Tiskové zprávy NNO
Správní rada společnosti Člověk v tísni při ČT schválila plán na čerpání finančních prostředků ze sbírky SOS Povodně. V první fázi bylo rozhodnuto o využití 100 milionů Kč, které již jsou na sbírkových kontech společnosti.
::sociální oblast::
Sdružení ARNIKA ve spolupráci s děčínským úřadem práce přišla s jedinečným způsobem řešení následků povodní. Originální projekt je založen na využití pracovních sil nezaměstnaných. Ti dostali příležitost ucházet se o pracovní smlouvu na dobu určitou – tedy po dobu likvidace povodňových škod. „Neziskové organizace s nimi uzavírají pracovní smlouvy, shromažďují žádosti občanů a organizují pracovní skupiny. Sdružení ARNIKA tak dočasně přijalo 27 nových zaměstnanců, kteří v posledním týdnu uklízely v 20 domech a v děčínské poliklinice,“ uvedla spoluautorka projektu Šárka Dostálová z ARNIKY.
::životní prostředí, sociální oblast::
Společnost Člověk v tísni při ČT hledá naléhavě další dobrovolníky. „Hledáme především muže na fyzicky náročnou manuální práci,“ řekla Lucie Erazímová, koordinátorka pro vysílání dobrovolníků. Dobrovolníci se mohou hlásit na pražských telefonních číslech 71 91 42 17-8.
::sociální oblast::
Společnost Člověk v tísni při ČT začala v postižených oblastech distribuovat příručku ”Odstraňování následků záplav”. Technický průvodce nabízí majitelům vyplavených nemovitostí praktické rady jak postupovat při odstraňování povodňových škod (odvlhčování zdiva, čištění a dezinfekce studní, ale i ochranná a preventivní opatření proti výskytu komárů), seznam doporučených přípravků pro ošetření zasažených objektů i kontakty pro další poradenství.
::sociální oblast, životní prostředí::
Již 14 dní pracuje v plném nasazení společnost Člověk v tísni při ČT v oblastech postižených povodněmi. „Naši koordinátoři osobně navštívili již 93 postižených obcí, celkem jsme jich pak kontaktovali více než 200,“ shrnul působení společnosti hlavní koordinátor pomoci po povodních Šimon Pánek. Společnost se soustředí na asistenci nejvíce postiženým oblastem a obcím, především v okresech Mělník, Litoměřice, Praha západ a Beroun, dále také působí v jižních Čechách a v okrese Plzeň.
::sociální oblast::
Z jižní Moravy již bylo do povodněmi postižených oblastí Litoměřicka a Ústecka dopraveno 25 nákladních automobilů, z toho 8 kamionů humanitární pomoci. Jejich celková hmotnost přesáhla 130t. Veškerou pomoc darovali dárci i firmy z 8 okresních celků brněnské diecéze. Přibližný cenový odhad darované pomoci přesahuje částku 2,5 mil. Kč. Materiální pomoc ve formě dezinfekčních prostředků, uklízecích potřeb, ochranných pomůcek, trvanlivých potravin, lůžkovin a dalšího materiálu putuje k lidem, kteří byli povodněmi nejvíce postiženi.
::sociální oblast::
Za posledních 14 dní odjelo na pomoc postiženým záplavami více než 400 starších skautů a skautek. Pomáhali či pomáhají na dvaceti místech ČR, například v Kralupech, Neratovicích, Zbraslavi, Letech, Višnové či Českém Krumlově. Tento víkend vyjíždí další do Jižních Čech, Litoměřic a Prahy. Zájemci z řad skautů starších 15 let, kteří chtějí nabídnout svou pomoc se mohou stále hlásit na tel. číslech ústředí Junáka 02/24 102 284 či 0724/047 450.
::životní prostředí, sociální oblast, občanský sektor::
Společnost Člověk v tísni při ČT ve spolupráci s Nadací VIA dnes na adrese www.floods.cz zprovoznila webové stránky, které informují obyvatele anglicky mluvících zemí o tom, jak mohou pomoci oblastem postiženým záplavami v ČR. Stránky byly uvedeny do provozu také díky České tiskové kanceláři, která pro ně poskytla fotografie a své anglické zpravodajství.
::sociální oblast, občanský sektor, internet::
Desítky dobrovolníků pomáhají lidem v terénu při úklidu po ničivých povodních. Pod vedením povodňových asistentů pracují týmy v českobudějovické, plzeňské a pražské diecézi. V pražské diecézi byl monitoring terénu včera dokončen, mapovat situaci dnes začalo sedm dvojic povodňových asistentů v litoměřické diecézi. Zjišťují rozsah škod, ptají se v postižených místech obyvatel na jejich potřeby a vzápětí ji z humanitárních skladů poskytují.
::životní prostředí, sociální oblast::
Společnost Člověk v tísni při ČT již zmapovala většinu oblastí postižených záplavami jak v jižních, tak i středních Čechách. "Naše přípravné týmy vyjíždějí už také do oblasti Litoměřic a Roudnice a do konce týdne bychom chtěli mít zmapováno i území na severu Čech, kde dosud ještě stála voda," uvedl koordinátor humanitární pomoci Šimon Pánek.
::sociální oblast::
"Voda už sice klesá, ale zatím se nedá nikam zajet," líčí situaci Růžena Kavková, ředitelka Diecézní charity Litoměřice. Služby postiženým povodněmi poskytuje charitní krizové centrum.
::sociální oblast::
Další pracovní den čekal brigádnické týmy, které provádějí čištění a desinfekci zdiva s pomocí speciálního vybavení v Plzni a ve Švihově. Skupiny pracují s ostřikovacími soupravami a s vysoušeči pod vedením pracovníků Diecézní charity Hradec Králové. Královéhradečtí získali zkušenosti s povodněmi před pěti a čtyřmi lety.
::sociální oblast, občanský sektor::
Tři skupiny povodňových asistentů se dnes rozjely do zatopených vesnic na jihu Čech - do povodí Lužnice, na Netolicko a na Prachaticko. "Voda už opadá, ale stále jsou oblasti, kam jsme se nemohli dostat," uvedl Jiří Borik z Olomouce, vedoucí prvního z týmů. Do Třeboně, Lomnice a Suchdola nad Lužnicí a Majdalény vezli potraviny, pitnou vodu, nářadí, desinfekční prostředky, ale i montérky. Předávali je obecním úřadům a Farním Charitám.
::sociální oblast, občanský sektor::
Společnost Člověk v tísni při ČT vysílá do jižních Čech dva mobilní týmy složené ze statika, psychologa a hygienika, kteří budou radit a pomáhat lidem, jejichž domy byly poškozeny v důsledku záplav.
::sociální oblast::
Dnes v odpoledních hodinách zasedl krizový štáb společnosti Člověk v tísni při ČT, aby projednal možnosti pomoci lidem, zasaženým povodněmi. Na základě výsledků jeho jednání bylo rozhodnuto, že společnost okamžitě zahájí veřejnou sbírku.
::občanský sektor, sociální oblast::
Českobudějovická charita, která od dnešního rána pomáhá lidem postiženým povodněmi, které zasáhly jižní Čechy, nabízí potřebným lidem kapacity nouzového ubytování v charitních azylových domech v Českých Budějovicích (tel.: 038/7315388, Veselíčku (tel.: 0368/589 108) a v Prachaticích (tel.: 0338/310274).
::sociální oblast::
České Budějovice, které v noci zasáhly katastrofální povodně, se ocitly pod vodou. Do práce se zapojili také pracovníci Charity. Od dnešního dopoledne zajišťují pracovníci Diecézní charity České Budějovice stravování pro 41 evakuovaných lidí ze záplavami zasažených míst, kteří našli náhradní ubytování v jednom z domovů mládeže Hvízdal. Mezi nimi je také dvacet dětí. Uvedl to David Kostohryz, pracovník českobudějovické diecézní Charity.
::sociální oblast::
O tomto víkendu pořádá Dobročinný spolek Medáků již třetí pracovní víkend. Během soboty a neděle by měl pokračovat úklid veřejných prostranství ve starých Střešovicích, odvážení odpadků a drobné opravy domků, v nichž Medáci organizují kulturní program. Práce se zúčastní také prodejci časopisu Nový Prostor, kteří chtějí přispět k oživení historické enklávy. Nový Prostor, který umožňuje výdělek lidem v sociální nouzi, již v lokalitě zorganizoval několik divadelních představení a celodenních akcí pro veřejnost.
::životní prostředí, sociální oblast::
Následkem silných dešťů a vichřice postihla Blanensko dne 15.7. 2002 zničující povodeň. Tato pohroma si vyžádala dva lidské životy, několik desítek lidí přišlo o své domovy a stovky se musí potýkat se zdevastovanými domácnostmi. Mnozí nepřišli pouze o majetek, ale téměř o všechno, k čemu je vázalo silné pouto a co pro ně hodně znamenalo.
::sociální oblast::
Projekt Pro Africa 2003 je iniciativou českých studentů vysokých škol, kteří plánují v příštím roce dopravit materiální pomoc čtyřem studentským projektům na území Afriky a Schweitzerově nemocnici v Gabonu. V koordinaci s vybranými projekty chtějí zajistit potřebný materiál nejen pro vybavení nemocnic, ošetřoven a řemeslných domů, ale i zdravotnický materiál a léky.
::životní prostředí, sociální oblast::
|
Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz
- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -
Zpravodajství Econnectu
finančně
podpořila Evropská komise a Ministerstvo životního prostředí. Za obsah
odpovídá občanské sdružení Econnect.
Tipy Econnectu v sociální oblasti
ke kterým se můžete připojit
vytisknout
|