Společnost Člověk v tísni při ČT stále hledá dobrovolníky
30.8.2002
PRAHA [Člověk v tísni], tel: 0723 / 06 35 37
Do nejvíce postižených oblastí odjelo pod vedením společnosti pracovat již 512 dobrovolníků. Někteří z nich se již vrátili, k dnešnímu dni pomáhá v terénu 137 lidí. Působí především v menších a silně postižených obcích na sever od Prahy. „V prvních dnech po povodních pracovalo nejvíce lidí v jižních Čechách – v Blatné, Strunkovicích, Tchořovicích. Na jih od Prahy jsme lidem pomohli z nejhoršího. Dnes je víc práce na severu – například v Tuháni a v Nových Kopistech na Mělnicku,“ uvedla Erazímová. Největší skupina třiceti lidí pomáhá na Zbraslavi.
Od soboty (31. srpna 2002) začne fungovat i telefonní číslo 0608 / 129 134, na kterém si pomoc dobrovolníků budou moci vyžádat přímo starostové povodněmi postižených obcí. „Volat mohou obce i vedoucí nejrůznějších státních institucí. Podle naší kapacity se k nim budeme snažit vyslat pomocné síly co nejrychleji,“ vysvětlila Lucie Erazímová.
Kromě dobrovolníků vypravila společnost Člověk v tísni při ČT již 121 zavážek humanitární pomoci. „Do postižených oblastí jsme vyslali 28 Avií, několik tranzitů, některé dodávky převážela i osobní auta. Materiální pomoc zahrnuje vše potřebné od kartáčků na zuby až po těžkou techniku,“ uvedla Iva Jánská ze společnosti Člověk v tísni. „Největší poptávka je v současné době po vysoušečích, ale i po čerpadlech. Těch pracuje v terénu zatím sedm. Do nejpostiženějších oblastí stále posíláme i trvanlivé potraviny a hygienické potřeby, ale i kladiva a škrabky na otloukání promočených omítek,“ vysvětlila Janská.
Stále probíhá i veřejná sbírka. Již 16 dní přispívají tisíce lidí na konto veřejné sbírky SOS Povodně. Ke dni 30. srpna se na sbírce sešlo již 123 138 844 Kč.
Součástí této částky jsou i prostředky z Českého Telecomu. Téměř sto tisíc lidí už prostřednictvím zvláštní linky přislíbilo zaplatit více než 19,3 milionů Kč. Tyto peníze zatím na kontě SOS Povodně nejsou, nejprve je musí volající zaplatit. „Vstříc nám vyšel T-mobil i Český mobil (Oskar), takže se kromě sítě Eurotel dá na zvláštní linku Českého Telecomu volat i z mobilních telefonů,“ sdělil Šimon Pánek, šéf humanitární pomoci společnosti.
„Peníze posílají jednotlivci i velké firmy. Největší dar přišel od firmy Red Bull a to 333.000 Euro, tedy přibližně 10.000.000 korun. Ve vyspělých společnostech je běžné, že velké firmy dávají část peněz na humanitární účely,“ řekl hlavní koordinátor povodňové pomoci Šimon Pánek. Několik dalších firem poslalo na sbírku SOS Povodně, kterou organizuje společnost Člověk v tísni při ČT, více než milion korun. Mezi ty nejvýznamnější patří například Sanoma Magazines, IPS Skanska a.s., U.S. Steel Košice, Z.P. Metal – Aliance a další. O dalších velkých darech společnost Člověk v tísni s několika firmami ještě jedná.
„Velcí sponzoři si mohou najít konkrétní projekty a přes naši koordinační skupinu tuto pomoc financovat buď přímo, nebo prostřednictvím nějaké ověřené sbírky a organizace,“ vysvětlil Pánek možnou formu spolupráce.
„Jedná se především o stavby v majetku obce, jako jsou školy, školky, domovy důchodců. Někde jsou poničeny i veškeré mosty a lávky. Při těchto konkrétních projektech - opravách staveb klíčových pro život obce - přicházejí v úvahu dary nad půl milionu korun,“ doplnil ředitel společnosti Člověk v tísni při ČT Tomáš Pojar.