Člověk v tísni provádí průzkum škod v domácnostech postižených povodněmi
4.10.2002
PRAHA [Člověk v tísni]
Autor: Karla Štěpánková, tel: 777 787 944
Člověk v tísni při ČT provádí intenzívní průzkum škod v domácnostech postižených povodněmi. Hlavním cílem průzkumu je vytipovat nejhůře postižené rodiny a zařadit je tak do systému pomoci humanitárních organizací. „Stojíme před problémem, jak vytipovat ty skutečně nejpotřebnější. Jako podklad nám poslouží dotazník, který připravil Člověk v tísni ve spolupráci se Střediskem empirických výzkumů (STEM),“ říká Tomáš Vyhnálek ze společnosti Člověk v tísni. STEM se ujal i metodického vedení rozsáhlého projektu.
„Dotazník byl sestaven během tří dnů a odzkoušen v terénu mezi postiženými. S ohledem na potřeby zaplavených domácností byl celý výzkum připraven v rekordně krátkém čase,“ říká Marek Tomášek ze STEM. Dotazník mapuje poškození domů a celkovou sociální situaci. „Povodněmi bylo postiženo více než 10 000 domácností. Víme, že nemůžeme pomoci všem. Z názvu naší sbírky SOS Povodně vyplývá, že chceme pomáhat těm nejpotřebnějším,“ říká Tomáš Vyhnálek.
Na průzkum upozorňují v obci pracovníci Člověka v tísni dva až tři dny předem. Společnost vychází ze seznamů postižených rodin, které evidují sociální odbory, případně starosta obce. Terénní průzkum provádí 50 vyškolených tazatelů. Jedná se většinou o studenty sociálních škol, například pražské Evangelické akademie. „Za jeden den zvládne tazatel obejít asi deset domácností,“ říká Tomáš Vyhnálek „Do obcí se opakovaně vracíme, tak abychom zastihli všechny,“ doplňuje Vyhnálek. Zvláště obtížně se hledají lidé z domů, které byly povodní zničeny úplně, případně jsou určeny k demolici. Do dnešního dne navštívili tazatelé přes 1000 domácností. „Mnohdy nevíme, kde tyto lidi hledat, pouze malá část z nich zůstala v evakuačních centrech. Většinou se setkáváme s pozitivními reakcemi. Pouze výjimečně někdo odmítne dotazník vyplnit,“ říká Markéta Hajská ze společnosti Člověk v tísni
Zatím se společnost zaměřila na Mělnicko a Litoměřicko, které byly povodněmi nejvíce postiženy. Průzkum probíhá i na Berounsku. Velkou část území ale monitorují i další humanitární organizace (Česká katolická charita, ADRA a Diakonie) s kterými společnost Člověk v tísni při ČT spolupracuje. „Snažíme se domluvit, aby se alespoň jedna z organizací dostala do všech povodněmi postižených míst. Zároveň by ale bylo neefektivní, kdyby jedna rodina dostala například tři ledničky,“ vysvětluje Tomáš Vyhnálek, který koordinuje průzkum Člověka v tísni v postižených oblastech. Humanitární organizace se scházejí minimálně jednou týdně a hledají společně instrumenty pomoci, koordinují se v míře výši pomoci skupinám postižených a vzájemně se informují o příspěvcích na projekty veřejného zájmu.
První vlna průzkum, na základě kterého bude společnost Člověk v tísni při ČT ve spolupráci s dalšími humanitárními organizacemi pomáhat jednotlivým rodinám z prostředků sbírky SOS Povodně, bude probíhat ještě několik dní.