Arnika zapojila nezaměstnané do likvidace povodňových škod
3.9.2002
DĚČÍN [Arnika Děčín]
Autor: Vlastimil Karlík , tel: 0737/551 108
"Neziskové organizace zareagovaly velmi pružně a nabídly pomoc tam, kde jí bylo zapotřebí, tedy při likvidaci povodňových škod v domácnostech. Na to žádná státní instituce nebyla připravena", říká Ing. Vlastimil Pažourek z Úřadu Práce v Děčíně, který stál spolu s Šárkou Dostálovou u zrodu celé akce. Podle něj se děčínský model osvědčil a může sloužit jako příklad efektivní spolupráce státního a neziskového sektoru v havarijních situacích. Vedle ARNIKY a Úřadu Práce se do projektu zapojilo i Charitní sdružení Děčín.
"Je škoda, že spolupráce nebyla rozšířena např. i při rozmísťování vysoušečů," dodává Pažourek. "V Děčíně tak vysoušeče kromě polikliniky pracují na zimním a plaveckém stadióně, zatímco lidé na ně marně čekají."
Kromě dočasného výdělku mohou nezaměstnaní získat i doporučení, které jim pomůže při hledání práce v budoucnu. Zájem však projevilo jen asi 250 nezaměstnaných, což je 5% evidovaných. Prostřednictvím neziskových organizací jich v domácnostech na Děčínsku pomáhá asi stovka, zbytek zaměstnaly přímo podniky.
Hlavní koordinátorkou povodňové pomoci je v ARNICE Děčín Kateřina Schmidtová. Pochvaluje si především spolupráci s Charitním sdružením i Úřadem Práce a účinnou a rychlou pomoc Děčínského stavebního podniku, a.s., který pomáhal dodávkami pracovních a stavebních pomůcek. Kriticky naproti tomu hodnotí spolupráci s Červeným křížem, u něhož rozdělování pomoci občanům často vázlo.