Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Vagina Monology a hnutí V-Day poprvé v Boskovicích

30.1.2007
BRNO [Nesehnutí / Cesta ženy]
Autor: Kateřina Plesková , tel: 543 245 342

V Boskovicích se v sobotu 3. února poprvé uskuteční představení divadelní hry Vagina Monology americké autorky Eve Enslerové, které se koná v rámci celosvětové kampaně proti násilí na ženách - hnutí V-DAY. Smyslem akce je především upozornit širokou veřejnost na závažnou problematiku obětí domácího násilí, obchodu se ženami a sexuálního zneužívání. Akci pořádá nezisková organizace NESEHNUTÍ Brno a volné sdružení Cesta ženy ve spolupráci s Kulturním zařízení města Boskovice.

Hnutí V-Day, jehož posláním je zastavit násilí proti ženám a dívkám, založila Eve Enslerová jako odpověď na reakce žen na hru Vagina Monology. Hra (a následně i stejnojmenná kniha) americké autorky a režisérky Eve Enslerové vznikla na základě rozhovorů s více než dvěma sty žen nejrůznějšího věku, sociálního postavení, národnosti a vyznání. Enslerová se snažila zachytit bolestné jádro problému žen s přijetím vlastního těla. Provokativním způsobem vybízí k zamyšlení nad něčím, o čem nebylo donedávna patřičné mluvit. Díky velkému množství dobrovolnic a dobrovolníků na celém světě, jež se účastní na organizaci V-DAY dochází každoročně ke zvýšení veřejného povědomí o této problematice a získávání finančních prostředků na podporu organizací, které se snaží zajistit bezpečnost ženám a dívkám na celém světě. V roce 2005 bylo uspořádáno přes 1116 V-DAY v 35 zemích světa, které navštívilo více než 7 miliónů lidí. (Za rok 2006 přesná data ještě nejsou dostupná, ale jedná se o podobná čísla s mírným nárůstem.)

Boskovická oslava V-DAY 2007 samozřejmě spojená s uvedením hry Vagina monology se koná v sobotu 3. února od 19 h v Zámeckém skleníku. I tato akce bude benefiční. Výtěžek ze vstupného bude věnován na potřeby azylového ubytování pro ženy – oběti násilí, které provozuje občanské sdružení Magdalenium (www.magdalenium.cz). Příchozím budou k dispozici jeho prezentační materiály. „V-Day není jen o divadle, ale i o setkávání lidí. Proto po představení následuje večírek s hudební produkcí a před i po představení bude k dispozici bohatá nabídka informačních materiálů jak o problematice násilí na ženách, tak i z celé široké oblasti souvisejících otázek rovného postavení žen a mužů.“, popisuje hlavní organizátorka boskovického V-Day Kateřina Plesková, koordinátorka kampaně Ženská práva jsou lidská práva, z NESEHNUTÍ Brno a doplňuje: „V Boskovicích už řadu let funguje Domov pro matky v tísni Charity ČR, kterému chceme též nabídnout možnost na akci prezentovat své aktivity na pomoc ženám.“

Český V-Day je v roce 2007 slaven již pátým rokem. V roce 2003 se V-Day konal v Praze a Brně a pravidelně pokračuje každý rok pouze v Brně, odkud pochází volné sdružení Cesta Ženy, které V-Day v ČR realizuje. Kolem desítky žen se střídá na jevišti, aby předaly divákům poselství Eve Enslerové. Vizi o společnosti, kde ženy budou žít svobodně a bezpečně, o světě, ve kterém bude ženám mimo jiné dovoleno: svobodně se rodit v Indii, Číně a Koreji, v Íránu plavat, ponechat si klitoris v Africe a Asii, řídit auto v Saúdské Arábii, v Jordánsku otevřeně flirtovat a všude na světě mít radost ze sexu a milovat své tělo. “Žít beze strachu a nestydět se být ženou,” shrnuje myšlenku V-Day Petra Steinerová, jeho iniciátorka v České republice. “Mnohé z této vize stále platí i pro Českou republiku. Především to, že násilí často není jako násilí vnímáno. Naše společná energie však může změnit svět.”, dodává.

Tento rok se V-Day zaměřuje na ženy ve válečných konfliktních zónách. Je třeba zajistit, aby válečné sexuální násilí zůstalo v médiích, na očích veřejnosti. Válka exponencionálně zvyšuje násilné zločiny páchané na ženách a dívkách a ve stejném měřítku musí být oslavovány síla a nezlomnost žen v obnovování jejich komunit a vedení vlád k mírovým řešením. Zaměřujeme se na ženy uprostřed válek nebo postiženými jejími následky. Poukazujeme na spojitost mezi rodinným násilím a násilím státním. Odhalujeme fakt, že vlády podporují použití síly, zbraní a násilí jako metody kontroly a nadvlády, což dává oprávnění ke stejnému chování doma. Tento rok vyzdvihujeme mír. – oficiální prohlášení hnutí V-DAY pro rok 2007.

Stejně jako se každým rokem vydává nové prohlášení, byť už opakovaně se i vzhledem k dění ve světě stává ústřední tématem násilí na ženách ve válečných konfliktech, tak Eve Enslerová každoročně obohacuje představení o nové monology. „Vagina monology tedy nejsou klasickým divadelním představením, u kterého si divák či divačka může odškrtnout viděl-a jsem.“, doplňuje Kateřina Plesková.

Další divadelní představení a oslava V-Day se uskuteční na svatého Valentýna 14/2 (oficiální den V-Day) v Brně, v klubu Desert na Roosveltově ulici. Akce bude opět doplněna hudební produkcí a navíc dobročinnou aukcí.

V-DAY je vize společnosti, kde ženy budou žít svobodně a bezpečně.
„V“ v názvu V-DAY zastupuje Vítězství, Valentýna a Vaginu.

K o n t a k t y:
Petra Steinerová (Cesta Ženy), tel.: 602 527 521, e-mail:cestazeny@seznam.cz (informace o V-Day a představení Vagina Monology)

Kateřina Plesková (NESEHNUTÍ Brno), tel.: 543 245 342, 774 239 579, e-mail: zenskaprava@nesehnuti.cz (informace o akci v Boskovicích a problematice násilí na ženách)

Více informací: www.sweb.cz/cestazeny; www.vdayeurope.org


DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz