Mladiství a nezletilí žadatelé o azyl
15. 4. 2002 Hana Pospíšilová [Azyl] -
Speciální skupinu mezi žadateli o azyl v České republice představují mladiství a nezletilí bez doprovodu rodičů či jiného dospělého příbuzného. Protože jde o svým způsobem ohroženou skupinu lidí, je zapotřebí k nim přistupovat individuálně.
Mladiství žadatelé o azyl (tj. děti do 15-let) jsou z přijímacích středisek MV (Vyšní Lhoty, Červený Újezd) na základě soudního rozhodnutí ihned umísťováni do diagnostického ústavu a odtud do dětských domovů, kde se jim dostává stejné péče jako českým dětem. V pobytových azylových střediscích tedy zůstávají nezletilí žadatelé bez doprovodu, tj. děti od 16-ti let.
Pro jejich pobyt jsou určena střediska v Červeném Újezdě, v Zastávce u Brna a nově i v Kostelci nad Orlicí, kde je vybudováno speciální chráněné bydlení s nepřetržitým provozem. V těchto střediscích mají nezletilí upraven vycházkový režim a jsou v péči sociálních pracovníků a nevládních organizací.
V mnoha případech u sebe nezletilí žadatelé nemají žádné osobní doklady a nemohou tedy prokázat svou totožnost ani svůj věk. Z tohoto důvodu by měli absolvovat rentgenové vyšetření zápěstních kůstek, které pomáhá jejich údaje potvrdit nebo vyvrátit. O spolehlivosti tohoto vyšetření se však stále diskutuje.
Pracovníci Poradny pro uprchlíky Českého helsinského výboru působí v pěti azylových střediscích a jsou rozhodnutím MV jmenováni opatrovníky pro azylovou proceduru mladistvých a nezletilých žadatelů o azyl bez doprovodu. Toto opatrovnictví nesmí být zaměňováno s opatrovnictvím pro pobyt, které je určováno soudním rozhodnutím. Úkolem pracovníků Poradny pro uprchlíky je poskytnout nezletilým sociální pomoc a podporu během azylového řízení a pomoci jim při orientaci v azylové proceduře. Zejména jde o přítomnost při pohovorech na Azylovém odboru MV, pomoc při doplňování potřebných materiálů a informací, při podávání rozkladů proti zamítavým rozhodnutím, prodlužování víz na policii či vyřizování dobrovolných repatriací do země původu. Opatrovníci jsou podle potřeby v kontaktu s Odborem péče o dítě, s diagnostickými ústavy a s dětskými domovy, kde jsou mladiství umístěni.
Nezletilí žadatelé bez doprovodu v roce 2001
Vyšní Lhoty 143 (přijímací středisko)
Červený Újezd 260 (přijímací středisko)
Zastávka u Brna 86 (pobytové středisko)
Kostelec nad Orlicí 41 (pobytové středisko)
Průměrně ve středisku pobývá 20 nezletilých najednou. Jde zejména o chlapce, kteří nejčastěji pocházejí z Ruska, Běloruska, Ukrajiny, Arménie, Gruzie, Moldávie, Bulharska, Indie, Bangladéše, Srí Lanky, Vietnamu, Číny, Iráku, Iránu, Pákistánu, Afghánistánu, Nigérie, Konga a Rwandy
Jako opatrovníci klademe při práci s mladistvými největší důraz na individuální přístup. Nikdy totiž nevíme, co všechno mají naši svěřenci za sebou, co prožili ve svých zemích a jakou cestou se dostali do České republiky. „Opravdové příběhy“ se dozvídáme jen velmi pomalu a útržkovitě, až po delší době, kdy se vzájemně lépe poznáme. V pobytových střediscích se navíc setkávají lidé různých kultur, zvyků, náboženství, jednotlivé národy mají jiný žebříček hodnot. Problémem je i jazyková bariéra, většinou se sice dorozumíme anglicky a rusky, stává se však, že jsme odkázáni pouze na oficiálního tlumočníka azylového odboru MV (např. perština, arabština, hindi, urdu…).
Zásadním a dosud nevyřešeným problémem je vzdělávání nezletilých, jde o 16-ti a 17-ti leté děti. V případě zájmu sice mohou navštěvovat kurzy češtiny, ze zkušenosti však víme, že o zvládnutí našeho jazyka má zájem jen několik jednotlivců. Vzdělání je pro ně druhořadé, často ani v zemi původu nechodili pravidelně do školy, neumějí dobře psát. Mnozí z nich nevědí, kde a jak chtějí žít, nemají představu o své budoucnosti, hlavním úkolem je vydělat peníze.
Ministerstvo vnitra připravuje ve spolupráci s ministerstvem školství a nevládními organizacemi nový vzdělávací a pobytový program, takže se v řešení otázky vzdělávání nezletilých žadatelů o azyl snad blýská na lepší časy.
Hana Pospíšilová Poradna pro uprchlíky
Hana Pospíšilová
|