Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - sociální oblast
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Výstava fotografií Roberta Knotha “Poloviční život”

19.1.2006
PRAHA [Greenpeace]
Autor: Vladimíra Tejnska

Ve dnech 19. ledna až 28. února 2006 se v galerii Opera v Divadle Jiřího Myrona v Ostravě uskuteční výstava fotografií nizozemského fotografa Roberta Knotha s názvem „Poloviční život - Lidské osudy poznamenané jaderným odpadem z ruského zařízení Majak“. [1] Výstavu pořádá Národní divadlo moravskoslezské v Ostravě ve spolupráci s Institututem tvůrčí fotografie FPF Slezské univerzity v Opavě a ekologickou organizací Greenpeace. Výstavu slavnostně zahájí prof. Vladimír Birgus a Mgr. Jiří Siostrzonek ve čtvrtek 19. ledna. 2006 v 17:00.

Černobílé fotografie Roberta Knotha zachycují běžný, každodenní život obyvatel Musljumova a blízkého okolí. Vesnice Musljumovo leží asi 30 km od jaderného komplexu Majak. Lidé, které Knoth fotografuje nežijí „normálním“ životem. Obrazy z ulic a domovů nenápadným způsobem dokumentují jejich osudy, které ovlivnil jaderný průmysl a nezodpovědné jednání jeho provozovatelů. Dívka stojí před školní tabulí se svěšenýma rukama, protože jimi nemůže pohnout. Zemědělec zachycený na svém poli sice pyšně vypíná hruď, musí se však opírat o berle, bez nichž nedokáže udělat ani krok.

Majak leží v pohoří Uralu, přibližně 80 kilometrů severně od města Čeljabinsk. Je to vůbec největší jaderný komplex na světě a nejdůležitějším ruským zařízením zpracovávajícím vyhořelé jaderné palivo. Jeho historie je jedním dlouhým řetězem jaderných katastrof, ekologických havárií a hazardování s lidskými životy. V 50. letech vypouštěl závod vysoce radioaktivní tekuté odpady přímo do nedaleké řeky, kterou místní obyvatelé využívali jako zdroj pitné vody. V roce 1957 pak došlo k druhé nejhorší jaderné havárii na světě, při níž bylo radioaktivitou zasaženo více než 23 tisích km² a postiženo na 270 tisíc lidí.

Greenpeace představilo tuto výstavu již na zhruba dvaceti místech Čech a Moravy většinou nějakým způsobem spjatých s jadernou energetikou. Byly to například Dukovany, Budišov, Hodov, České Budějovice, Temelín, Týn nad Vltavou či Stráž pod Ralskem. [2]

Dvaačtyřicetiletý Robert Knoth je dnes již uznávaným fotografem. Za svoje reportážní fotografie získal mimo jiné ocenění World Press Photo a cenu PDN v USA za nejlepší publikovanou fotoreportáž; cenu za nejlepší zpravodajskou fotografii roku 2000 v České republice a několik výročních cen za reportážní fotografii v Nizozemsku.


Další informace:

Ing. Jiří Tutter, výkonný ředitel Greenpeace ČR,
tel.: 224 319 667, e-mail: jiri.tutter@cz.greenpeace.org

Vladimíra Tejnská, tisková mluvčí Greenpeace ČR,
tel.: 224 319 667, GSM: 603 443140, e-mail: vtejnska@cz.greenpeace.org

http://www.greenpeace.cz/majak/


Poznámky pro editory:

[1] Galerii Opera v Divadle Jiřího Myrona v Ostravě, Čs. legií 14, Ostrava . Výstava bude otevřena do 28.února 2006 vždy hodinu před začátkem představení

[2] Více o putovní výstavě Greenpeace na speciálních webových stránkách http://www.greenpeace.cz/majak/

Pro fotografie ve formátu jpeg kontaktujte prosím tiskovou mluvčí.

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz