnění chodců, cyklistů, dětí a handikepovaných. Vedle strastiplných každodenních zkušeností Pražanů to naznačuje také fakt, že příslušné úřady ve svých statistikách pěší a cyklistickou dopravu ignorují. Přitom evropský trend je zcela opačný, což je vidět nejen na statistikách, ale také při návštěvě evropských metropolí.

Větší respekt pro chodce a cyklisty žádají účastníci Cyklojízdy, která projede Prahou 22.9. při příležitosti svátku ekologické dopravy - Mezinárodního dne bez aut.

Projekt Auto*Mat připravil srovnání 9 evropských měst z hlediska podílů jednotlivých druhů dopravy na celkovém počtu cest po městě. Výsledky nejsou pro Prahu příliš potěšující. Naše hlavní město sice má v porovnání s Evropou slušný podíl MHD, ale na druhou stranu ostudou je poměr cyklodopravy a slavné to není ani u pěších cest. Nejvíc se chodí v Curychu nebo Paříži a cyklistika nejvíc kvete v Berlíně nebo Mnichově.

Přitom pražské údaje je třeba brát s nadhledem. Jde spíše o odhady než o tvrdá statistická čísla. Na rozdíl od většiny evropských velkoměst pražský Ústav dopravního inženýrství (ÚDI) v souhrných číslech uvádí pouze poměr MHD a automobilové dopravy. „Fakt že představitelé města čísla o chodcích a cyklistech po odbornících nevyžadují je jen odraz toho, že jim na nich nezáleží,“ říká Jan Bouchal z projektu Auto*Mat. Další možností je, že naši odborníci čísla zjistit neumí. Pak by si ale měli nechat poradit od jejich evropských kolegů.

Je charakteristické, že teorie jen odráží praxi. Cyklisté i chodci jsou v Praze často jakousi odstrkovanou Popelkou. Až na několik málo turisticky atraktivních tras v centru města mají prioritu auta. Noční můrou chodců je například velký dopravní uzel na Hradčanské, nebo přecházení Rumunské, hluk a smog na magistrále nebo auty zamořená, kdysi krásná, pražská nábřeží.Cyklistická infrastruktura je na tom ještě hůř a to i přes to, že vedení města se často chlubí právě jejím rozvojem. Cyklotrasy vedou po rušných ulicích nebo ve zcela nelogických směrech. Preference cyklistů v dopravě v podstatě neexistuje. Otřesným příkladem je nedávné zrušení přechodu na cyklostezce na Vídeňské ulici v Praze 4, ke kterému došlo po zbytečné smrti cyklisty. Přitom logickým řešením by byla instalace semaforu.

Mezinárodní den bez aut, který vyhlašuje každoročně Evropská komise, se mimo jiné zastává právě cyklistů, ale i chodců a dalších “dopravně utiskovaných“ skupin občanů (děti, senioři, handikepovaní atd.). Zítřejší Cyklojízda Prahou chce upozornit právě na tento dopraní svátek a to pod heslem:
„Když chcete zažít město jinak – zdravější, čistší , bezpečnější“

Podporu Dnu bez aut vyjádří také kapely Traband a Pohřební kapela, které vystoupí večer po Cyklojízdě v klubu Roxy (19:00, Dlouhá 33, Praha 1). Pro cyklisty je připravena speciální úschovna pro kola a vedle hudby čeká návštěvníky tombola a promítání cyklofilmů.

Jan Bouchal (776 295 954)
mluvčí projektu Auto*Mat – www.automat.ecn.cz


Veřejná podpora Mezinárodního dne bez aut

Den bez aut nabízí možnost alespoň jednou v roce vyzkoušet, jak by naše město vypadalo bez všudypřítomných automobilů. Svoji podporu této myšlence mohou občané vyjádřit také podpisem internetové výzvy „Nechte auto doma“ na www.automat.ecn.cz/vyzva . Tím dají veřejně najevo, že 22.září. nepoužijí automobil. K dnešnímu dni výzvu podpořilo 823 občanů a uzávěrka pro připojení podpisu je o půlnoci 22.září.

Myšlenku Mezinárodního dne bez aut podpořila také řada známých osobností a politiků. Mezi nimi například herci Jaroslav Dušek a Tomáš Hanák, filosof Erazim Kohák, politici Zuzana Roithová nebo Josef Zieleniec, bývalý ministr životního prostředí Martin Bursík nebo zastupitel na Praze 4 Petr Štěpánek.

„Praha je ve srovnání s Vídní, Mnichovem, Berlínem a dalšími evropskými metropolemi vyloženě nepřátelská k cyklistům. Důvodem je skutečnost, že městská radnice nepokládá kolo za rovnocený dopravní prostředek s ostatními. Argumentuje přitom o nevhodnosti Prahy pro cyklodopravu, což jsou jen výmluvy. Praze chybí cyklotrasy, stojany na kola, speciální semafory pro cyklisty, povolení protisměrného vjezdu cyklistů do jednosměrných ulic, městský elektronický systém půjčování kol a další,“ říká o pražské situaci Martin Bursík.

Zastupitel na Praze 4, Petr Štěpánek, k problematice cyklistů v Praze uvádí odstrašující příklad: „V Praze 4 na Vídeňské nedávno zabilo auto na přechodu cyklistu. Místo semaforu tam byl jen blikající panáček. Magistrát o nebezpečí věděl z mých podnětů několik let, přesto nebyl sto umístit tam semafor. Po zabití cyklisty Magistrát přechod zrušil a lidé teď přecházejí o sto metrů dál v ještě širším a nebezpečnějším místě, které nemá již ani blikajícího panáčka. Za smrt tohoto cyklisty je odpovědna přímo radnice hlavního města. Město neustále upřednostňuje motoristy i za cenu životů pěších a cyklistů. To je absolutně nepřijatelné.“

Mezinárodní den bez aut, který již šestým rokem vyhlašuje Evropská komise, je součástí Evropského týdne mobility (16.9. – 22.9. 2005). Cílem kampaně Evropský týden mobility je podpora forem městské dopravy, které jsou šetrné k životnímu prostředí. Kampaň nabízí Evropanům možnost nově poznat své město a hledat společně se svými volenými zástupci řešení negativních dopadů automobilové dopravy.

www.22september.org

======================================
“Modal split“ evropských měst
(Podíl dopravních prostředků podle počtu všech cest a všech použitých dopravních prostředků)

Evropská metodika (sledují se také pěší a cyklisté)

Města: Londýn Mnichov Berlín Wien Curych Kodaň Barcelona Paris Praha Pha-odhad
Pěší: 21% 18% 25% 26% 44% 47%(pěší+cyklisté) 32%(pěší+cyklisté) 35% nesleduje cca23%
Cyklisté: 1% 8% 10% 4% 7% 47%(pěší+cyklisté) 32%(pěší+cyklisté) 3% nesleduje cca1%
VHD: 35% 32% 27% 33% 26% 20% 39% 40% ? 43%
Celkem „Ekoblok“: 57% 58% 62% 63% 77% 67% 71% 78% ? 67%
IAD: 43% 42% 38% 37% 23% 33% 29% 22% ? 33%

Pražská metodika (ignoruje pěší a cyklisty)

Město: Londýn Mnichov Berlín Wien Curych Kodaň Barcelona Paris Praha
VHD: 45% 43% 42% 47% 65% 38% 57% 61 % 57%
IAD: 55% 57% 58% 53% 35% 62% 43% 39 % 43%

Toto porovnání ukazuje, jak jsou statistická čísla zavádějící, pokud nebereme v úvahu pěší a cyklistickou dopravu.
Například Kodaň podle „pražské“ metodiky vypadá jako město aut, ačkoli ve skutečnosti je to jedno z nejekologičtějších měst z hodnocených.

Na druhou stranu Berlín a Vídeň mají téměř stejný podíl IAD na celkovém počtu cest, ale v případě Berlína se na ekologické dopravě výrazně podílejí cyklisté. Ve statistice podle „pražské“ metody by však Berlín dopadl výrazně hůř než Vídeň.
zpracoval: Štěpán Boháč (konzultant Oživení v oblasti dopravy ve městě)

Zdroje:
Stránky měst: www.london.gov.uk, www.muenchen.de, www.stadtentwicklung.berlin.de, www.zuerich.ch, www.paris.fr
Walk 21: http://www.staffs.ac.uk/schools/sciences/geography/cast/walk21
Praha: www.udi-praha.cz

DISKUSE - KOMENTÁŘE:

Související články

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz