Společnost Člověk v tísni v oblastech postižených záplavami
26.8.2002
PRAHA [Infoservis]
Autor: Marie Peřinová, tel: 420 2 6113 4401
Dobrovolníci
Společnost vyslala do terénu již 430 dobrovolníků (část se po týdnu práce v terénu již vrátila), kteří pomáhají s odstraňováním povodňových škod. Dobrovolníci jsou vypravováni především do menších a silně postižených obcí, které nejsou ve středu mediálního zájmu a které nejsou schopny si pomoci samy.
Jednou z obcí, kde dobrovolníci společnosti Člověk v tísni pracují, je Obříství v okrese Mělník, kde bylo zaplaveno 330 domů. „Pomáháme s čištěním domů a s odklízením promočených a nepoužitelných věcí. Dále pracujeme v místní škole či na obecním úřadě. Ta nejtěžší práce spočívá hlavně v odnášení věcí z domů a omlacování staré omítky,“ popsal práci dobrovolníků tamní koordinátor Pavel Kratochvíl.
Společnost Člověk v tísni pomáhá ale i s organizováním dobrovolníků v Praze. O víkendu například pod vedením společnosti více než 50 dobrovolníků uklízelo bahnem zanesený ostrov Štvanice. „Využili jsme nabídky desítek lidí, kteří během pracovního týdne chodí do práce, ale chtějí nějak pomoci,“ uvedl Šimon Pánek.
Materiální pomoc
Společnost Člověk v tísni vypravila do postižených oblastí již 26 nákladních automobilů a dalších 12 menších aut se základní materiální humanitární pomocí, která obsahuje především čistící a dezinfekční prostředky, ochranné pomůcky (hlavně rukavice a holínky) a také nářadí (zejména lopaty, kolečka, krumpáče a košťata).
„Nejvíce pomoci – celkem 35 různě velkých zásilek – jsme vypravili na Mělnicko, které patří k nejpostiženějším oblastem,“ uvedla pracovnice společnosti Iva Jánská. V oblasti Mělnicka společnost Člověk v tísni pomáhá kromě zmíněného Obříství například vesnicím Kly, Tuháň, Libiš či Zálezlice. Celkový počet zásilek (tedy adresně vypravených nákladů přesně podle potřeby obce a to nejdéle do 24 hodin) je za uplynulé dva týdny 101.
„Podařilo se nám také distribuovat již 65 vysoušečů, především do oblasti jižních Čech. Zatím slouží především k sušení škol a dalších objektů společenského zájmu,“ dodal Šimon Pánek.
Další pomoc
Kromě zmíněné pomoci společnost také vyslala již tři mobilní týmy složené vždy ze statika a psychologa, neboť těchto odborníků je v postižených oblastech nedostatek. Navíc díky společnosti vyjelo do terénu několik psychologů, kteří pomáhají postiženým vyrovnat se s psychickými problémy v místech, kde si jejich práci vyžádali.
Jednou z psycholožek, které společnost vyslala do Štěchovic ve středních Čechách, byla Věra Šnajberková. „Lidé reagují různě. Někteří mají poruchy spánku, nebo nejsou schopni jíst. To je hodně nebezpečné, protože jim hrozí rychlé vysílení. U starších lidí zase hrozí apatie. Nemají sílu ani představu znovuvybudování svého života,“ popsala situaci v postižených oblastech.