Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Mezinárodní den proti násilí na ženách

25.11.2005
BRNO [NESEHNUTÍ/Liga lidských práv/o. s. Magdalenium/Amnesty International Brno]
Autor: Kateřina Plesková, tel: 774 239 579

Dnešním dnem byl formou pouličního informačního stánku a divadelního happeningu „Everyday Mayday“ završen týdenní program akcí „Všude dobře, doma... aneb Týden proti násilí na ženách“, který společně připravila skupina brněnských neziskových organizací zabývajících se ženskými právy, násilím na ženách a zvláště problematikou domácího násilí – NESEHNUTÍ Brno, Liga lidských práv, o. s. Magdalenium a Amnesty International Brno. Akce se konala právě 25. listopadu, který je jako Mezinárodní den proti násilí na ženách po celém světě využíván jako příležitost k připomenutí palčivého problému násilí na ženách.

Mezinárodním dnem proti násilí na ženách (International Day of the Elimination of Violence against Women) byl 25. listopad vyhlášen Valným shromážděním OSN v prosinci 1999. Valné shromáždění OSN přitom vyzvalo vlády jednotlivých zemí, mezinárodní organizace i jednotlivé neziskové organizace, aby na tento den pořádaly akce zamířené na zvýšení povědomí o tomto problému. Pod pojmem „násilí na ženách“ přitom Valné shromáždění OSN rozumí „činy schopné způsobit fyzické, sexuální nebo psychické poškození, ať již ve veřejném nebo soukromém životě.“ Obecně je pod tímto pojmem rozuměno domácí násilí, sexuální zneužívání a znásilnění, obchod se ženami či jiné genderově podmíněné násilí jako např. ženská obřízka, řízené násilí na ženách ve válečných konfliktech, zabíjení novorozeňat ženského pohlaví či tzv. vraždy cti. Rozhodnutí o vyhlášení Mezinárodního dne proti násilí na ženách (54/134) bylo přijato i s ohledem na Deklaraci o eliminaci násilí na ženách z prosince 1993 a na Všeobecnou deklaraci lidských práv i řadu dalších deklarací.

Jako den proti násilí na ženách byl 25. listopad připomínán neoficiálně od roku 1981, kdy byl takto vyhlášen ženskými organizacemi v Kolumbii na památku sester Patrie, Minervy a Marie Teresy Mirabalových, politických aktivistek v Dominikánské republice zavražděných roku 1960 na pokyn dominikánského diktátora Rafaela Trujilla. „V České republice je Mezinárodní den proti násilí na ženách připomínán téměř pravidelně od roku 1995 zejména prostřednictvím aktivit neziskových organizací zabývajících se problematikou ženských práv – v současnosti zejména organizacemi, které pracují na poli boje proti násilí na ženách ať už formou přímé pomoci ženám – obětem násilí, či formou pořádání nejrůznějších informačně-vzdělávacích akcí zaměřených na zvýšení veřejného povědomí o rozsahu a možnostech řešení tohoto problému.“ popisuje stav v ČR Kateřina Plesková z NESEHNUTÍ Brno.

V Brně v týdnu od 21. do 25. listopradu proběhl soubor akcí, které už třetím rokem organizovalo NESEHNUTÍ Brno, Liga lidských práv a o. s. Magdalenium (členské organizace Koalice organizací proti domácímu násilí – KOORDONA) od loňského roku ve spolupráci s Amnesty International Brno. Lidé měli možnost dozvědět se více informací o problému násilí na ženách – rozsahu, formách a řešení - prostřednictvím filmových projekcí a následných besed, benefiční taneční party, vernisáže dětských obrázků na téma „Všude dobře, doma...?“, veřejné mezioborové debaty o domácím násilím a jeho řešení v městě Brně a též pátečního pouličního informačního stánku (od 11 do 17 h) a divadelního happeningu (v 15 h) na Malinovského náměstí.

Na infostánku se měli kolemjdoucí možnost seznámit s řadou zajímavých informačních materiálů (letáků, brožurek ad.) jak o problému, možnostech pomoci i obrany, tak o pořádajících organizacích a i dalších organizacích, kam se v případě potřeby obrátit o radu a pomoc. „Možnost získat užitečné informace využila řada lidí, kteří často o problému diskutovali s pracovnicemi a dobrovolnicemi pořádajících neziskových organizací, které byly i přes mrazivé počasí připraveny debatovat a předávat kontakty.“ říká Zuzana Mrázkové, právnička Ligy lidských práv.

Vrcholem dne a završením celého týdenního programu akcí pak byl happening „Everyday Mayday“ divadelního spolku SKURAN, který odehrál půlhodinové představení zahrnující činohru kombinovanou s tanečními prvky. „Jde o koláž scének, kde vždy vystupuje muž a žena a my sledujeme jak se do jejich vztahu vkrádá a projevuje násilí. Snažíme se též o interakci s diváky a o vnešení naděje do problému.“ popisuje divadelní happening jeden ze čtyřčlenné skupiny herců a hereček Jan Šprynar. Brněnský divadelní spolek SKURAN tvoří bývalí studenti-ky JAMU, oboru dramatická výchova. Představení Everyday Mayday bylo vytvořeno před dvěma roky a bylo určeno pro uprchlíky žijících v pobytových střediscích (tvz. azylových táborech) a jejich seznámení s problematikou domácího násilí. „Původně pantomimické divadlo jsem pro akci Všude dobře, doma... rozšířili na formu divadelního happeningu, kde využíváme jiné výrazové prostředky a dotýkáme se i dalších forem násilí na ženách. “ dodává Jan Šprynar.

Hlavním cílem akcí „Všude dobře, doma...“ bylo přispět k netoleranci vůči násilí na ženách a vytváření a posilování nástrojů k řešení tohoto problému. Důležitý byl i jejich benefiční rozměr. Zisk ze všech akcí, stejně jako z prodeje benefičních odznáčků „Stop násilí na ženách“ bude věnován stejně jako v minulých letech o. s. Magdalenium na provoz krizového zařízení Helena. „I když se v benefičních akcích jedná o menší částky, má tento typ podpory velký význam pro klientky našeho zařízení, protože ji vnímají jako signál, že násilí na ženách není české společnosti lhostejné.“ říká Lenka Hybnerová, vedoucí zařízení Helena.

O akce a prezentované informační materiály byl zájem ze strany široké laické i odborné veřejnosti. Spolupracující organizace plánují zorganizovat i další ročník akcí proti násilí u příležitosti Mezinárodního dne proti násilí na ženách v roce 2006.

Kompletní program aktivit proti násilí na ženách naleznete na http://zenskaprava.ecn.cz.

KONTAKT:
• Kateřina Plesková (NESEHNUTÍ Brno) – tel.: 774 239 579 (informace o násilí na ženách, 25. listopadu a programu aktivit)
• Mgr. Hana Langhansová (Liga lidských práv) – tel.: 545 245 996, 737 834 345 (domácí násilí, statistiky a řešení v ČR, legislativa, možnost zprostředkovat rozhovor s klientkou – obětí domácího násilí)

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz