Obraz Němce v české kultuře a společnosti
4.3.2003
PRAHA [Mládež pro interkulturní porozumění]
Autor: Tereza Brůchová
Doprovod k přednáškám tvoří 5 filmů: Cech panen kutnohorských, Kočár do Vídně, Démanty noci, Adelheid a Lea, které budou uvedeny v kinu ART.
Ve čtvrtek 6. března, v 17.00 se na Solniční 12 (3. patro, nad německou knihovnou) koná úvodní přednáška. PhDr. Václav Maidl představí průřez zobrazování Němce v české literatuře od doby národního obrození až po současnost.
!!!Terminář s konkrétními daty, informacemi o přednášejících a obsahu jednotlivých přednášek naleznete v příloze!!!
Koordinátorka projektu Tereza Brůchová komentuje důvod pořádání tohoto cyklu: „Snažíme se přispět k rozpoznávání a odhalování stereotypů, které jsou zakořeněny hluboko v povědomí každého z nás a zakládají se na nejrůznějších historických událostech, zkušenostech, ale i předsudcích a nedorozuměních. Tím, že stereotypy pojmenujeme, chceme účastníky pobavit, i jim zároveň nabídnout námět k zamyšlení se nad svou minulostí a sebou samými. To, jak vidíme ostatní, totiž leckdy odhaluje více o nás, než o těch, jimž se vysmíváme, jichž se bojíme či ke kterým vzhlížíme. Při pohledu na obraz Němce můžeme odhalit i nemálo o tom, jací jsme vlastně my.“
Bližší informace: Tereza Brůchová, bruchova@email.cz, tel. 605 709 770
Příloha: Podrobné informace k přednáškám s daty a obsahem.
:::PROGRAM:::
MIP - Mládež pro interkulturní porozumění ve spolupráci s oddělením zahraničních knihoven MZK Brno uvádí:
Obraz Němce v české kultuře a společnosti
Cyklus přednášek a filmů
Místo konání
· přednášky: Solniční 12 (z České směrem na nám. Svobody, 1. ulice za pizzou vpravo), 3. patro, příjemná podkrovní místnost (nad Copy centrem a německou knihovnou)
· filmy a přednáška k filmu: kino ART
6.3. (čtvrtek, 17,00) Obraz Němce v literatuře
PhDr. Václav Maidl
Přednáška nabídne průvodce po více či méně stereotypním zobrazování německého elementu v literatuře, a to v podobě literárních postav, německého jazyka či kultury v proměnách doby (národní obrození, období do roku 1945 a po něm).
13.3. (čtvrtek, 20,15) Obraz Němce v českém filmu
PhDr. Jiří Voráč, Ph.D.
film Cech panen kutnohorských
V úvodním slovu k tematice obrazu Němce a interetnických vztahů v českém filmu bude objasněno, proč byly pro tento cyklus vybrány právě filmy Cech panen kutnohorských, Kočár do Vídně, Démanty noci, Adelheid a Lea a jaké je jejich místo v české kinematografii.
20.3. (čtvrtek, 17,00) Hledání identity v dílech moravských německy píšících autorů
Doc. PhDr. Ingeborg Fialová, Dr.
V literárních dílech moravských německy píšících autorů lze vysledovat, jak se asi cítili Němci v Čechách a s jakými stereotypy se při formování své identity setkávali.
27.3. (čtvrtek 16,30 a 21,00) film Kočár do Vídně
3.4. (čtvrtek, 17,00) Němci v české karikatuře
Mgr. Peterová Martina
Přednáška představí proměny dobových stereotypů Němce a německého prostředí v karikaturách od roku 1848 až po 90. léta 20. století.
10.4. (čtvrtek, 21,00) film Démanty noci
17.4. (čtvrtek, 17,00) Sociologický pohled na stereotypy v každodennosti PhDr. Olga Šmídová
Terénní výzkum odhaluje na základě výpovědí Čechů i Němců z příhraničních oblastí jejich zkušenost s česko-německými vztahy v jejich každodenních projevech. Výzkum přináší i nálezy o tom, s jakými stereotypy se potýkali v životě, resp. jak vnímali, že jsou viděni, a jak to biograficky zpracovali. Součástí vystoupení bude i krátká informace o ostatních výzkumech, které se váží k tématu obrazu Němce a Německa v médiích a veřejném mínění v devadesátých letech v ČR.
29.4. (úterý, 18,45) film Adelheid
6.5. (úterý, 18,45) film Lea
15.5. (čtvrtek, 17,00) Interkulturní komunikace v pracovních vztazích
Prof. Dr. Marek Nekula
Na materiálu výzkumu v automobilce ŠKODA AUTO, a.s. se ukazuje, jak se ne/znalosti cizích jazyků promítají do utváření či utvrzování etnických (česko-německých) auto- a heterostereotypů.
5.6. (čtvrtek, 17,00) Němci v učebnicích
Prof. PhDr. Zdeněk Beneš, CSc.
Přednáška nabídne odpověď na otázku, jak jsou v různých učebnicích zachycováni Němci i konkrétní historické události společné historie.