Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - sociální oblast
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Budování evropských partnerství v boji proti bezdomovectví

28.11.2002
PRAHA [Naděje]
Autor: Jakub Tomaštík

Budování evropských partnerství v boji proti bezdomovectví
Aktivita 3, Praha 25.-29. listopadu 2002

Zapojení nestátních neziskových organizací (NNO) do tvorby Národního akčního plánu sociální inkluze připravovaného vládou a vytvoření lepšího legislativního rámce bydlení jsou nosnými myšlenkami třetí aktivity společného projektu S.A.D., Naděje a Armády spásy. Třetí aktivitou je školící seminář pro neziskové organizace pracující s bezdomovci v ČR a zemích střední a východní Evropy, konkrétně v Polsku, Slovensku, Maďarsku a Rumunsku. Témata semináře jsou zaměřena na aktuální otázky neziskových organizací spojené se vstupem do EU. Cílem semináře je připravit zúčastněné organizace na úspěšné fungování a rozvoj v prostřední EU. Lektory jsou přední odborníci z EU (Velké Británie, Belgie, Nizozemí, Francie a Rakouska), kteří pracují jak ve třetím sektoru tak i v oficiálních institucích EU. Školení probíhá v následujících oblastech:
1. Financování NNO v Evropské unii
2. Vztah s veřejnou správou
3. Role a fungování střešních organizací a sběr dat
4. Fundraising a dobrovolnictví
5. Programy EU v sociální oblasti
(pokračování na další straně)
Mezi důležité a zajímavé informace, které na dopoledních seminářích a odpoledních workshopech zazněly patří následující:
- FEANTSA, prosazuje na evropské i národní úrovni uzákonění práva na bydlení a v posledních dvou letech zaznamenala v této oblasti několik úspěchů; většina zemí EU již uznává fenomén bezdomovectví jako závažný sociální problém a zmiňuje se o něm ve svých akčních plánech sociální inkluze; otázka práva na bydlení se přenesla z národní úrovně na úroveň evropskou a byla již několikrát od roku 2000 projednávána na summitech EU
- Granty z ESF sou poskytovány pouze na realizaci projektů a nikoliv na provoz organizací. Řada projektů NNO v zemích Evropské unie však končí, jakmile dojde k vyčerpání grantu z ESF, protože municipality ani ziskový sektor často nepřijímají zodpovědnost za řešení otázky bezdomovectví; jediným řešením problému udržitelnosti projektů financovaných ESF se zdá být prosazení zakotvení poskytované služby do municipálních komunitních plánů a národních akčních plánu sociální inkluze. Jelikož v současnosti teprve dochází k tvorbě memorand a národních akčních plánů sociální inkluze v kandidátských zemích, mají NNO v těchto zemích jedinečnou příležitost dostat otázku bezdomovectví do národní agendy jako závažný sociální problém.
- NNO v EU si vybudovaly ve vztazích s veřejnou správou postavení rovnocených partnerů tím, že se nebály omezit či zredukovat své služby, pokud vláda či municipality omezily či zredukovaly svou finanční podporu. Tento přístup se ukázal jako efektivní, i když se může zdát na první pohled tvrdý.
- Zájem ziskového sektoru v ČR a zemích střední a východní Evropy o podporu sociálních NNO a řešení sociálních problémů je minimální. Dědictví komunismu v kandidátských zemích je neexistence tradice sponzorství a filantropie v sociální oblasti. Mezinárodní korporace, které podporují sociální služby v zemích EU, se přizpůsobují kultuře v kandidátských zemích a sponzorují raději sport či jiné zájmové činnosti. Ke změně této situace mohou NNO přispět zefektivněním své práce s médii a zlepšením svých komunikačních strategií.
- Účastníci seminářů byli odborníkem z NROS velmi praktickým způsobem přoškoleni ve věci přípravy projektových žádostí do předvstupních programů EU a následným managementem projektů.
(pokračování na další straně)



FEANTSA (Evropská federace národních organizací pracujících s bezdomovci) je celovropskou střešní organizací sdružující více než 70 organizací ze 23 zemí, více informací: www.feantsa.org.
S.A.D. (Sdružení azylových domů) je členem FEANTSA od roku 1996, více informací: www.azylovedomy. cz.
ESF (Evropský sociální fond) je jeden ze strukturálních fondů EU.
NNO (nestátní neziskové organizace).
BAWO (Rakouská národní platforma organizací pracujících s bezdomovci) je rakouská střešní organizace sdružující 40 organizací a 80 jednotlivých odborníků na problematiku bezdomovectví.
Armáda spásy, více informací: www.armadaspasy.cz
Naděje, více informací: www.nadeje.cz


Více informací: Jakub Tomaštík, koordinátor projektu sadprojekt@centrum.cz

(konec)



DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz